Obrzęki na nogach to ważny sygnał wysyłany przez organizm. Nie bagatelizuj
Lato to doskonały czas, aby odsłonić swoje stopy. Niestety to także moment, kiedy woda chętniej niż o innej porze roku zatrzymuje się w ciele, powodując obrzęki. Wszystko po to, by zrobić zapasy na ”gorsze” czasy. Niestety przyczyny puchnięcia nóg mogą być o wiele poważniejsze. Przyjrzyjmy się kilku z nich.
1. Dlaczego puchną mi stopy?
”Prawdopodobnie istnieje 50 różnych rzeczy, które mogą powodować puchnięcie stóp, kostek i nóg” - mówi Britt H. Tonnessen, chirurg naczyniowy Yale Medicine.
Jednym z powodów, dla których stopy i nogi mają tendencję do puchnięcia bardziej niż np. ramiona, jest po prostu to, że grawitacja ciągnie płyny w ciele aż do kończyn dolnych, twierdzi dr Tonnessen.
”Mówię moim pacjentom, że gdybyście byli na Księżycu, nie zauważylibyście, że dzieje się tak samo!” – zauważa specjalista. Niemniej nigdy nie powinniśmy bagatelizować takich objawów, ponieważ mogą być sygnałem ostrzegawczym, który wysyła nam organizm.
2. Nadmiar soli w diecie
Nikt nie lubi niedoprawionych potraw, ale lepiej się zastanów zanim kolejny raz dosolisz ziemniaki. Sól zatrzymuje wodę w organizmie, powodując obrzęk.
”Radzę moim pacjentom, aby dokładnie sprawdzali etykiety produktów spożywczych. Tylko zobaczcie, ile soli jest w przetworzonych produktach przeznaczonych do odgrzewania w mikrofalówce, w daniach z puszki, czy innych ”gotowcach”. Nie powinniśmy spożywać więcej niż 2000-2400 miligramów soli dziennie” - mówi dr Tonnessen.
3. Żylaki na nogach
”Nawet ludzie w wieku 20 i 30 lat mogą mieć żylaki” - mówi dr Tonnessen. Pojawiają się w momencie, kiedy żyły w nogach słabną i tracą elastyczność.
Wówczas zastawki w żyłach, które pomagają wtłaczać krew z powrotem w kierunku serca, nie mogą działać tak wydajnie. Na nogach, stopach i kostkach pojawiają się obrzęki.
Pomocne w tym wypadku mogą być pończochy uciskowe, dieta, udrażniająca żyły, podnoszenie nóg do góry i regularne ćwiczenia.
4. Opuchlizna jako objaw zakrzepicy
Jeżeli zauważysz, że puchnie ci tylko jedna noga, może to oznaczać, że głęboko w tkance stworzył się zakrzep. Ten stan nazywany jest zakrzepicą żył głębokich.
”Na zakrzepicę można zachorować w każdym wieku. Zakrzep często pojawia się w wyniku niedoleczonej kontuzji lub nawet po długiej podróży samochodem” - mówi dr Tonnessen. Stan ten można rozpoznać wykonując USG.
W przypadku, gdy padnie diagnoza należy natychmiast podjąć leczenie, aby zapobiec przemieszczaniu się skrzepu krwi do mózgu, serca lub płuc.
5. Sygnał ostrzegający o zawale serca
Jeżeli obrzęk się powiększa oraz towarzyszą mu inne objawy, takie jak duszność, ból w klatce piersiowej lub ucisk w brzuchu, jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem lub zadzwoń pod numer 911. Może to być zewnętrzny objaw, który wysyła serca, nerki bądź wątroby.
Pamiętaj, że puchnięcie nóg bardzo często ostrzega o problemach z krążeniem. To cichy sygnał, który ostrzega przed zatorem lub zawałem serca. Dlatego postaraj się jak najszybciej ustalić przyczyny tego stanu.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.