Trwa ładowanie...

Obrzęki na nogach to ważny sygnał wysyłany przez organizm. Nie bagatelizuj

Lato to doskonały czas, aby odsłonić swoje stopy. Niestety to także moment, kiedy woda chętniej niż o innej porze roku zatrzymuje się w ciele, powodując obrzęki. Wszystko po to, by zrobić zapasy na ”gorsze” czasy. Niestety przyczyny puchnięcia nóg mogą być o wiele poważniejsze. Przyjrzyjmy się kilku z nich.

spis treści

1. Dlaczego puchną mi stopy?

”Prawdopodobnie istnieje 50 różnych rzeczy, które mogą powodować puchnięcie stóp, kostek i nóg” - mówi Britt H. Tonnessen, chirurg naczyniowy Yale Medicine.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

Jednym z powodów, dla których stopy i nogi mają tendencję do puchnięcia bardziej niż np. ramiona, jest po prostu to, że grawitacja ciągnie płyny w ciele aż do kończyn dolnych, twierdzi dr Tonnessen.

”Mówię moim pacjentom, że gdybyście byli na Księżycu, nie zauważylibyście, że dzieje się tak samo!” – zauważa specjalista. Niemniej nigdy nie powinniśmy bagatelizować takich objawów, ponieważ mogą być sygnałem ostrzegawczym, który wysyła nam organizm.

2. Nadmiar soli w diecie

Nikt nie lubi niedoprawionych potraw, ale lepiej się zastanów zanim kolejny raz dosolisz ziemniaki. Sól zatrzymuje wodę w organizmie, powodując obrzęk.

”Radzę moim pacjentom, aby dokładnie sprawdzali etykiety produktów spożywczych. Tylko zobaczcie, ile soli jest w przetworzonych produktach przeznaczonych do odgrzewania w mikrofalówce, w daniach z puszki, czy innych ”gotowcach”. Nie powinniśmy spożywać więcej niż 2000-2400 miligramów soli dziennie” - mówi dr Tonnessen.

3. Żylaki na nogach

”Nawet ludzie w wieku 20 i 30 lat mogą mieć żylaki” - mówi dr Tonnessen. Pojawiają się w momencie, kiedy żyły w nogach słabną i tracą elastyczność.

Wówczas zastawki w żyłach, które pomagają wtłaczać krew z powrotem w kierunku serca, nie mogą działać tak wydajnie. Na nogach, stopach i kostkach pojawiają się obrzęki.

Pomocne w tym wypadku mogą być pończochy uciskowe, dieta, udrażniająca żyły, podnoszenie nóg do góry i regularne ćwiczenia.

4. Opuchlizna jako objaw zakrzepicy

Jeżeli zauważysz, że puchnie ci tylko jedna noga, może to oznaczać, że głęboko w tkance stworzył się zakrzep. Ten stan nazywany jest zakrzepicą żył głębokich.

”Na zakrzepicę można zachorować w każdym wieku. Zakrzep często pojawia się w wyniku niedoleczonej kontuzji lub nawet po długiej podróży samochodem” - mówi dr Tonnessen. Stan ten można rozpoznać wykonując USG.

W przypadku, gdy padnie diagnoza należy natychmiast podjąć leczenie, aby zapobiec przemieszczaniu się skrzepu krwi do mózgu, serca lub płuc.

5. Sygnał ostrzegający o zawale serca

Jeżeli obrzęk się powiększa oraz towarzyszą mu inne objawy, takie jak duszność, ból w klatce piersiowej lub ucisk w brzuchu, jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem lub zadzwoń pod numer 911. Może to być zewnętrzny objaw, który wysyła serca, nerki bądź wątroby.

Pamiętaj, że puchnięcie nóg bardzo często ostrzega o problemach z krążeniem. To cichy sygnał, który ostrzega przed zatorem lub zawałem serca. Dlatego postaraj się jak najszybciej ustalić przyczyny tego stanu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza