Trwa ładowanie...

Osocze bogatopłytkowe (PRP) i jego zastosowanie w ortopedii

Osocze bogatopłytkowe zazwyczaj kojarzone jest z naturalną regeneracją skóry, znalazło jednak zastosowanie również w innych dziedzinach medycyny, np. w ortopedii. Za pomocą osocza bogatopłytkowego leczy się obciążone i uszkodzone stawy, tendinopatię, a także zaburzenia zrostu kostnego. Jak wygląda zabieg z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego (PRP)?

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

spis treści

1. Terapia osoczem bogatopłytkowym (PRP)

Terapia osoczem bogatopłytkowym polega na wykorzystaniu krwi osoby poddawanej kuracji. Metoda pozwala na aplikację preparatu bogatego w komórki i czynniki wzrostu w różne obszary ciała.

Osocze bogatopłytkowe (PRP- Platelet Rich Plasma) najczęściej wykorzystywane jest do wypełniania zmarszczek, wygładzania i ujędrniania skóry. Z dużym powodzeniem wykorzystuje się je również w rehabilitacji medycznej czy ortopedii.

PRP to nic innego jak autologiczny preparat osocza bogatopłytkowego, otrzymywany z krwi pacjenta. Pozyskiwany jest przy pomocy zestawu separacyjnego.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

2. Osocze bogatopłytkowe (PRP) i jego zastosowanie w ortopedii

Osocze bogatopłytkowe (PRP- Platelet Rich Plasma) wykorzystywane jest w leczeniu popularnych schorzeń ortopedycznych. Urazy sportowe, dolegliwości reumatyczne, przeciążenia stawów czy bóle mięśniowe to tylko niektóre ze wskazań do terapii.

Osocze bogatopłytkowe (PRP) może być stosowane w trakcie leczenia zwyrodnieniowych uszkodzeń ścięgien i stawów, m.in. kolana skoczka, łokcia tenisisty, łokcia golfisty, entezopatii rozcięgna podeszwowego.

Wykorzystanie osocza bogatopłytkowego wpływa pozytywnie na proces gojenia uszkodzonych tkanek, a w efekcie pomaga w ich odbudowie. Przyspiesza regenerację ran, tkanki kostnej, tkanek miękkich oraz chrząstki stawowej, wpływa na zwiększanie wytrzymałości ścięgien powstałych m.in. w wyniku urazu, stymuluje naprawę tkanek stawów oraz pomaga w skutecznym leczeniu przewlekłych schorzeń zapalnych ścięgien, tkanek miękkich czy więzadeł.

W wielu klinikach zabiegi przeprowadzane są z użyciem preparatu o nazwie Regeneris®. Jest to jeden z najpopularniejszych na świecie systemów autoregeneracyjnych, który wykorzystuje lecznicze i regeneracyjne właściwości krwi.

Co mówią o nim specjaliści?

W porównaniu do innych preparatów, dzięki swojej biokompatybilności z organizmem pacjenta, jest on całkowicie bezpieczny dla skóry, ponieważ nie niesie za sobą ryzyka pojawienia się reakcji alergicznej oraz wystąpienia skutków ubocznych - wyjaśnia lekarz rehabilitacji medycznej, Ewelina Styczyńska-Kowalska z Kliniki VESUNA.

Zobacz także:

3. Przeciwwskazania do wykonania zabiegu

Przeciwwskazania do wykonania zabiegu z użyciem osocza bogatopłytkowego (PRP):

Zobacz także:

4. Dodatkowe informacje

Na 5 dni przed zabiegiem nie należy przyjmować leków przeciwzakrzepowych, a 2,3 dni przed jego przeprowadzeniem unikać niesterydowych leków przeciwzapalnych.

Podawanie autologicznego preparatu osocza bogatopłytkowego (PRP) trwa około 30-45 minut. Lekarz przeprowadza zabieg pod kontrolą USG lub bez kontroli. Po zabiegu pacjent powinien poddać się kilkudniowemu okresowi rekonwalescencji.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.