Trwa ładowanie...

Okres w ciąży - plamienia niezagrażające ciąży, zagrożenia, poronienia

Avatar placeholder
30.03.2021 10:51
Okres w ciąży - plamienia niezagrażające ciąży
Okres w ciąży - plamienia niezagrażające ciąży (Shutterstock)

Objawem ciąży, który kobieta zazwyczaj najpierw zauważa, jest brak miesiączki. Jednak nie zawsze musi tak być. Na forach internetowych o tej tematyce można znaleźć wiele wpisów kobiet, które późno zorientowały się, że są w ciąży, ponieważ przez jej pierwsze tygodnie, a czasem nawet miesiące miały normalny regularny okres. Z czego to wynika? Czy okres w ciąży to normalna miesiączka?

spis treści

1. Plamienia niezagrażające ciąży

Okres u kobiety w ciąży nie jest możliwy. Plamienia bądź krwawienia, które zdarzają się w pierwszych miesiącach ciąży, nie są takim krwawieniem, z jakim mamy do czynienia w czasie miesiączki.

U większości kobiet plamienia, które kobiety określają mianem okresu w ciąży, wynikają z zagnieżdżania się jajeczka w ścianie macicy. Dochodzi do tego w drugiej połowie cyklu i dlatego często kobietom w ciąży wydaje się, że dostały normalnie okres.

Zobacz film: "Nagle urodziła. Nie wiedziała, że jest w ciąży"

Krwawienia przypominające okres w ciąży mogą być dość obfite. Jest to sprawa bardzo indywidualna, jednak kobieta może pomyśleć, że te plamienia to okres, szczególnie jeśli miesiączkuje nieregularnie.

Każde plamienie w ciąży należy skonsultować ze swoim lekarzem
Każde plamienie w ciąży należy skonsultować ze swoim lekarzem (123rf)

Plamienie przypominające okres w ciąży jest możliwe również, gdy do zapłodnienia dojdzie tuż przed terminem planowanego okresu. Wówczas w dniach, kiedy powinien się pojawić okres, gdyby kobieta nie była w ciąży, może dojść do krwawienia, jednak będzie ono bardziej skąpe niż normalnie.

Inną przyczyną tzw. okresu w ciąży są plamienia, które pojawiają się w pierwszych 2-3 miesiącach ciąży. Wynikają one z tego, że jajo płodowe nie jest jeszcze wystarczająco duże i nie zajmuje całej macicy. Może więc dochodzić do częściowego złuszczenia się śluzówki macicy oraz skąpego i krótszego niż normalny okres plamienia. Co ważne w każdym z wyżej wymienionych przypadków plamienia nie zagrażają ciąży.

Okres - odpowiedzi na 11 najczęściej zadawanych pytań
Okres - odpowiedzi na 11 najczęściej zadawanych pytań [12 zdjęć]

Spóźniająca się miesiączka to zjawisko, które może wprowadzić wiele kobiet w stan niepokoju. Ważne jest

zobacz galerię

2. Zagrożenia związane z krwawieniem w ciąży

Plamienia w ciąży mogą mieć też podłoże chorobowe. Plamienia, które kobiety biorą za okres w ciąży, mogą być spowodowane przez choroby szyjki macicy lub zmiany w jej obrębie typu nadżerka, lub żylaki. Wówczas we krwi z okresu powinny być widoczne skrzepy.

Przyczyną okresu w ciąży może być również brak progesteronu, który jest odpowiedzialny, za zagnieżdżanie się jajeczka w macicy. "Okres w ciąży" z tego powodu jest niebezpieczny, a braki progesteronu mogą doprowadzić do poronienia. W tym przypadku okresu w ciąży plamienia mają jasnoczerwony kolor i mają różną obfitość.

Przyczyną plamienia przypominającego okres w czasie ciąży jest też ciąża pozamaciczna. Jednak w tym przypadku plamieniom towarzyszy ostry ból, omdlenia, a plamienia są brunatne. Jest to bardzo niebezpieczne dla kobiety i może doprowadzić nawet do jej śmierci.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

3. Okres w ciąży i ryzyko poronienia

Każde plamienie w ciąży niesie ze sobą ryzyko poronienia. Dlatego, jeśli podejrzewasz, że stosowana przez ciebie metoda antykoncepcji mogła zawieść, wykonaj lepiej test ciążowy, nawet mając okres, aby móc świadomie zareagować na plamienia.

Będąc w ciąży, należy konsultować każde plamienie ze swoim lekarzem prowadzącym. Należy mieć świadomość, że nie ma czegoś takiego jak okres w ciąży i jeśli dostałaś mocnego krwawienia w pierwszych miesiącach ciąży, mogło dojść nawet do poronienia. Koniecznie udaj się wówczas do szpitala, gdzie będzie możliwe wykluczenie poronienia zagrażającego.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze