Trwa ładowanie...

Oś serca

Oś serca jest pojęciem odnoszącym się do elektrofizjologii serca, czyli zagadnień dotyczących powstawania i przewodzenia pobudzeń elektrycznych w układzie bodźcoprzewodzącym serca. Nie dotyczy bezpośrednio anatomicznego ułożenia serca w klatce piersiowej.

Zobacz film: "Szpilka przebiła nastolatkowi serce. Potrzebna była operacja"

spis treści

  Impulsy elektryczne powstające (w warunkach prawidłowych) w węźle zatokowym są w sposób uporządkowany przewodzone do mięśniówki komór. Wypadkowy wektor wszystkich wektorów rozchodzącego się w sercu pobudzenia stanowi właśnie "oś serca". Można więc powiedzieć, że jest to uproszczony kierunek rozchodzenia się prądu w układzie bodźcoprzewodzącym.

  Oś serca może być prawidłowa (normogram), odchylona w lewo (lewogram lub sinistorgram) lub w prawo (dextrogram). Dokładne ułożenie osi serca określa się w oparciu o wyniki badania EKG (zwykle korzystając z zapisu z elektrod kończynowych) i podaje się w przybliżeniu (normogram, lewogram lub dextrogram) albo w sposób dokładny, podając kąta w stopniach.

  Odchylenia osi serca mogą wynikać z wrodzonych wariantów budowy układu bodźcoprzewodzącego, częściej są jednak związane z zaburzeniami rytmu serca, blokami przewodzenia (typowo - bloki odnóg pęczka Hisa) lub z uszkodzeniami układu (blizna po zawale serca).

  Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

  Polecane dla Ciebie
  Komentarze
  Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
   Pomocni lekarze
   Szukaj innego lekarza