Przejdź na WP

Odwodnienie u niemowląt

Lato to czas słonecznych dni i wysokich temperatur. W czasie wysokiej temperatury nasz organizm może się odwodnić. W te dni powinniśmy szczególnie zadbać o niemowlęta i dzieci. Jest to ważne, ponieważ woda wpływa na odporność, procesy trawienne i stan samopoczucia. Zdarza się, że brak wody w upalne dni może źle wpłynąć na dziecko, a w konsekwencji może ono wymagać długotrwałej hospitalizacji.

Zobacz film: "Prawidłowy przyrost masy ciała w ciąży"

1. Jak zaspokoić pragnienie u dzieci?

Pediatrzy zalecają do ugaszenia pragnienia wodę – pijąc wodę, dziecko nie straci apetytu ani nie będzie miało w przyszłości problemów z próchnicą i otyłością. Zalecane są również herbatki dla niemowląt, jednak w niewielkich ilościach ze względu na zawarty w nich cukier. Można również podawać dziecku soki, najlepiej rozcieńczone w proporcji 1:1 z wodą. Najzdrowsze są soki mało słodkie i gęste, przecierowe, pełnowartościowe, przeznaczone dla dzieci.

Najlepiej podawać wodę za pomocą łyżeczki lub kubeczka niekapka, aby dziecko nie odzwyczaiło się od piersi. Dziecku wystarczy tylko kilka łyżeczek wody, nie przesadzaj więc z jej ilością. Gdy dziecko stanowczo ci sygnalizuje, że nie chce już pić, to następną porcję podaj mu po upływie paru godzin.

Najlepiej podawać swojemu dziecku butelkowaną wodę niskozmineralizowaną i niskosodową, specjalnie tworzoną dla niemowląt. Stan idealny jest wtedy, gdy ilość składników mineralnych nie przekracza 500 mg/l, a sodu jest mniej niż 15 mg/l. Pamiętać należy, że woda z kranu nie spełnia wymogów wody dla dzieci. Woda podawana maluszkowi powinna być przegotowana i ostudzona. Nawet woda kranowa przefiltrowana za pomocą specjalnych filtrów nie nadaje się do bezpośredniego spożycia przez dziecko, ponieważ zawiera liczne związki chemiczne i metale, które mogą zaszkodzić zdrowiu.

2. Objawy odwodnienia u niemowląt

Do pierwszych symptomów odwodnienia u niemowląt należą:

  • osłabienie,
  • rozdrażnienie,
  • suche usta,
  • płacz bez łez.

W przypadkach ciężkich, objawami są:

Spacer, kiedy temperatura powietrza przekracza 20 stopni Celsjusza, również może doprowadzić do odwodnienia u niemowląt, dlatego miej zawsze przy sobie butelkę z wodą.

3. Jak uniknąć odwodnienia u niemowląt?

Oto kilka wskazówek:

  • Po pierwsze: kiedy zaobserwujesz u dziecka objawy odwodnienia, podawaj mu wodę kilka razy w ciągu dnia w niewielkich ilościach.
  • Po drugie: częściej karm piersią dziecko w czasie upałów.
  • Po trzecie: podawaj dziecku butelkowaną wodę dla niemowląt, herbatki z rumianku oraz słabe napary owocowe.
  • Po czwarte: napoje powinny mieć temperaturę pokojową.

Pamiętaj, że upalne dni mogą okazać się niebezpieczne dla twojego dziecka, ale również i dla ciebie. Miej zawsze w takie dni butelkę wody dla maluszka i dla siebie. Gdy odwodnienie organizmu malucha jest na tyle duże, że dziecko jest wyraźnie osłabione i apatyczne, wymaga szybkiej wizyty u lekarza. W skrajnych przypadkach odwodnienia (z towarzyszącą gorączką i biegunką) konieczne jest umieszczenie dziecka w szpitalu i podanie mu kroplówki.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy