Odwodnienie u niemowląt

Lato to czas słonecznych dni i wysokich temperatur. W czasie wysokiej temperatury nasz organizm może się odwodnić. W te dni powinniśmy szczególnie zadbać o niemowlęta i dzieci. Jest to ważne, ponieważ woda wpływa na odporność, procesy trawienne i stan samopoczucia. Zdarza się, że brak wody w upalne dni może źle wpłynąć na dziecko, a w konsekwencji może ono wymagać długotrwałej hospitalizacji.

Jak zaspokoić pragnienie u dzieci?

Pediatrzy zalecają do ugaszenia pragnienia wodę – pijąc wodę, dziecko nie straci apetytu ani nie będzie miało w przyszłości problemów z próchnicą i otyłością. Zalecane są również herbatki dla niemowląt, jednak w niewielkich ilościach ze względu na zawarty w nich cukier. Można również podawać dziecku soki, najlepiej rozcieńczone w proporcji 1:1 z wodą. Najzdrowsze są soki mało słodkie i gęste, przecierowe, pełnowartościowe, przeznaczone dla dzieci.

Zobacz film: "Witaminy w ciąży"

Najlepiej podawać wodę za pomocą łyżeczki lub kubeczka niekapka, aby dziecko nie odzwyczaiło się od piersi. Dziecku wystarczy tylko kilka łyżeczek wody, nie przesadzaj więc z jej ilością. Gdy dziecko stanowczo ci sygnalizuje, że nie chce już pić, to następną porcję podaj mu po upływie paru godzin.

Najlepiej podawać swojemu dziecku butelkowaną wodę niskozmineralizowaną i niskosodową, specjalnie tworzoną dla niemowląt. Stan idealny jest wtedy, gdy ilość składników mineralnych nie przekracza 500 mg/l, a sodu jest mniej niż 15 mg/l. Pamiętać należy, że woda z kranu nie spełnia wymogów wody dla dzieci. Woda podawana maluszkowi powinna być przegotowana i ostudzona. Nawet woda kranowa przefiltrowana za pomocą specjalnych filtrów nie nadaje się do bezpośredniego spożycia przez dziecko, ponieważ zawiera liczne związki chemiczne i metale, które mogą zaszkodzić zdrowiu.

Objawy odwodnienia u niemowląt

Do pierwszych symptomów odwodnienia u niemowląt należą:

 • osłabienie,
 • rozdrażnienie,
 • suche usta,
 • płacz bez łez.

W przypadkach ciężkich, objawami są:

Spacer, kiedy temperatura powietrza przekracza 20 stopni Celsjusza, również może doprowadzić do odwodnienia u niemowląt, dlatego miej zawsze przy sobie butelkę z wodą.

Jak uniknąć odwodnienia u niemowląt?

Oto kilka wskazówek:

 • Po pierwsze: kiedy zaobserwujesz u dziecka objawy odwodnienia, podawaj mu wodę kilka razy w ciągu dnia w niewielkich ilościach.
 • Po drugie: częściej karm piersią dziecko w czasie upałów.
 • Po trzecie: podawaj dziecku butelkowaną wodę dla niemowląt, herbatki z rumianku oraz słabe napary owocowe.
 • Po czwarte: napoje powinny mieć temperaturę pokojową.

Pamiętaj, że upalne dni mogą okazać się niebezpieczne dla twojego dziecka, ale również i dla ciebie. Miej zawsze w takie dni butelkę wody dla maluszka i dla siebie. Gdy odwodnienie organizmu malucha jest na tyle duże, że dziecko jest wyraźnie osłabione i apatyczne, wymaga szybkiej wizyty u lekarza. W skrajnych przypadkach odwodnienia (z towarzyszącą gorączką i biegunką) konieczne jest umieszczenie dziecka w szpitalu i podanie mu kroplówki.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Kolka u noworodka - objawy kolki jelitowej, kolka gazowa
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Kolka u noworodka - objawy kolki jelitowej, kolka gazowa
Leki i suplementy

Orsalit na odwodnienie

Orsalit na odwodnienie

Orsalit o smaku bananowym nie tylko szybko nawadnia, ale i pysznie smakuje. Malinowy smak płynu Orsalit przypadnie do gustu nie tylko dzieciom. Płyn Orsalit to lek, który zawsze warto mieć w domowej apteczce.

Pielęgnacja niemowlęcia

Jak pozbyć się ciemieniuchy? (WIDEO)

Jak pozbyć się ciemieniuchy? (WIDEO) Odtwórz wideo

Ciemieniucha to niegroźna przypadłość pojawiająca się u niemowląt i dzieci. Polega ona na nadmiernym złuszczaniu się skóry głowy dziecka (...) te mogą składać się z oliwki dla niemowląt lub parafiny. Można także stosować...

Biegunka

Preparat ORSALIT zapobiega odwodnieniu

Preparat ORSALIT zapobiega odwodnieniu

ORSALIT skutecznie łagodzi objawy biegunki i zapobiega odwodnieniu organizmu. ORSALIT to twój sprawdzony sposób na odwodnienie. ORSALIT w twojej podręcznej apteczce.

Twarz

Pijesz wino w dużych ilościach? Widać to na twojej twarzy

Pijesz wino w dużych ilościach? Widać to na twojej twarzy

powoduje również lekki obrzęk twarzy. Zobacz też: Kolorowa jesień - najmodniejsze stylizacje dla niemowląt Opadanie i drganie powieki Jak podaje autorka (...) też: Przyjrzyj się uważnie. Mogą świadczyć o nadciśnieniu, cukrzycy, a...

Cera trądzikowa

Blizny potrądzikowe (WIDEO)

Blizny potrądzikowe (WIDEO) Odtwórz wideo

się u noworodków (trądzik zaskórnikowy) oraz u niemowląt (trądzik torbielowaty i bliznowaciejący). Trądzik wpływa na psychikę młodego człowieka, prowadzi