Trwa ładowanie...

Oś serca

Oś serca jest pojęciem odnoszącym się do elektrofizjologii serca
Oś serca jest pojęciem odnoszącym się do elektrofizjologii serca (AdobeStock)

Oś serca jest pojęciem odnoszącym się do elektrofizjologii serca, czyli zagadnień dotyczących powstawania i przewodzenia pobudzeń elektrycznych w układzie bodźcoprzewodzącym serca. Nie dotyczy bezpośrednio anatomicznego ułożenia serca w klatce piersiowej.

Impulsy elektryczne powstające (w warunkach prawidłowych) w węźle zatokowym są w sposób uporządkowany przewodzone do mięśniówki komór. Wypadkowy wektor wszystkich wektorów rozchodzącego się w sercu pobudzenia stanowi właśnie "oś serca". Można więc powiedzieć, że jest to uproszczony kierunek rozchodzenia się prądu w układzie bodźcoprzewodzącym.

Oś serca może być prawidłowa (normogram), odchylona w lewo (lewogram lub sinistorgram) lub w prawo (dextrogram). Dokładne ułożenie osi serca określa się w oparciu o wyniki badania EKG (zwykle korzystając z zapisu z elektrod kończynowych) i podaje się w przybliżeniu (normogram, lewogram lub dextrogram) albo w sposób dokładny, podając kąta w stopniach.

Odchylenia osi serca mogą wynikać z wrodzonych wariantów budowy układu bodźcoprzewodzącego, częściej są jednak związane z zaburzeniami rytmu serca, blokami przewodzenia (typowo - bloki odnóg pęczka Hisa) lub z uszkodzeniami układu (blizna po zawale serca).

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze