Trwa ładowanie...

To teraz najczęstszy objaw COVID. Ma go nawet 1/3 chorych

 Katarzyna Prus
03.10.2024 18:04
Te warianty dominują w Polsce. Tych objawów nie ignoruj
Te warianty dominują w Polsce. Tych objawów nie ignoruj (Getty Images / materiały własne)

W Polsce krąży kilka subwariantów SARS-CoV-2, a przebieg infekcji nie zawsze jest łagodny. Choć mutacje omikronowe tak właśnie się kojarzą, lekarze obserwują teraz przeciwny trend. - To wcale nie jest lekki COVID-19 - ostrzega lekarka rodzinna Bożena Janicka.

spis treści

1. "To nie jest lekki COVID-19"

COVID-19 atakuje coraz silniej i, jak ostrzegają lekarze, może dawać bardzo dotkliwe objawy, które tak szybko nie miną. Mimo że w Polsce dominują subwarianty omikronowe, które mogą się kojarzyć z lekkim przebiegiem infekcji, w przychodniach widać teraz zupełnie coś innego.

- U pacjentów, którzy do mnie trafiają, widzę, że to wcale nie jest lekki COVID-19. Najczęstszymi symptomami w przypadku objawów ze strony układu oddechowego jest piekielny ból gardła i zatok. Z gorączką bywa różnie, waha się od 37 stopni do nawet ponad 40 stopni Celsjusza i może się utrzymywać nawet kilka dni - zaznacza w rozmowie z WP abc Zdrowie Bożena Janicka, lekarka rodzinna, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.

Zobacz film: ""Wasze Zdrowie" - odc. 1"

- Nadal mam pacjentów, którzy zgłaszają się z objawami gastrycznymi, w tym nudnościami, gwałtowną biegunką czy wymiotami. Zdarza się też, że po 2-3 dniach do takich objawów dołącza suchy i męczący kaszel. Bywa też odwrotnie - początkowo wirus atakuje gardło, a potem pojawia się ostra biegunka - dodaje lekarka.

W Polsce krąży kilka subwariantów SARS-CoV-2
W Polsce krąży kilka subwariantów SARS-CoV-2 (Getty Images)

U chorych, którzy trafiają do dr Janickiej, objawy utrzymują się z reguły od siedmiu do dziesięciu dni, ale zdarza się też, że chory nie może wrócić do zdrowia nawet przez dwa tygodnie.

- Osobiście nie miałam jak dotąd przypadku, żeby infekcja przeszła np. w groźne zapalenie płuc, ale koledzy interniści takich pacjentów mają. Dotyczyło to zazwyczaj osób obciążonych dodatkowymi chorobami jak np. POChP, więc ich płuca już były nadwyrężone. W takich przypadkach infekcja może zaostrzyć chorobę główną, co wymaga hospitalizacji - zaznacza lekarka.

- Co ciekawe od jakiegoś czasu obserwuję też u pojedynczych pacjentów objawy, które pamiętam jeszcze z początków pandemii. Potem nie mieliśmy z nimi praktycznie do czynienia, ale teraz wrócił np. silny ból gałek ocznych, czy utrata węchu i smaku - dodaje dr Janicka.

2. Od "lejącego" kataru po jelitówkę

Za te objawy odpowiada mieszanka kilku subwariantów, które krążą aktualnie w Polsce. Według najnowszych danych, które przekazał nam rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego, obecnie dominuje subwariant JN.1, który jest wykrywany w większości sekwencjonowanych próbek (93 proc.).

Te warianty dominują w Polsce
Te warianty dominują w Polsce (GIS)

Przypomnijmy, że po raz pierwszy został on wykryty we wrześniu 2023 roku w Luksemburgu. Jakiś czas temu brytyjski urząd statystyczny podał najbardziej charakterystyczne objawy dla tego wariantu, wśród których znalazły się objawy, które pojawiały się już przy wcześniej wykrywanych mutacjach, ale nowością były problemy ze snem i niepokój.

Na liście znalazły się:

  • katar (31,1 proc. pacjentów zgłosiło ten objaw),
  • kaszel (22,9 proc.),
  • ból głowy (20,1 proc.),
  • osłabienie lub zmęczenie (19,6 proc.),
  • ból mięśni (15,8 proc.),
  • ból gardła (13,2 proc.),
  • problemy ze snem (10,8 proc.),
  • niepokój (10,5 proc.).

Polscy lekarze zwracali z kolei uwagę na inną nowość - często jako pierwszy objaw pojawiają się bóle mięśniowo-stawowe (wcześniej niecharakterystyczne zapalenia stawów pojawiały się w zespołach postcovidowych).

W Polsce krążą także inne subwarianty: KP.3 (24 proc.) i BA.2.86 (2 proc.).

KP.3 należy do grupy wariantów określanych jako FLiRT. Może on wywoływać:

  • bóle mięśniowe,
  • utrata węchu i smaku,
  • ból gardła,
  • zatkany nos i katar,
  • kaszel z możliwymi dusznościami,
  • zmęczenie,
  • mgłę mózgową,
  • objawy żołądkowo-jelitowe (w tym biegunki, wymioty, ból brzucha).

Typowe omikronowe objawy, czyli kaszel, gorączkę, katar i osłabienie daje też subwariant "Pirola" (BA.2.86). Na tym jednak nie koniec, bo lekarze obserwują w tym przypadku także dolegliwości kojarzone z początkami pandemii w postaci zaburzenia węchu i smaku.

Dane GIS wskazują, że do Polski dotarł także nowy subwariant XEC (dotychczas wykryto go w 10 próbkach pobranych we wrześniu).

Naukowcy donoszą, że do głównych objawów wariantu XEC należą utrata apetytu, "lejący" katar i silny kaszel. Mogą się także pojawić symptomy znane z poprzednich wariantów, czyli problemy jelitowe, utrata węchu czy smaku, gorączka, bóle głowy, gardła, stawów.

Subwariant XEC krąży w Polsce
Subwariant XEC krąży w Polsce (WP abcZdrowie)

3. Trzeba zachować czujność

Z najnowszego raportu opublikowanego w czwartek przez resort zdrowia wynika, że mamy lekki spadek zachorowań, w ciągu doby zarejestrowano ich 1251. Ponadto zmarły kolejne dwie osoby, w jednym przypadku przyczyną był wyłącznie COVID-19.

Nie należy tego jednak traktować zero-jedynkowo, bo to tylko zarejestrowane przypadki, a wiadomo, że wiele osób się nie testuje lub robi to na własną rękę, więc wynik też nie trafia do oficjalnego raportu.

Dr hab. n. med. Agnieszka Mastalerz-Migas, konsultant krajowa w dziedzinie medycyny rodzinnej, przestrzegała w rozmowie z WP abcZdrowie, by nie lekceważyć objawów i być wyczulonym na wszystkie grypopodobne symptomy.

Warto też zrobić test, by w razie czego wiedzieć, kiedy się izolować.

- Nie wszystkie testy są w stu procentach czułe i mogą dawać wynik fałszywie ujemny. Dlatego jeśli objawy się utrzymują, najlepiej test powtórzyć. Jeśli otrzymamy wynik dodatni, od razu powinniśmy się izolować - mówiła w rozmowie z WP abcZdrowie internistka i kardiolog dr n. med. Ewa Uścińska.

Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze