Trwa ładowanie...

Omikron "zjada" kolagen? "Covidowa skóra" to problem, który dotyka wielu zakażonych nowym wariantem

Avatar placeholder
13.02.2022 17:56
Omikron atakuje skórę i "zjada" kolagen? Eksperci wyjaśniają, co się zmieniło podczas V fali epidemii koronawirusa
Omikron atakuje skórę i "zjada" kolagen? Eksperci wyjaśniają, co się zmieniło podczas V fali epidemii koronawirusa (Getty Images)

Fala epidemii Omikronu spowodowała, że do lekarzy zgłasza się coraz więcej osób ze zmianami skórnymi. Niektórzy pacjenci skarżą się, że COVID-19 spowodował u nich niedobór kolagenu. Prof. Adam Reich oraz dr Jacek Krajewski wyjaśniają skąd to zjawisko.

spis treści

1. Sześć skórnych objawów świadczących o zakażeniu Omikronem

Dzięki danym pozyskanym z aplikacji ZOE Covid Study brytyjscy eksperci opracowali listę sześciu objawów, które mogą świadczyć o tym, że Omikron zaatakował skórę.

Zaczerwienienie skóry może być obajwem zakażenia koronawirusem
Zaczerwienienie skóry może być obajwem zakażenia koronawirusem (Getty Images)
Zobacz film: "Prof. Marcin Drąg o leku paxlovid"

Obserwacje wskazują, że na ogół Omikron wydaje się powodować łagodniejsze objawy. Bardziej przypominają one przeziębienie. Chory odczuwając stan podgorączkowy, ból gardła oraz kaszel nie zawsze zdaje sobie sprawę z tego, że jest zakażony SARS-CoV-2. Zdaniem ekspertów sygnałem alarmowym, świadczącym o tym, że przechodzimy COVID-19, a nie zwykłe przeziębienie mogą był właśnie wysypki oraz inne zmiany skórne.

Oto sześć najczęstszych objawów skórnych, które pojawiają się u zakażonych wariantem Omikron:

  • "Covidowe palce" u stóp. Skóra przybiera czerwony, czasami fioletowy kolor, lekko połyskuje. Może też wystąpić obrzęk oraz świąd,
  • "Kłująca" wysypka. Występuje na małych obszarach, najczęściej na dłoniach, stopach i łokciach. Może powodować świąd oraz uczucie kłucia,
  • Wysuszona i swędząca skóra. Najczęściej objawia się na szyi oraz klatce piersiowej. W miejscach zmienionych skóra czerwienieje,
  • Spierzchnięte, popękane lub obolałe usta,
  • Pokrzywka - wysypka, która objawia się w postaci grudek,
  • Wysypka typu chilblain - wyglądem przypomina odmrożenie skóry: pojawiają się czerwone lub fioletowe plamy pokryte są wypukłymi guzkami.

2. Fala Omikronu spotęgowała liczbę zmian skórnych

Analizę brytyjskich naukowców potwierdzają również obserwacje polskich lekarzy. Prof. Adam Reich, kierownik Kliniki Dermatologii w Rzeszowie oraz sekretarz Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego, przyznaje, że pacjentów z różnego rodzaju wysypkami przybyło zwłaszcza podczas fali epidemii wariantu Omikron.

- Wirus z jednej strony nasila proces zapalny i pewne choroby skóry przyśpieszają. Z drugiej, COVID-19 sam w sobie może powodować wysypki - mówi prof. Reich.

- Wysypki się zdarzają i to bardzo różne. Czasami obejmują one całą skórę na kończynach tułowiu, ale przeważnie nieowłosioną. Czasami jest to wysypka trochę łuszcząca, czyli plamki, które pojawiają się na skórze i nieznacznie się łuszczą - wyjaśnia dr Jacek Krajewski, lekarz rodzinny oraz Prezes Federacji Porozumienie Zielonogórskie.

3. COVID-19 "zjada" kolagen?

Na grupach społecznościowych poświęconych tematom covidowym można natomiast natrafić na wiele opisów zmian skórnych podczas COVID-19. Kobiety szczególnie często wspominają, że po COVID-19 doświadczyły znaczącego pogorszenia stanu skóry, pojawiło się więcej zmarszczek, a skóra stała się przesuszona. Można przeczytać, że COVID-19 "zjadł" im kolagen.

Eksperci jednak wątpią, aby przyczyna tych objawów leżała właśnie w niedoborze kolagenu.

- Ciężko wychwycić jakiś konkretny mechanizm, który mógłby powodować, że COVID-19 redukowałby włókna kolagenowe czy zmniejszał ich elastyczność - mówi dr Krajewski.

- Obniżenie poziomu kolagenu po zakażeniu koronawirusem nie ma żadnego uzasadnienia medycznego. COVID-19 nie "zjada" kolagenu. Natomiast część pacjentek bierze kolagen przy wypadaniu włosów, co często się zdarza u ozdrowieńców. Być może stąd to nieporozumienie - podkreśla prof. Reich.

Eksperci też jednogłośnie przestrzegają, aby nie diagnozować COVID-19 wyłącznie na podstawie wystąpienia objawów skórnych.

- Wysypki się zdarzają, ale nie są one typowym objawem COVID-19, który występuje u każdego pacjenta. Zmiany skórne to jeden z wielu objawów zakażenia Omikronem - podkreśla dr Krajewski.

4. Koronawirus w Polsce. Raport Ministerstwa Zdrowia

W niedzielę 13 lutego resort zdrowia opublikował nowy raport, z którego wynika, że w ciągu ostatniej doby 22 070 osób otrzymało pozytywny wynik testów laboratoryjnych w kierunku SARS-CoV-2.

Najwięcej zakażeń odnotowano w województwach: wielkopolskim (3298), mazowieckim (2926), kujawsko-pomorskim (2538).

Sześć osób zmarło z powodu COVID-19, 25 osób zmarło z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami.

Podłączenia do respiratora wymaga 1131 chorych. Wolnych respiratorów pozostało 2614.

Zobacz także: COVID-19 zmierza w kierunku choroby endemicznej? Wirusolog studzi emocje: "Koronawirus zawsze będzie o krok wyprzedzać nasze działania"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze