Trwa ładowanie...

Odwapnienie zębów - przyczyny, objawy, leczenie, wybielanie szkliwa

 Kinga Olchowy
27.10.2021 15:07
Odwapnienie zębów to sytuacja, w której szkliwo ulega demineralizacji
Odwapnienie zębów to sytuacja, w której szkliwo ulega demineralizacji (AdobeStock)

Odwapnienie zębów to sytuacja, w której szkliwo ulega demineralizacji, przez co staje się osłabione i podatne na choroby. Przyczyną takiego stanu może być niewłaściwa pielęgnacja jamy ustnej. Odwapnione szkliwo na szczęście zwykle łatwo jest odbudować. Jak poradzić sobie z problemem i dbać o piękny uśmiech?

spis treści

1. Czym jest odwapnienie zębów?

Odwapnienie zębów powstaje na skutek demineralizacji szkliwa. Stanowi pierwszy etap rozwoju próchnicy i zarazem najbardziej podatny na leczenie. Można się go pozbyć bez konieczności borowania zębów, jednak należy odpowiednio szybko zgłosić się do stomatologa.

2. Przyczyny demineralizacji szkliwa

Najczęstszą przyczyną odwapnienia zębów jest ich nieprawidłowa higiena. Jeśli płytka bakteryjna nie jest odpowiednio często i dokładnie usuwana, może sprzyjać rozwojowi próchnicy oraz zaburzać naturalną równowagę szkliwa.

Zobacz film: "Magiczna witamina D. Naukowcy odkryli kolejny powód, by ją zażywać"

Efektem tego jest odwapnienie, które może zmienić się w ubytek.

Odwapnienie może pojawiać się także na zębach osób, które noszą aparat ortodontyczny. Zamki i druty utrudniają dokładną higienę jamy ustnej, przez co o wiele łatwiej jest pominąć nagromadzoną płytkę nazębną. Dodatkowo problem może pojawiać się także w przypadku dużego stłoczenia zębów lub w okolicach implantów stomatologicznych.

Do odwapnienia szkliwa dochodzi często u kobiet w ciąży. Dzieje się tak ze względu na pojawiające się obrzęki w okolicach dziąseł, które utrudniają dokładne oczyszczenie zębów z płytki bakteryjnej.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

3. Objawy odwapnienia zębów

Odwapnienie zębów można rozpoznać dzięki pojawiającym się na szkliwie plamkom. Są one zwykle białe i odznaczają się barwą od reszty zęba. Odbarwiony fragment szkliwa może z czasem przyjąć brązowy kolor przez absorbowanie barwników z pokarmów.

Z czasem odwapnienie zmienia się w ubytek próchniczy, który nieleczony może przekształcić się w zapalenie miazgi zęba. Odwapnieniu zwykle nie towarzyszą objawy bólowe, chyba że próchnica już mocno się rozwinie.

4. Leczenie odwapnienie szkliwa

Jeśli odwapnienie zębów zostanie szybko wykryte, można sobie z nim poradzić przy pomocy specjalnych płynów z fluorem, które pomagają odbudować barierę wapniową szkliwa. Preparaty takie stosuje się także profilaktycznie u dzieci.

W sytuacji, w której odwapnienie rozwinęło się w kierunku ubytków próchniczych, konieczne będzie leczenie poprzez borowanie i założenie wypełnienia kompozytowego (plomby). Jeśli doszło do zapalenia miazgi, niezbędne będzie leczenie kanałowe i rekonstrukcja zęba.

Odwapnione zęby można także wyleczyć poprzez tzw. infiltrację próchnicy. Plamę najpierw oczyszcza się kwasem, a następnie nasyca ją specjalnym płynem żywiczym i naświetla lampą. Dzięki temu szkliwo się regeneruje, a plamy znikają.

4.1. Czy można wybielać odwapnione szkliwo?

Często słyszy się, że plamki na szkliwie można usunąć poprzez wybielanie, czyli wyrównanie koloru reszty szkliwa. Nie jest to jednak dobre rozwiązanie. Wybielanie zębów nie naprawi problemu, a może tylko pogorszyć sprawę. Chemiczne składniki preparatów do wybielania naruszają szkliwo, przez co ulega ono osłabieniu.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze