Trwa ładowanie...

Orzeszki ziemne na obniżenie ciśnienie

Co trzeci Polak cierpi z powodu nadciśnienia, a ponad połowa chorych nie jest tego świadoma. Wysokie ciśnienie krwi jest jedną z przyczyn zawałów i udarów. Niektóre przekąski mogą pomóc obniżyć ciśnienie, są to np. orzeszki ziemne.

1. Tani sposób na obniżenie ciśnienia

Badania opublikowane przez American Jurnal od Clinical Nutrition wykazały, że orzeszki ziemne przynoszą wiele korzyści dla zdrowia. W eksperymencie brała udział grupa 150 kobiet i mężczyzn, którzy włączyli do swojej diety tę tanią przekąskę na 12 tygodni. Zostali podzieleni na 4 grupy. Każda jadła inny smak fistaszków: solone, niesolone, pikantne (paprykowe) i słodkie (miodowe).

2. Zaskakujące wyniki

Największym zaskoczeniem było to, że każda grupa obniżyła swoje ciśnienie. Ludzie spożywający orzeszki solone i niesolone wykazali podobny spadek ciśnienia. Osoby jedzące pikantne i słodkie orzechy także obniżyły ciśnienie, ale w mniejszym stopniu.

Zobacz film: "Nieprzyjmowanie leków w nadciśnieniu tętniczym"

3. Arginina w orzeszkach

W orzeszkach ziemnych znajdują się duże ilości argininy. Jest to aminokwas niezbędny do prawidłowego działania organizmu. Zmniejsza lepkość płytek krwi i uczestniczy w naprawie uszkodzonych komórek naczyń krwionośnych. Aminokwas ten sprzyja produkcji tlenku azotu, a ten z kolei odpowiedzialny jest za rozszerzanie naczyń krwionośnych, co prowadzi do obniżenia ciśnienia.

4. Orzeszki ziemne – wpływ na zdrowie

Popularne fistaszki mają dużo witaminy B3 (niacyny), błonnika i składników mineralnych (szczególnie potasu). Są bogatym źródłem kwasów tłuszczowych, które korzystnie wpływają na układ sercowo-naczyniowy. Naukowcy z Szanghaju odkryli, że osoby regularnie jedzące orzechy ziemne rzadziej cierpią na choroby krążenia, niż osoby, które nie jedzą orzechów wcale.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza