Trwa ładowanie...

Ospamox – skład leku, dawkowanie, skutki uboczne

Avatar placeholder
21.12.2019 22:04
Ospamox może wywoływać skutki uboczne
Ospamox może wywoływać skutki uboczne (123rf.com)

Ospamox to lek z rodziny antybiotyków bakteriobójczych. Występuje w postaci granulatu do sporządzenia zawiesiny podawanej doustnie, a także w formie tabletek powlekanych. Stosuje się go w przypadku zakażeń bakteryjnych górnych dróg oddechowych, uszu, jamy nosowej, zakażenia dolnych dróg zakażenia układu moczowego, zakażenia żołądkowo-jelitowe. Ospamox możemy kupić jedynie na receptę.

spis treści

1. Skład leku Ospamox

Substancją czynną preparatu Ospamox jest amoksycylina. To półsyntetyczna penicylina o szerokim spektrum działania przeciwbakteryjnego. Ze względu na strukturę chemiczną amoksycylina zaliczana jest do antybiotyków z rodziny beta-laktamowych. Najprościej rzecz ujmując mechanizm działania wszystkich antybiotyków beta-laktamowych polega na hamowaniu syntezy ściany komórkowej bakterii, co powoduje jej osłabienie i w konsekwencji prowadzi do śmierci komórki bakteryjnej.

2. Dawkowanie preparatu

Preparat Ospamox ma postać tabletek powlekanych do stosowania doustnego. Należy go stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. Zwiększenie spożycia zalecanych dziennych dawek leku może zagrozić zdrowiu i życiu. W razie jakichkolwiek wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem.

Zobacz film: "Jak uniknąć problemów po antybiotykoterapii?"

Lekarz dobierze dawkowanie preparatu Ospamox indywidualnie w zależności od wskazania, nasilenia zakażenia, wrażliwości drobnoustrojów i stanu chorego. U chorych z niewydolnością watroby należy zachować ostrożność.

Tabletki Ospamox należy połykać w całości, bez żucia i rozgryzania, popijając obficie wodą. Preparat można przyjmować niezależnie od posiłków. Generalnie zwiększoną skuteczność leku Osmoxan obserwuje się w przypadku stosowania preparatu 3 razy na dobę.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

3. Skutki uboczne

W szczególności przeciwwskazane jest stosowanie preparatu Ospamox u osób, u których w przeszłości wystąpiły ciężkie natychmiastowe reakcje nadwrażliwości na antybiotyki beta-laktamowe.

Przed zastosowaniem preparatu Ospamox koniecznie należy poinformować lekarza, czy występowały reakcje nadwrażliwości na inne antybiotyki, czy też na inne leki lub alergeny. Stosowanie penicylin wiąże się z ryzykiem wystąpienia ciężkiej reakcji nadwrażliwości, sporadycznie prowadzącej do zgonu.

Jeżeli na początku zażywania Ospamox wystąpi rumień na skórze i towarzyszącą gorączką, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem. Wymienione objawy mogą świadczyć o wystąpieniu ciężkiej reakcji skórnej w postaci ostrej osutki krostkowej. W przypadku jej wystąpienia, konieczne jest przerwanie leczenia, a ponowne stosowanie amoksycyliny w przyszłości jest przeciwwskazane. Nie należy stosować preparatu u osób, u których występują zakażenia wirusowe, ostra białaczka limfatyczna lub mononukleoza.

Błędy najczęściej popełniane podczas przyjmowania antybiotyków
Błędy najczęściej popełniane podczas przyjmowania antybiotyków [7 zdjęć]

Narodowy Program Ochrony Antybiotyków to kampania prowadzona pod różnymi nazwami w wielu krajach. Jej

zobacz galerię

W trakcie leczenia preparatem Ospamox lub po jego zakończeniu może wystąpić biegunka, nie należy leczyć jej samodzielnie, lecz skonsultować się z lekarzem. Istnieje bowiem ryzyko wystąpienia rzekomobłoniastego zapalenia jelit, niekiedy o ciężkim przebiegu.

Podczas długotrwałego stosowania preparatu Ospamox zalecana jest kontrola czynności nerek, wątroby oraz parametrów hematologicznych. Stosowanie preparatu u osób przyjmujących leki przeciwzakrzepowe wymaga regularnej kontroli parametrów krzepnięcia krwi.

Skutki uboczne stosowania leku Osmoxan to również np. zawroty głowy, reakcje alergiczne, drgawki lub inne objawy, które mogą upośledzać zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Wystąpić mogą także: nudności, wymioty, biegunka, utrata łaknienia, wzdęcia, wysypka, suchość błony śluzowej jamy ustnej, zaburzenia smaku, świąd, pokrzywka.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze