Ostropest plamisty – ziołowy ratunek dla wątroby
Chroni miąższ wątroby przed toksycznym działaniem alkoholu i leków, pobudza regenerację jej komórek, likwiduje objawy niestrawności po zjedzeniu tłustych i ciężkostrawnych posiłków. Mowa o ostropeście plamistym – roślinie o wyjątkowym składzie i niezwykłych właściwościach.
W lecznictwie wykorzystuje się głównie nasiona i owoce tego zioła. Zawarte w nich witaminy, karotenoidy, flawonoidy, sterole, histamina, olejki eteryczne, sacharoza, galaktoza, arabinoza, gorycze, aminy biogenne (m.in. tyramina), minerały (miedź, selen, cynk), a przede wszystkim sylimaryna – bardzo silny przeciwutleniacz – mają korzystne działanie na wątrobę1,2. Z tego względu ostropest plamisty wykorzystywany jest głównie do produkcji preparatów znajdujących zastosowanie w leczeniu schorzeń wątroby.
1. Chroni, odtruwa i regeneruje wątrobę
Ostropest plamisty (Silibum marianum L.) ma udokumentowane działanie lecznicze na wątrobę. Polega ono m.in. na uszczelnianiu uszkodzonych błon komórkowych tego narządu oraz hamowaniu wnikania związków toksycznych (m.in. alkoholu, metali ciężkich, leków, chemikaliów, związków ochrony roślin i spalin samochodowych) do wnętrza komórek wątrobowych. W badaniach wykazano również jego działanie odtruwające, antyoksydacyjne (zawarte w ostropeście substancje aktywne "wymiatają” z organizmu nadmiar tzw. wolnych rodników) oraz regeneracyjne3. W 2009 roku ostropest plamisty został okrzyknięty przez specjalistów Zielem Roku4.
Gdy już nam zdarzy się delikatne (lub niedelikatne) przegięcie z procentami, każdy, uświadomiwszy sobie o poranku grozę swego położenia, próbuje jakoś doprowadzić się do ładu. I miejskich i ludowych sposobów jest całkiem sporo.
Jedni łapią z lodówki słoik i przy pomocy lemoniady spod kiszonych ogórków usiłują odzyskać utracone człowieczeństwo. Inni stawiają na kefir, jajecznicę na boczusiu, ewentualnie, jak radzi poeta, Taco Hemingway, na kaca najlepsza jest pizzę na tłustym cieście.
Wszystko to może nieco pomóc, ale warto zdać sobie sprawę, że na naszych wesołych weekendowych rozrywkach cierpi przede wszystkim nasza wątroba. I to właśnie jej trzeba pomóc się zregenerować. Wtedy z pomocą przychodzi on – ostropest. Nowy pogromca kaca!
Sylimaryna wzmacnia działanie detoksykujące wątroby, a więc pomaga temu organowi sprawnie oczyszczać organizm z toksyn, w tym – alkoholu, ponieważ stymuluje wzrost poziomu glutationu – głównego antyutleniacza w organizmie. Sylimaryna wykazuje także ochronne działanie na miąższ nerek.
Dzięki tym właściwościom ostropest stosuje się nawet w przypadku zatruć muchomorami, przewlekłych chorób wątroby, włącznie z marskością. Tym bardziej wątrobie obciążonej kacem ma szanse pomóc! Zwłaszcza że zawiera także związki goryczkowe, które obok sylimaryny wpływają na zwiększenie łaknienia i poprawiają apetyt, a z tym, jak wiadomo, na kacu bywa spory problem.
To znana już od czasów starożytności roślina o charakterystycznych białoplamistych, kolczastych liściach i purpurowych kwiatach. Osiąga do 1,5 m wysokości i wyglądem przypomina oset, stąd często nazywana jest okazałym ostem5. Obecnie uprawiana jest w wielu krajach, m.in. w Polsce. Jednak nie wszystkie uprawy są kontrolowane, a tylko takie dają gwarancję pochodzenia surowca wykorzystywanego do produkcji leków oraz ich pełnego nadzoru.
2. Kontrola upraw i standaryzacja gwarancją jakości leku
Własne, kontrolowane uprawy tej rośliny ma poznański Herbapol – producent obecnego na rynku już od 40 lat Sylimarolu. Surowcem do wytwarzania tego leku jest wyciąg z dojrzałego owocu ostropestu plamistego zawierający największe stężenie korzystnej dla wątroby sylimaryny. Co ważne, substancja ta pozyskiwana jest z łuski ziarna, charakteryzującej się jej najwyższą jej zawartością. Oprócz sylimaryny w owocach ostropestu znajduje się też sporo innych flawonoidów, kwasów tłuszczowych (linolowego, oleinowego i palmitynowego), steroli, białka, błonnika i witamin (głównie C i K).
W odróżnieniu od wielu obecnych na rynku suplementów diety Sylimarol jest lekiem podlegającym ścisłej kontroli i standaryzacji (ma określoną i powtarzalną zawartość substancji czynnych), bardzo dobrze znanym i skutecznym. Wspiera pracę przeciążonej wątroby, pobudza wydzielanie żółci niezbędnej do trawienia tłuszczów, usuwa objawy niestrawności, zwiększa syntezę białka, pomaga uszkodzonym komórkom wątrobowym (hepatocytom) odzyskać pełną sprawność, wpływa na wytwarzanie nowych komórek a także nie dopuszcza substancji toksycznych, aby wnikały do ich wnętrza6.
Artykuł powstał we współpracy z producentem leku Sylimarol®
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.