Trwa ładowanie...

Osteopata dziecięcy - czym się zajmuje i co leczy?

Avatar placeholder
13.12.2022 13:09
Osteopata dziecięcy jest specjalistą, który za pomocą rąk identyfikuje napięcia i dysfunkcje w ciele.
Osteopata dziecięcy jest specjalistą, który za pomocą rąk identyfikuje napięcia i dysfunkcje w ciele. (Adobe Stock)

Osteopata dziecięcy to lekarz lub fizjoterapeuta, który ukończył odpowiednie wykształcenie. Jest specjalistą, który za pomocą rąk identyfikuje napięcia i dysfunkcje w ciele. Podczas wizyty przeprowadza delikatny masaż, w czasie którego mobilizuje tkanki ciała, przywraca ruchomość stawów i mięśni, redukuje napięcie i pobudza krążenie krwi. Czy warto iść z dzieckiem do osteopaty? Kiedy to zrobić?

spis treści

1. Kto to osteopata dziecięcy?

Osteopata dziecięcy to specjalista z zakresu terapii manualnej, który przy pomocy rąk identyfikuje napięcia i dysfunkcje w ciele. Jego działania skoncentrowane są następnie na ich wyeliminowaniu. Za twórcę osteopatii uznaje się Andrewa Taylora Stilla, założyciela American School of Osteopathy (to instytucja zrzeszająca i kształcąca specjalistów z tej dziedziny).

Zawód osteopaty jest ujęty w Klasyfikacji Zawodów i Specjalności na Potrzeby Rynku Pracy (załącznik do rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 2014 r.). Aby uzyskać uprawnienia osteopaty, konieczne jest ukończenie studiów medycznych, uzyskanie tytułu lekarza medycyny lub fizjoterapeuty, odbycie 5-letnich podyplomowych studiów osteopatycznych oraz zdanie egzaminu klinicznego.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Ponadto osteopata pediatryczny dodatkowo przechodzi specjalne wieloetapowe szkolenie z zakresu osteopatii dziecięcej. Dzięki temu specjalista zdobywa doświadczenie i wiedzę z zakresu anatomii i fizjologii człowieka, zasad biomechaniki układu kostnego i układu mięśniowego, patologii układu ruchowego i technik manualnych. Osoba zajmująca się osteopatią dziecięcą posiada także wiedzę dotyczącą rozwoju dzieci, embriologii, ciąży, porodu i połogu.

2. Czym zajmuje się osteopata?

Osteopata swoje działania opiera na tak zwanym podejściu holistycznym, które traktuje organizm człowieka jako całość (analizowana jest zarówno sfera fizyczna, jak i psychiczna). Leczenie prowadzone przez osteoaptę opiera się na zasadzie, że wszystkie schorzenia są skutkiem braku równowagi w sieci systemów organizmu.

Zdrowie jest więc wynikiem niezachwianej harmonii oraz dobrostanu ciała i umysłu. Celem terapii prowadzonej przez osteopatę jest zatem integracja na wielu poziomach w obrębie organizmu oraz przywrócenie mu optymalnej zdolności funkcjonowania. To pozwala na eliminację zaburzeń, dolegliwości oraz dysfunkcji.

Co robi osteopata dziecięcy? Diagnozuje i leczy schorzenia ruchu, ale nie tylko. Pomaga:

  • zwiększyć zakres ruchomości stawów i mięśni,
  • zniwelować napięcia mięśniowe,
  • pobudzić krążenie krwi,
  • poprawić drenaż limfatyczny,
  • wyjść z wielu poważnych schorzeń (często unikając zabiegów i operacji),
  • przywrócić komfort funkcjonowania.

3. Jak przebiega wizyta u osteopaty dziecięcego?

Osteopatia pediatryczna to dziedzina z zakresu medycyny niekonwencjonalnej, która bazuje na masażu (terapii manualnej) stawów, tkanek miękkich oraz nerwów. Działania te mają na celu przywrócenie prawidłowej pracy organizmu oraz uruchomienie wewnętrznych mechanizmów, które ją regulują. Jest bezpieczna dla dzieci w każdym wieku.

Każda wizyta u osteopaty jest ukierunkowana na schorzenie. Składowymi procesu diagnostycznego są: anamneza (wywiad), badanie neurologiczne, badanie ortopedyczne oraz badanie osteopatyczne. W przypadku niejednoznacznych wyników czy konieczności różnicowania, konieczne może być wykonanie badań obrazowych oraz laboratoryjnych.

4. Kiedy udać się do osteopaty z dzieckiem?

Do osteopaty dziecięcego można udać się już z noworodkiem (dzieckiem, które ukończyło tydzień życia). W przypadku wcześniaków należy kierować się dodatkowo masą i długością ciała oraz stanem ogólnym. Ponieważ działania tego typu mogą być pomocne w każdym wieku, zarówno u osób starszych, jak i dzieci, nie istnieje górna granica wieku leczenia przez osteopatę.

Z jakim problemem do osteopaty? Wskazaniem są różne nieprawidłowości i problemy, takie jak:

  • dysplazja stawu biodrowego, ograniczenia ruchomości kręgosłupa lub stawów, asymetria w obrębie głowy, szyi lub tułowia, urazy i przeciążenia układu ruchu, wady postawy, dyskopatia, bóle kręgosłupa, zablokowania żeber lub kolan, problemy z koordynacją ruchową,
  • nieprawidłowe napięcie mięśniowe, obniżone napięcie mięśniowe, wzmożone napięcie mięśniowe, bóle stawów, przeciążenia stawów, słaba ruchomość kręgosłupa i stawów, kręcz szyjny,
  • zaburzenia trawienia, refluks żołądkowo-przełykowy, zespół jelita drażliwego, kolka, zaburzenia ssania i połykania, zaparcia,
  • niedrożność kanalika łzowego,
  • bóle głowy, migreny, zawroty głowy,
  • częste infekcje, przewlekłe zapalenia płuc i oskrzeli, zapalenie ucha środkowego, nawracające zapalenia zatok,
  • nadpobudliwość i płaczliwość, niespokojny sen dziecka,
  • problemy z koncentracją,
  • nietrzymanie moczu,
  • dolegliwości związane ze stwardnieniem rozsianym,
  • zespoły bólowe ciężarnych, dolegliwości okołoporodowe,
  • bolesne miesiączki,
  • zespoły psychosomatyczne, lękowe i depresyjne,
  • stany po wylewach i zatorach.

Terapia osteopatyczna jest nieinwazyjna oraz bezbolesna, nie wiąże się w żaden sposób z dyskomfortem.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze