Trwa ładowanie...

Objawy odry – charakterystyczne symptomy, leczenie, powikłania

Czym jest odra? Jakie są objawy odry? Jest to choroba wieku dziecięcego, którą wywołuje wirus Measles. Przedział wiekowy, w którym mogą się pojawić objawy odry to czas niemowlęcy od 6 do 12 miesiąca, a także dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym do 15 roku życia. Co jakiś czas dochodzi odnotowuje się wzrost zachorowań na odrę, a jest to spowodowane tym, że rodzice nie szczepią dzieci przeciw tej chorobie. Odra jest chorobą zakaźną, jedna chora osoba może zarazić nawet 20 osób. Wirus jest przenoszony drogą kropelkową.

spis treści

1. Charakterystyczne objawy odry

Jakie są objawy odry? Zanim pojawi się wysypka choroba może objawiać się wysoką gorączką, która jest trudna do zbicia. Innymi objawami zapowiadającymi chorobę jest silny katar i ból gardła uniemożliwiający jedzenie i przełykanie. Jakie mogą być inne objawy odry? Zazwyczaj pojawia się także męczący, suchy kaszel. Bardzo często twarz dziecka wygląda tak jakby przez dłuższy czas płakało. Inne objawy odry to mocno zaczerwienione oczy i bardzo często światłowstręt.

Zobacz film: "Dlaczego warto szczepić dzieci?"
Objawy odry to wysoka gorączka, katar, ból gardła i swędząca wysypka
Objawy odry to wysoka gorączka, katar, ból gardła i swędząca wysypka

Oczywiście wymienione wyżej objawy odry występują obok najbardziej charakterystycznego objawu choroby, czyli wysypki. Na początku jest to wysypka w postaci grubych czerwonych plam, które po pewnym czasie zaczynają się zlewać. Objawy odry to także drobne grudki o bardzo nieregularnym kształcie. Wysypka zaczyna się od okolic uszu, a w następnej kolejności pojawia się na twarzy, szyi, tułowiu i kończynach górnych i dolnych. Moment, gdy pojawia się już wysypka inne objawy odry zaczynają być mniej uporczywe np. spada wysoka gorączka, katar i kaszel utrzymują się nadal. Po upływie kilku dni wysypka staje się brunatna i w następnych dniach będzie się złuszczała. Niestety przy obniżonej odporności objawy odry mogą być zaostrzone. W niektórych przypadkach wysypka może mieć postać krwotoczną, może dojść do drgawek gorączkowych.

2. Leczenie odry

W przypadku odry leczenie jest objawowe, czyli leczone są objawy odry. Niestety jeszcze nie ma leków przeciwwirusowych, które mogłyby zwalczyć wirus powodujący odrę. Dlatego lekarz zleca podanie leku przeciwgorączkowego, powinien również zapisać leki przeciwkaszlowe. Konieczne jest, aby chory przez czas choroby leżał w łóżku w pokoju, gdzie jest mniejszy dostęp do światła, co znacznie zmniejszy światłowstręt. Przy mocno zaczerwienionych oczach dla przyniesienia ulgi choremu może je przemywać roztworem soli fizjologicznej. Ważne jest to, aby pokój, w którym przebywa chory był często wietrzony.

To też warto wiedzieć

3. Powikłania po odrze

Objawy odry mogą mieć zaostrzony przebieg, ale najgroźniejsze są powikłania. Dzieci, które nie zostały zaszczepione są bardziej narażone na powikłania. Może dojść do zapalenia płuc, stanu zapalnego ucha środkowego, a nawet mięśnia sercowego. Powikłania po ostrym stanie odry mogą pojawić się nawet po kilku latach. Mowa tu o stwardniającym zapaleniu mózgu, które charakteryzuje się bardzo wysokim stężeniem przeciwciał przeciw wirusowi. Choroba może prowadzić do zaburzeń mowy, upośledzenia psychicznego i niedowładów. W przypadku tak ciężkich powikłań medycyna jest niestety bezsilna, a tym samym rokowania są bardzo złe.

Przeczytaj także inne artykuły o odrze:

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza