Trwa ładowanie...

Oksazepam – skutki uboczne, działanie i wskazania

Avatar placeholder
Monika Grudzińska 24.02.2023 14:29
Oksazepam to lek wykorzystywany w psychiatrii, geriatrii i medycynie rodzinnej.
Oksazepam to lek wykorzystywany w psychiatrii, geriatrii i medycynie rodzinnej. (Adobe Stock)

Oksazepam jest krótko działającym przedstawicielem substancji benzodiazepinowych. Lek stosuje się w leczeniu stanów lękowych i niepokoju związanego z depresją oraz łagodzenia objawów nagłego odstawienia alkoholu. Wykazuje działanie przeciwlękowe, uspokajające, nasenne i przeciwdrgawkowe. Czy istnieją przeciwwskazania do jego stosowania? Jakie pojawiają się skutki uboczne?

spis treści

1. Co to oksazepam?

Oksazepam jest czynnym metabolitem diazepamu, przedstawicielem leków benzodiazepinowych i substancją farmaceutyków działających na układ nerwowy oraz narządy zmysłów. Wykorzystuje się go w psychiatrii, także dzieci i młodzieży, geriatrii i medycynie rodzinnej.

Oksazepam opatentowano w 1962 roku. Do lecznictwa wprowadzono go w roku 1964. Obecnie stosuje się go doraźnie i krótkotrwale w stanach lękowych o różnej etiologii oraz w zaburzeniach snu. Związek wykorzystuje się także do łagodzenia objawów alkoholowego zespołu abstynencyjnego.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

Preparaty na rynku polskim zawierające oksazepam to tabletki powlekane Oksazepam TZF oraz tabletki Oxazepam Espefa i Oxazepam GSK. Leki wydawane są ze wskazań lekarskich. Oxazepam - zamiennik bez recepty nie jest dostępny.

2. Działanie i dawkowanie oksazepamu

Oksazepam przyjmuje się doraźnie oraz krótkotrwale. Zawarta w nim substancja czynna ma działanie:

  • uspokajające,
  • nasenne,
  • przeciwlękowe (anksjolityczne),
  • przeciwpadaczkowe,
  • miorelaksujące (zmniejsza napięcie mięśni szkieletowych)
  • wspiera również leczenie uzależnienia od alkoholu,

Terapia oksazepamem powinna trwać 2 tygodnie. Dłuższa powoduje rozwój tolerancji na stosowane ilości leku oraz uzależnienie psychiczne i fizyczne. Zwykle stosowane dawki u dorosłych wynoszą od 10 mg do 120 mg na dobę. W terapii zaburzeń snu lek powinien być przyjmowany na około godzinę przed położeniem się spać.

W sytuacji, gdy leczenie trwa dłużej niż miesiąc, należy dopilnować, by lek był odstawiany stopniowo. Zmniejszanie dawki jest konieczne, by nie pojawił się zespół odstawienia.

Po jakim czasie działa Oxazepam?

Oksazepam to lek psychotropowy. Miejscem jego działania jest układ limbiczny, wzgórze i podwzgórze. Substancja wzmacnia działanie hamujące neuroprzekaźnika - kwasu γ-aminomasłowego (GABA) - poprzez wiązanie z receptorami tego kwasu lub antagonistyczne działanie na białko hamujące wiązanie GABA z receptorem.

Związek po podaniu doustnym dobrze wchłania się z przewodu pokarmowego, a stężenie maksymalne w osoczu pojawia się po 3 godzinach. Związek w postaci glukuronianu usuwany jest głównie na drodze nerkowej, w mniejszej części lek wydalany jest wraz z kałem.

3. Przeciwskazania i działania niepożądane

Przeciwwskazanie do stosowania oksazepamu stanowi nadwrażliwość na lek oraz:

  • ciężka niewydolność oddechowa,
  • zaawansowana niewydolność wątroby,
  • miastenia rzekomoporaźna, choroba Erba-Goldflama, łac. myasthenia gravis, ang. myasthenia gravis), to jest nabyta, przewlekła choroba, cechująca się szybkim zmęczeniem i osłabieniem (nużliwością) mięśni szkieletowych,
  • zespół bezdechu sennego, inaczej zespół bezdechu śródsennego. To zespół objawów chorobowych wywołanych bezdechami, które pojawiają się podczas snu,
  • ostra porfiria przerywana. To choroba metaboliczna wywołana niedoborem enzymu syntazy hydroksymetylobilanu (HMBS). Najbardziej charakterystycznym objawem jest silny, rozlany, nawracający kolkowy ból brzucha,
  • przewlekłe psychozy, fobie i natręctwa,
  • zatrucie alkoholem, lekami nasennymi lub innymi substancjami, które działają depresyjnie na centralny układ nerwowy,
  • ciąża. Oksazepam przenika przez łożysko, a i ma działanie potencjalne działanie teratogenne, zwłaszcza gdy stosowany jest w 1. trymestrze. Z kolei stosowanie substancji w ostatnim trymestrze ciąży może spowodować hipotermię, hipotonię oraz niewydolność oddechową u noworodka.

Jeśli chodzi o kobiety karmiące piersią, lek powinien być podawany wyłącznie wtedy, gdy jest to bezwzględnie konieczne oraz gdy nie istnieje bezpieczniejsza alternatywa.

Oksazepam i Oxazepam - skutki uboczne

Podczas stosowania Oksazepamu czy Oxazepamu mogą pojawić się działania niepożądane. Najczęściej obserwuje się takie skutki uboczne, takie jak nadmierne uspokojenie, osłabienie, wyczerpanie i senność, także zaburzenia równowagi, osłabienie mięśni, brak reakcji na bodźce przy jednoczesnym zachowaniu przytomności czy dezorientacja, czyli zaburzenia świadomości.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze