Trwa ładowanie...

Orgametril – charakterystyka, wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie, skutki uboczne

Orgametril jest lekiem stosowanym w leczeniu chorób związanych z układem rozrodczym. Orgametril stosuje się w leczeniu zaburzeń miesiączkowania, endometriozy, a także w zaburzeniach owulacji. Lek Orgametril jest dostępny na receptę.

spis treści

1. Charakterystyka leku.

Substancja czynna leku Orgametril to linestreol. Jest to syntetyczny progestagen, który jest podobny do naturalnego progesteronu. Orgametril stosuje się w zaburzeniach cyklu miesiączkowego.

Zobacz film: "Endometrioza - choroba kobiet miesiączkujących"

Po podaniu doustnym Orgametril szybko ulega wchłanianiu, następnie przemianom w wątrobie do aktywnego norethisteronu. Maksymalne stężenie norethisteronu w osoczu osiąga się po 2-4 h po przyjęciu leku Orgametril.

2. Wskazania do stosowania leku Orgamentil.

*Wskazania do stosowania leku Orgametril** to zaburzenia cyklu miesiączkowego, częste miesiączkowanie, obfite krwawienie, krwotok maciczny, wybrane przypadki braku miesiączkowania lub bardzo skąpych krwawień podczas miesiączk, endometrioza, wybrane nowotwory błony śluzowej trzonu macicy, choroby piersi.

Lek Orgametril stosuje się także w zahamowaniu krwawienia miesiączkowego oraz owulacji, przeciwdziałaniu bolesnym owulacjom i bolesnemu miesiączkowaniu. Lek Orgametril może opóźnić krwawienie miesiączkowe.

Preparat Orgametril stosuje się także w okresie menopauzalnym lub pomenopauzalnym w celu zapobiegania rozrostowi błony śluzowej macicy

3. Przeciwwskazania dla leku Orgamenti.

Przeciwwskazania do stosowania leku Orgametril to uczulenie na składniki leku, ciąża lub podejrzenie ciąży, a także ciężkie choroby wątroby takie jak żółtaczka cholestatyczna, zapalenie wątroby, nowotwory wątroby, a także zespół Rotora i zespół Dubina-Johnsona.

Leku Orgametril nie powinny przyjmować pacjentki, które mają niezidentyfikowane krwawienia z pochwy, opryszczka ciężarnych, porfiria i otoskleroza. Przeciwwskazaniem jest również choroba zakrzepowa (zakrzepica żył głębokich) oraz zatorowość płucna.

Zanim rozpocznie się kuracja lekiem Orgametril należy poinformować lekarza o wszystkich dolegliwościach, które nas dotyczą. Na szczególną uwagę zasługują: choroby serca i naczyń, zakrzepica, depresja, wysoki cholesterol, trądzik, łojotokowe zapalenie skóry i nadmierne owłosienie ciała i twarzy.

4. Dawkowanie leku Orgamentil.

Dawkowanie leku Orgametril zależy od schorzenia na jakie jest przypisane. Lek Orgametril stosuje się doustnie.

Przy częstym miesiączkowaniu zalecana dawka leku Orgametril to 1 tabletka na dobę od 14 do 25 dnia cyklu. Jeżeli schorzeniem są obfite krwawienia i krwotok maciczny to stosuje się 2 tabletki Orgametril na dobę przez 10 dni. Krwawienia ustępuje w ciągu kilku dni od rozpoczęcia leczenia lekiem Orgametril. Leczenie powtarza się przez 3 cykle miesięczne.

W leczeniu endometriozy stosuje się lek Orgametril w dawce 1-2 tabletki na dobę przez 6 miesięcy. Przy łagodnych nowotworach stosuje się 6-10 tabletek Orgametril na dobę przez co najmniej 3-4 miesiące.

Cena leku Orgametril to ok. 16 zł za 30 tabletek o dawce 5 mg.

Zobacz także:

5. Skutki uboczne stosowania leku Orgamentil.

Skutki uboczne leku Orgametril to: zatrzymanie płynów w organizmie, nerwowość, depresja, zwiększone lub zmniejszone libido, ból głowy, zawroty głowy, migrena, nudności i wymioty, ból brzucha, biegunka, zaparcia, żółtaczka.

Działania niepożądane leku Orgametril to także: potliwość, ostuda, świąd, trądzik, łojotok, wysypka, pokrzywka, krwotok maciczny, tkliwość piersi, brak miesiączki, upławy, zwiększenie masy ciała, zmiany parametrów czynności wątroby oraz zmiany w profilu lipidowym.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza