Trwa ładowanie...

Odwodnienie u niemowląt i dziecka

Odwodnienie u niemowląt i dzieci to stan niedoboru płynów w organizmie. Może być ono wynikiem biegunki, wymiotów lub spożywania zbyt małej ilości płynów. Oznaki odwodnienia u dziecka to: zapadnięte oczy, zmniejszona częstotliwość oddawania moczu, zapadnięte ciemiączko u niemowląt, brak łez podczas płaczu, wysuszona śluzówka, apatia i drażliwość. Na odwodnienie szczególnie narażone są niemowlęta i małe dzieci, ponieważ tracą płyny szybciej niż osoby dorosłe.

Zobacz film: "Odżywianie w ciąży - lepszy start w przyszłość dla dziecka"

spis treści

1. Przyczyny odwodnienia u niemowląt i dzieci

Odwodnienie u niemowląt i dziecka to bardzo niebezpieczny stan. Najczęstszą przyczyną odwodnienia u dzieci i niemowląt jest infekcja wirusowa objawiająca się:

 • gorączką
 • biegunką
 • wymiotami
 • spadkiem apetytu u dziecka

W wielu przypadkach infekcja jest wywoływana przez rotawirusy.

Odwodnienie może być również następstwem pojawienia się ran w jamie ustnej dziecka. One również są wynikiem działania wirusów. Bolesne ranki w ustach utrudniają jedzenie, zniechęcając tym samym dziecko do spożywania pokarmów i przyjmowania płynów.

Niechęć do jedzenia i picia może być także wynikiem infekcji bakteryjnej, objawiającej się wymiotami i biegunką. Infekcje tego typu mają zwykle związek z bakteriami salmonella i E. coli.

Odwodnienie może mieć miejsce także u dzieci zmagających się z lambliozą. Jest to infekcja pasożytnicza, która może objawiać się biegunką i nadmierną utratą płynów.

Co ciekawe, odwodnienie może pojawić się również w wyniku intensywnego pocenia się, dlatego w upalne dni należy zadbać o to, by dziecko spożywało większą ilość płynów niż zwykle. Zawsze miej przy sobie butelkę z wodą.

Odwodnienie u dziecka
Odwodnienie u dziecka

Biegunka u dziecka może być oznaką infekcji wirusowej przewodu pokarmowego. Infekcje tego typu określa...

zobacz galerię

2. Objawy odwodnienia u niemowląt

Do pierwszych symptomów odwodnienia u niemowląt i dzieci należą:

 • osłabienie
 • rozdrażnienie
 • suche usta
 • płacz bez łez

W przypadkach ciężkich, objawami są:

 • przesuszona skóra
 • mniejsza ilość oddawanego moczu
 • zmiana zapachu i koloru moczu

3. Jak zaspokoić pragnienie u dzieci?

3.1. Woda

Pediatrzy zalecają do ugaszenia pragnienia wodę – pijąc wodę, dziecko nie straci apetytu ani nie będzie miało w przyszłości problemów z próchnicą i otyłością.

Najlepiej podawać wodę za pomocą łyżeczki lub kubeczka niekapka, aby dziecko nie odzwyczaiło się od piersi. Dziecku wystarczy tylko kilka łyżeczek wody, nie przesadzaj więc z jej ilością. Gdy dziecko stanowczo ci sygnalizuje, że nie chce już pić, to następną porcję podaj mu po upływie paru godzin.

Najlepiej podawać swojemu dziecku butelkowaną wodę niskozmineralizowaną i niskosodową, specjalnie tworzoną dla niemowląt. Stan idealny jest wtedy, gdy ilość składników mineralnych nie przekracza 500 mg/l, a sodu jest mniej niż 15 mg/l. Pamiętać należy, że woda z kranu nie spełnia wymogów wody dla dzieci.

Woda podawana maluszkowi powinna być przegotowana i ostudzona. Nawet woda kranowa przefiltrowana za pomocą specjalnych filtrów nie nadaje się do bezpośredniego spożycia przez dziecko, ponieważ zawiera liczne związki chemiczne i metale, które mogą zaszkodzić zdrowiu.

3.2. Herbatki

Zalecane są również herbatki dla niemowląt, jednak w niewielkich ilościach, ze względu na zawarty w nich cukier. Można również podawać dziecku soki, najlepiej rozcieńczone w proporcji 1:1 z wodą. Najzdrowsze są soki mało słodkie i gęste, przecierowe, pełnowartościowe, przeznaczone dla dzieci.

3.3. Płyny nawadniające

Jeśli dziecko doświadcza biegunki lub wymiotów, konieczne jest uzupełnianie niedoboru płynów w jego organizmie. Najskuteczniejszą metodą zapobiegania odwodnieniu jest podawanie maluchom doustnego płynu nawadniającego. Jest to preparat, który w optymalny sposób nawadnia organizm, wyrównując straty wody i elektrolitów.

Doustny płyn nawadniający powinien być stałym elementem wyposażenia domowej apteczki, ponieważ pozwala uniknąć odwodnienia u dziecka.

4. Jak uniknąć odwodnienia u niemowląt?

 • Po pierwsze: kiedy zaobserwujesz u dziecka objawy odwodnienia, podawaj mu wodę kilka razy w ciągu dnia w niewielkich ilościach.
 • Po drugie: częściej karm piersią dziecko w czasie upałów.
 • Po trzecie: podawaj dziecku butelkowaną wodę dla niemowląt, herbatki z rumianku oraz słabe napary owocowe.
 • Po czwarte: napoje powinny mieć temperaturę pokojową.

Pamiętaj, że upalne dni mogą okazać się niebezpieczne nie tylko dla twojego dziecka, ale również dla ciebie. Miej zawsze w takie dni butelkę wody dla maluszka i dla siebie. Gdy odwodnienie organizmu dziecka jest na tyle duże, że dziecko jest wyraźnie osłabione i apatyczne, jak najszybciej zgłoś się do lekarza.

W skrajnych przypadkach odwodnienia (z towarzyszącą gorączką i biegunką) konieczne jest umieszczenie dziecka w szpitalu i podanie mu kroplówki.

5. Jaką dietę stosować przy odwodnieniu?

W czasie odwodnienia najważniejsze jest przywrócenie prawidłowego nawodnienia organizmu dziecka. Kluczową rolę odgrywają tu doustne płyny nawadniające, ale wskazane są również pewne zmiany w diecie dziecka.

O właściwy poziom nawodnienia lepiej jest zadbać poprzez podawanie dziecku produktów zawierających dużo wody, czyli owoców i warzyw. Doskonale sprawdzają się również pokarmy płynne.

Bardzo ważne jest dostarczanie dziecku z pożywieniem niezbędnych mu składników odżywczych. W diecie malucha nie może zabraknąć węglowodanów złożonych (ziemniaki, ryż, pełnoziarniste pieczywo, płatki zbożowe), chudego mięsa oraz jogurtów. Dieta powinna być adekwatna do wieku dziecka.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.