Trwa ładowanie...

Osteochondroza - co to jest, przyczyny, objawy, jak przebiega leczenie

 Katarzyna Wąś-Zaniuk
27.04.2021 13:18
W przebiegu osteochondrozy kręgosłupa szyjnego obserwuje się również szumy uszne, bóle i zawroty głowy.
W przebiegu osteochondrozy kręgosłupa szyjnego obserwuje się również szumy uszne, bóle i zawroty głowy. (Pixabay)

Osteochondroza to schorzenie degeneracyjno-dystroficzne, które polega na zaburzeniu kostnienia śródchrzęstnego. Zaburzenie to wywołane jest natomiast miejscowym niedokrwieniem chrząstki szklistej w przynasadach wzrastającej kości. Lekarze najczęściej diagnozują u pacjentów: osteochondrozę kolana, osteochondrozę obejmującą kręgosłup lędźwiowy i szyjny. W jaki sposób objawia się osteochondroza? Jak przebiega leczenie tej przypadłości?

spis treści

1. Co to jest osteochondroza?

Osteochondroza jest martwicą chrzęstno-kostną. To degeneracyjno-dystroficzne schorzenie polega na zaburzeniu kostnienia śródchrzęstnego. Stan chorobowy jest w tym wypadku wywołany natomiast miejscowym niedokrwieniem chrząstki szklistej w przynasadach wzrastającej kości. Choroba bardzo często nazywana jest osteochondrozą młodzieńczą.

2. Przyczyny osteochondrozy

Przyczyny osteochondrozy mogą być różne. Osteochondroza kręgosłupa w wielu przypadkach jest wynikiem stopniowej utraty właściwości amortyzujących krążków międzykręgowych. Choroba może być również wynikiem zaburzonego napięcia struktur, które odpowiadają za stabilizację kręgosłupa. Do osteochondrozy kolana często dochodzi w wyniku złamania awulsyjnego guzowatości kości piszczelowej. Sytuacja ta spowodowana jest przeciążeniem.

Wśród najpopularniejszych czynników ryzyka, które wpływają na rozwój choroby wymienia się:

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"
  • rodzaj wykonywanej pracy (na chorobę narażone są osoby wykonujące trudną pracę fizyczną, osoby które często się schylają i wykonują nagłe ruchy tułowia, osoby podnoszące ciężkie przedmioty),
  • wady postawy (czynnikiem ryzyka może być np. skolioza)
  • brak ruchu i siedzący tryb życia,
  • płaskostopie,
  • przebyte mikrourazy,
  • uprawianie przeciążeniowej aktywności fizycznej
  • wiek (choroba często występuje u młodych osób, ponieważ ich układ szkieletowy jest podatny na odkształcenia).

3. Objawy osteochondrozy

Objawy chorobowe są różne w zależności od obszaru ciała dotkniętego osteochondrozą. U chorych na osteochondrozę kręgosłupa zaobserwować można dolegliwości bólowe pojawiające się w trakcie obciążeń statyczno-dynamicznych, zmniejszenie ruchomości kręgosłupa, a także deformację kręgów. Ponadto, chorzy odczuwają sztywność, która intensyfikuje się podczas odpoczynku (uczucie sztywności może ustępować po wykonaniu odpowiedniej rozgrzewki). Oprócz wyżej wymienionych symptomów pacjenci z osteochondrozą kręgosłupa mogą odczuwać również parastezje, które promieniują wzdłuż nerwów obwodowych kończyn.

W przebiegu osteochondrozy kręgosłupa szyjnego obserwuje się również szumy uszne, ból głowy, ból karku, ból szyi, zawroty, drętwienie języka. Wielu pacjentów uskarża się także na problem zimnych dłoni.

Osteochodroza dotycząca kręgosłupa lędźwiowego może objawiać się problemami z poruszaniem, bólem ud i pośladków. Pacjenci chorujący na osteochondrozę kręgosłupa piersiowego często odczuwają ból żeber, a także dolegliwości bólowe między łopatkami.

Osteochondroza kolana charakteryzuje się osłabieniem mięśnia czworogłowego, obrzękiem oraz dolegliwościami bólowymi w górnej części podudzia. Ból zazwyczaj nasila się podczas klęczenia oraz wykonywania aktywności ruchowej. U wielu pacjentów obserwuje się również powiększoną guzowatość piszczelową.

4. Jak przebiega leczenie osteochondrozy?

Leczenie osteochondrozy kolana polega na ograniczeniu aktywności fizycznej i ruchowej do minimum. Pacjentom zaleca się korzystanie z ortez ortopedycznych. Kuracja opiera się również na stosowaniu zabiegów chłodzących (okładów, masażów z użyciem lodu). Po ustąpieniu ostrej fazy osteochondrozy zalecane są ćwiczenia rozciągające oraz wzmacniające (na mięśnie ud oraz podudzi). Leczenie osteochondrozy kręgosłupa to z kolei leczenie kompleksowe. Polega ono na terapii manualnej, masażach a także na kinesiotapingu. Podczas leczenia wykorzystuje się również aktywność fizyczną (ćwiczenia mięśni core), krioterapię, laseroterapię lub terapię ultradźwiękami. Niektórzy pacjenci wymagają również leczenia środkami farmakologicznymi (przeciwbólowymi). W przypadku niektórych pacjentów niezbędna jest operacja chirurgiczna, która ma na celu zrekontruować odłamki kostne.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze