Odbiór techniczny mieszkania. Lepiej samemu czy wezwać specjalistę?

Odbiór techniczny mieszkania to jeden z ważniejszych momentów w masie formalności, jakich trzeba dopełnić po kupnie mieszkania. To wtedy zgłaszamy swoje uwagi i wątpliwości, dotyczące stanu mieszkania. Wydawać mogłoby się, że odbiór to trudna sprawa, jednak wiele osób decyduje się na samodzielne sprawdzenie mieszkania. Czy to dobry wybór? Kiedy warto zdecydować się jednak na specjalistę?

Dlaczego warto wybrać specjalistę?

Na rynku jest wiele osób, które chętnie za opłatą pomogą nam podczas odbioru technicznego. Plusem takiego rozwiązania jest wiedza i doświadczenie specjalisty, który zwykle na co dzień zajmuje się sprawami budowlanymi i powinien doskonale wiedzieć, na jakie aspekty zwrócić uwagę podczas odbioru. Ponadto nie musimy sami zagłębiać się w tajniki budowlanki. Jest to także korzystne rozwiązanie w przypadku, gdy nie mamy narzędzi potrzebnych do przeprowadzenia odbioru technicznego, takich jak poziomice, kątowniki czy metry. Jeśli wybierzemy sprawdzonego fachowca, to możemy mieć pewność, że zwróci on uwagę na wszelkie aspekty naszego mieszkania i nic nie zostanie pominięte. Oczywiście minusem takiego rozwiązania jest konieczność zapłaty specjaliście za jego usługi. Koszty te są bardzo różne, zwykle około 100-300 zł. Dodatkowo, jeśli nie mamy jakiegoś znajomego, który się tym zajmuje, to musimy poświęcić swój czas na znalezienie odpowiedniego fachowca.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

Odbiór nowego mieszkania

Odbiór techniczny mieszkania jest to ostatnia chwila, kiedy można zgłosić deweloperowi zauważone usterki, które - przed oddaniem lokalu do użytku - jest...

Dlaczego warto samemu przeprowadzić odbiór techniczny?

Odbiór techniczny, wbrew powszechnemu przekonaniu, nie jest aż tak skomplikowaną sprawą, aby nie można było przeprowadzić go samemu. Niewątpliwym plusem takiego rozwiązania jest zaoszczędzenie kilkuset złotych.

Poza tym, przeprowadzając odbiór samodzielnie, dokładnie poznamy nasze przyszłe mieszkanie. Jeśli nie posiadamy narzędzi potrzebnych do przeprowadzenia odbioru technicznego, to będzie to okazja, aby je kupić, a na pewno jeszcze się nam przydadzą. Plusem jest także ogromna satysfakcja z samodzielnie przeprowadzonego odbioru technicznego.

Jak samodzielnie przeprowadzić odbiór techniczny mieszkania?

Podczas przeprowadzania odbioru technicznego należy dokładnie zapoznać się z podpisaną wcześniej umową deweloperską, w której zawarte są szczegółowe informacje, dotyczące sposobu oraz jakości wykonania naszego mieszkania. Podczas odbioru sprawdzamy, czy stan rzeczywisty odpowiada temu, co jest napisane na papierze. Podstawowe sprawy, które należy sprawdzić to:

  • ściany i posadzki, czy są proste ‒ sprawdzamy za pomocą poziomicy;
  • kąty, czy są proste ‒ sprawdzamy za pomocą kątownika;
  • sprawdzamy, czy w pomieszczeniu znajdują się wszystkie elementy zawarte w umowie: grzejniki, parapety, płytki na balkonie, balustrada, gniazdka, włączniki światła, przyłącza mediów itp. Należy sprawdzić nie tylko, czy są, ale również, czy znajdują się w miejscu zgodnym z planem oraz czy są poprawnie zamontowane (np. czy gniazdka są stabilnie przymocowane);
  • sprawdzamy stan okien i drzwi, które znajdują się w mieszkaniu: czy nie są zarysowane, czy ramy są w nienaruszonym stanie, czy regulacja klamek jest wykonana prawidłowo;
  • warto również zmierzyć swoje mieszkanie.

Na koniec odbioru technicznego spisywany jest protokół, w którym ujęte są wszystkie nasze uwagi. Deweloper ma 14 dni na usunięcie zauważonych usterek. Po tym czasie umawiane jest ponowne spotkanie, na odebranie tych poprawek.

Odbiór mieszkania można przeprowadzić samodzielnie, jeśli czujemy się na siłach. Można również zatrudnić do tego fachowca. Niezależnie od tego, kto będzie się tym zajmował, należy pamiętać, aby dokładnie i szczegółowo sprawdzić wszystkie elementy, znajdujące się w mieszkaniu.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Mieszkaj zdrowo
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Mieszkaj zdrowo
Mieszkaj zdrowo

Oświetlenie LED

Oświetlenie LED

Lampy LED Oświetlenie lampami ledowymi przynosi wiele korzyści, jednak trzeba liczyć się również z negatywnymi skutkami ich stosowania - szczególnie gdy zakupimy żarówki LED niesprawdzonej marki.

Mieszkaj zdrowo

Mieszkanie od podstaw

Mieszkanie od podstaw

Sprawdź, z czego powstało Twoje mieszkanie Przed zdcydowaniem się na zakup mieszkania, warto dowiedzieć się, z czego zostało wykonane i jakich surowców użyto do jego budowy.

Mieszkaj zdrowo

Zabezpieczony dom

Zabezpieczony dom

Bezpieczny dom Dom rodzinny musi być odpowiednio zabezpieczony na każdej płaszczyźnie, więc nie tylko wewnątrz, ale również na zewnątrz.

Mieszkaj zdrowo

Najlepsze łóżko

Najlepsze łóżko

Łóżko do sypialni Wybierając łóżko do spania, trzeba wziąć pod uwagę przede wszystkim to, że powinno być wygodne i zapewnić nam zdrowy i spokojny sen.

Mieszkaj zdrowo

Szkodliwe substancje w naszych domach

Szkodliwe substancje w naszych domach

w człowieku na dłużej, nawet na więcej niż 40 lat. Nikt z nas nie konsumuje chemii świadomie, zwłaszcza że wiedza dotycząca zdrowej diety

Mieszkaj zdrowo

Wybór najlepszej lodówki

Wybór najlepszej lodówki

Lodówka W sklepach jest bardzo duży wybór lodówek, które z pewnością spełnią oczekiwania każdego klienta zarówno pod względem jakości jak i ceny.

Mieszkaj zdrowo

Ekologiczny dom

Ekologiczny dom

Wybudowanie ekologicznego domu Budowa ekologicznego domu jest to inwestycja w przyszłość oraz sposób dbania o środowisko.

Mieszkaj zdrowo

Wybór odpowiedniego żelazka

Wybór odpowiedniego żelazka

Żelazka Wybierając żelazko dla siebie mamy ogromny wybór, dlatego musimy zwrócić uwagę na jego parametry i wygląd.

Mieszkaj zdrowo

Sprawdzone środki na insekty

Sprawdzone środki na insekty

Jak poradzić sobie ze szkodnikami? Insekty to prawdziwa zmora w wielu domach. Można poradzić sobie z nimi za pomocą środków chemicznych bądź domowymi, naturalnymi sposobami.