Trwa ładowanie...

Operacje przepuklin

Przepukliną nazywamy przemieszczenie się narządów jamy ciała (najczęściej jamy brzusznej) przez powłoki (najczęściej ścianę brzucha) w tak zwanych miejscach zmniejszonego oporu. Do najczęściej występujących rodzajów przepuklin należy przepuklina pachwinowa (głównie u mężczyzn) i udowa (głównie u kobiet). W zasadzie jedyną w pełni skuteczną metodą ich leczenia jest leczenie operacyjne, a w sytuacji kiedy dojdzie do uwięźnięcia przepukliny, zabieg operacyjny musi być wykonany w trybie natychmiastowym. Istnieją różne metody operacyjne, a ich podział opiera się głównie na sposobie zaopatrzenia wrót przepukliny. Ze względu na to wyróżniamy operacje napięciowe – gdy do wzmocnienia wykorzystywane są własne tkanki, oraz beznapięciowe ‒ z wykorzystaniem specjalnej siatki z tworzywa sztucznego.

Obecnie najczęściej wykorzystuje się metody beznapięciowe, a wśród nich najpopularniejsza jest operacja Lichtensteina. Zabieg ten polega na wypreparowaniu worka przepuklinowego, a następnie założeniu specjalnej siatki uniemożliwiającej powrót przepuklinie. Operacja zwykle wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym przewodowym (podpajęczynówkowym), rzadko w znieczuleniu ogólnym. Pozostałością po operacji jest niewielka blizna po cięciu. Pacjent już wkrótce po zabiegu może powrócić do codziennych czynności, pamiętając o tym, aby nie dźwigać żadnych ciężarów w ciągu najbliższych 3 miesięcy po wykonanej operacji.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Lek. Magdalena Pikul
Następny artykuł: Opis zabiegu
Operacje przepuklin
Operacje przepuklin
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza