Operacje przepuklin

Przepukliną nazywamy przemieszczenie się narządów jamy ciała (najczęściej jamy brzusznej) przez powłoki (najczęściej ścianę brzucha) w tak zwanych miejscach zmniejszonego oporu. Do najczęściej występujących rodzajów przepuklin należy przepuklina pachwinowa (głównie u mężczyzn) i udowa (głównie u kobiet). W zasadzie jedyną w pełni skuteczną metodą ich leczenia jest leczenie operacyjne, a w sytuacji kiedy dojdzie do uwięźnięcia przepukliny, zabieg operacyjny musi być wykonany w trybie natychmiastowym. Istnieją różne metody operacyjne, a ich podział opiera się głównie na sposobie zaopatrzenia wrót przepukliny. Ze względu na to wyróżniamy operacje napięciowe – gdy do wzmocnienia wykorzystywane są własne tkanki, oraz beznapięciowe ‒ z wykorzystaniem specjalnej siatki z tworzywa sztucznego.

Polecane wideo:

Obecnie najczęściej wykorzystuje się metody beznapięciowe, a wśród nich najpopularniejsza jest operacja Lichtensteina. Zabieg ten polega na wypreparowaniu worka przepuklinowego, a następnie założeniu specjalnej siatki uniemożliwiającej powrót przepuklinie. Operacja zwykle wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym przewodowym (podpajęczynówkowym), rzadko w znieczuleniu ogólnym. Pozostałością po operacji jest niewielka blizna po cięciu. Pacjent już wkrótce po zabiegu może powrócić do codziennych czynności, pamiętając o tym, aby nie dźwigać żadnych ciężarów w ciągu najbliższych 3 miesięcy po wykonanej operacji.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Operacje przepuklin
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze

Artykuły Operacje przepuklin
Znieczulenie ogólne

Operacje w znieczuleniu ogólnym

Operacje w znieczuleniu ogólnym

Za chirurgiem widoczny jest monitor, który kontroluje świadomość pacjenta operowanego w znieczuleniu ogólnym.

Zawał serca

Ochronna hipotermia

Ochronna hipotermia

Kontrolowana hipotermia znacznie pomaga prowadzić skomplikowane operacje, takie jak przeszczep serca, a także wydłużyć czas przeżycia pacjentom z zatrzymaniem krążenia. Stosuje się ją więc czasami w warunkach szpitalnych.

Mastektomia - przygotowania do zabiegu, przebieg, powikłania, skuteczność zabiegu

Zabieg mastektomii

Zabieg mastektomii

Operacja amputacji piersi.