Trwa ładowanie...

Osocze bogatopłytkowe (PRP) i jego zastosowanie w ortopedii

 Katarzyna Wąś-Zaniuk
15.07.2020 16:11
Osocze bogatopłytkowe (PRP- Platelet Rich Plasma) wykorzystywane jest w leczeniu popularnych schorzeń ortopedycznych.
Osocze bogatopłytkowe (PRP- Platelet Rich Plasma) wykorzystywane jest w leczeniu popularnych schorzeń ortopedycznych. (123rf)

Osocze bogatopłytkowe zazwyczaj kojarzone jest z naturalną regeneracją skóry, znalazło jednak zastosowanie również w innych dziedzinach medycyny, np. w ortopedii. Za pomocą osocza bogatopłytkowego leczy się obciążone i uszkodzone stawy, tendinopatię, a także zaburzenia zrostu kostnego. Jak wygląda zabieg z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego (PRP)?

spis treści

1. Terapia osoczem bogatopłytkowym (PRP)

Terapia osoczem bogatopłytkowym polega na wykorzystaniu krwi osoby poddawanej kuracji. Metoda pozwala na aplikację preparatu bogatego w komórki i czynniki wzrostu w różne obszary ciała.

Osocze bogatopłytkowe (PRP- Platelet Rich Plasma) najczęściej wykorzystywane jest do wypełniania zmarszczek, wygładzania i ujędrniania skóry. Z dużym powodzeniem wykorzystuje się je również w rehabilitacji medycznej czy ortopedii.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

PRP to nic innego jak autologiczny preparat osocza bogatopłytkowego, otrzymywany z krwi pacjenta. Pozyskiwany jest przy pomocy zestawu separacyjnego.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

2. Osocze bogatopłytkowe (PRP) i jego zastosowanie w ortopedii

Osocze bogatopłytkowe (PRP- Platelet Rich Plasma) wykorzystywane jest w leczeniu popularnych schorzeń ortopedycznych. Urazy sportowe, dolegliwości reumatyczne, przeciążenia stawów czy bóle mięśniowe to tylko niektóre ze wskazań do terapii.

Osocze bogatopłytkowe (PRP) może być stosowane w trakcie leczenia zwyrodnieniowych uszkodzeń ścięgien i stawów, m.in. kolana skoczka, łokcia tenisisty, łokcia golfisty, entezopatii rozcięgna podeszwowego.

Wykorzystanie osocza bogatopłytkowego wpływa pozytywnie na proces gojenia uszkodzonych tkanek, a w efekcie pomaga w ich odbudowie. Przyspiesza regenerację ran, tkanki kostnej, tkanek miękkich oraz chrząstki stawowej, wpływa na zwiększanie wytrzymałości ścięgien powstałych m.in. w wyniku urazu, stymuluje naprawę tkanek stawów oraz pomaga w skutecznym leczeniu przewlekłych schorzeń zapalnych ścięgien, tkanek miękkich czy więzadeł.

W wielu klinikach zabiegi przeprowadzane są z użyciem preparatu o nazwie Regeneris®. Jest to jeden z najpopularniejszych na świecie systemów autoregeneracyjnych, który wykorzystuje lecznicze i regeneracyjne właściwości krwi.

Co mówią o nim specjaliści?

W porównaniu do innych preparatów, dzięki swojej biokompatybilności z organizmem pacjenta, jest on całkowicie bezpieczny dla skóry, ponieważ nie niesie za sobą ryzyka pojawienia się reakcji alergicznej oraz wystąpienia skutków ubocznych - wyjaśnia lekarz rehabilitacji medycznej, Ewelina Styczyńska-Kowalska z Kliniki VESUNA.

3. Przeciwwskazania do wykonania zabiegu

Przeciwwskazania do wykonania zabiegu z użyciem osocza bogatopłytkowego (PRP):

Zobacz także:

4. Dodatkowe informacje

Na 5 dni przed zabiegiem nie należy przyjmować leków przeciwzakrzepowych, a 2,3 dni przed jego przeprowadzeniem unikać niesterydowych leków przeciwzapalnych.

Podawanie autologicznego preparatu osocza bogatopłytkowego (PRP) trwa około 30-45 minut. Lekarz przeprowadza zabieg pod kontrolą USG lub bez kontroli. Po zabiegu pacjent powinien poddać się kilkudniowemu okresowi rekonwalescencji.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze