Operacje przepuklin

Przepukliną nazywamy przemieszczenie się narządów jamy ciała (najczęściej jamy brzusznej) przez powłoki (najczęściej ścianę brzucha) w tak zwanych miejscach zmniejszonego oporu. Do najczęściej występujących rodzajów przepuklin należy przepuklina pachwinowa (głównie u mężczyzn) i udowa (głównie u kobiet). W zasadzie jedyną w pełni skuteczną metodą ich leczenia jest leczenie operacyjne, a w sytuacji kiedy dojdzie do uwięźnięcia przepukliny, zabieg operacyjny musi być wykonany w trybie natychmiastowym. Istnieją różne metody operacyjne, a ich podział opiera się głównie na sposobie zaopatrzenia wrót przepukliny. Ze względu na to wyróżniamy operacje napięciowe – gdy do wzmocnienia wykorzystywane są własne tkanki, oraz beznapięciowe ‒ z wykorzystaniem specjalnej siatki z tworzywa sztucznego.

Zobacz film: "Skąd się bierze ból pooperacyjny?"

Obecnie najczęściej wykorzystuje się metody beznapięciowe, a wśród nich najpopularniejsza jest operacja Lichtensteina. Zabieg ten polega na wypreparowaniu worka przepuklinowego, a następnie założeniu specjalnej siatki uniemożliwiającej powrót przepuklinie. Operacja zwykle wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym przewodowym (podpajęczynówkowym), rzadko w znieczuleniu ogólnym. Pozostałością po operacji jest niewielka blizna po cięciu. Pacjent już wkrótce po zabiegu może powrócić do codziennych czynności, pamiętając o tym, aby nie dźwigać żadnych ciężarów w ciągu najbliższych 3 miesięcy po wykonanej operacji.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Operacje przepuklin
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Nerwica?

~Vanessa 1234 • ostatni post 4 godziny temu

2

SM

~Sebalesniak8 • ostatni post 20 godzin temu

1

Pomocni lekarze

Artykuły Operacje przepuklin
Przepuklina - przyczyny, rodzaje, przepuklina zewnętrzna, przepuklina wewnętrzna,objawy, leczenie

Przepuklina pachwinowa - objawy, leczenie

domowymi sposobami. Jedynym skutecznym sposobem leczenia przepukliny pachwinowej jest operacja. Zlekceważenie obecności przepuklin może zemścić (...) i przedziurawienia jelit, a co za tym idzie nawet...

Znieczulenie ogólne

Operacje w znieczuleniu ogólnym

Operacje w znieczuleniu ogólnym

Za chirurgiem widoczny jest monitor, który kontroluje świadomość pacjenta operowanego w znieczuleniu ogólnym.

Zawał serca

Ochronna hipotermia

Ochronna hipotermia

Kontrolowana hipotermia znacznie pomaga prowadzić skomplikowane operacje, takie jak przeszczep serca, a także wydłużyć czas przeżycia pacjentom z zatrzymaniem krążenia. Stosuje się ją więc czasami w warunkach szpitalnych.

Mastektomia - przygotowania do zabiegu, przebieg, powikłania, skuteczność zabiegu

Zabieg mastektomii

Zabieg mastektomii

Operacja amputacji piersi.

Medycyna estetyczna

Specyfika zabiegów estetycznych (WIDEO)

Specyfika zabiegów estetycznych (WIDEO) Odtwórz wideo

Zabiegi estetyczne umożliwiają poprawę wyglądu, odmłodzenie ciała i redukcję zmarszczek. Są mniej inwazyjne niż operacje plastyczne. Efekt kuracji jest widoczny bardzo szybko. Skóra zyskuje nowy wygląd i blask. Ich główną zaletą jest...