Trwa ładowanie...

Ostuda (melanodermia) - przyczyny, rodzaje, objawy , leczenie

Ostuda, czyli melanodermia, to bardzo częsta dolegliwość skórna, pojawiająca się niemal wyłącznie u kobiet w wieku rozrodczym. Przejawia się brązowymi i szarymi przebarwieniami skórnymi, zlokalizowanymi głównie na policzkach, górnej wardze, czole i podbródku. U mężczyzn ostuda występuje niezwykle rzadko, chociaż także jest możliwa. Zazwyczaj wiąże się z wystawianiem skóry na promieniowanie słoneczne, przyjmowaniem antykoncepcji hormonalnej oraz zmianami hormonalnymi w okresie ciąży.

spis treści

1. Przyczyny i rodzaje ostudy

Dokładne przyczyny ostudy nie są do końca poznane. Wiadomo jednak o kilku czynnikach sprzyjających jej powstawaniu.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

Należą do nich:

 • ciąża;
 • przyjmowanie doustnych środków antykoncepcyjnych;
 • stosowanie hormonalnej terapii zastępczej;
 • obciążenie genetyczne;
 • pochodzenie (ostuda najczęściej dotyka osób o ciemniejszej karnacji, w szczególności kobiet z krajów Ameryki Łacińskiej, Azji i Bliskiego Wschodu);
 • przyjmowanie niektórych leków (np. przeciwpadaczkowych), które zwiększają podatność skóry na przebarwienia tworzące się pod wpływem promieniowania ultrafioletowego;
 • nadmierne opalanie się.
Ostuda (łac. chloasma)
Ostuda (łac. chloasma)

Widoczne ostre, wyraźne przebarwienia, równe plamy na policzkach i całej twarzy.

zobacz galerię

Przebarwienia na twarzy najczęściej pojawiają się w lecie, gdy promieniowanie słoneczne jest najsilniejsze. Zimą plamy na twarzy stają się mniej widoczne.

Istnieją cztery rodzaje ostudy: naskórkowa, skórna, mieszana oraz nienazwana ostuda notowana u osób z ciemną karnacją. Ostuda naskórkowa charakteryzuje się nadmierną ilością melaniny w powierzchownych warstwach skóry. Cechą charakterystyczną ostudy skórnej jest obecność melanofagów (komórek pochłaniających melaninę) w skórze właściwej. Typ mieszany ma cechy zarówno ostudy naskórkowej, jak i skórnej.

2. Objawy i leczenie ostudy

Ostuda to nienaturalna pigmentacja lub przebarwienia na twarzy. Najczęściej pojawiają się plamy na czole, policzkach, górnej wardze, nosie i podbródku, chociaż zdarzają się także zmiany skórne w okolicach szczęki. Znacznie rzadsze są przypadki zlokalizowane na innych częściach ciała, w tym na szyi i ramionach. W takiej sytuacji przyczyną ostudy jest zazwyczaj przyjmowanie progesteronu.

Zazwyczaj lekarz nie ma problemu ze zdiagnozowaniem ostudy, gdyż jej objawy są bardzo specyficzne. W rozpoznaniu ostudy pomaga lampa Wooda, a znacznie rzadziej konieczne jest przeprowadzenie biopsji skóry.

Typowe leczenie ostudy polega na stosowaniu kremów i maści z hydrochinonem. Substancja ta jest skuteczna w rozjaśnianiu ciemnych przebarwień na czole, policzkach i podbródku. Leki z hydrochinonem stosowane są dwa razy dziennie. Ważne jest również używanie kremów z filtrem, które - nakładane na twarz - chronią ją przed szkodliwym wpływem promieniowania słonecznego. Leczenie najskuteczniejsze jest w przypadku ostudy naskórkowej, gdyż pigmenty są najbliżej wierzchnich warstw skóry.

Ostuda może minąć samoistnie, bez konieczności leczenia. Dzieje się tak zazwyczaj w przypadku ostudy wywołanej przyjmowaniem hormonów lub zaburzeniami hormonalnymi w ciąży. U niektórych kobiet przebarwienia znikają po urodzeniu dziecka lub zaprzestaniu stosowania antykoncepcji hormonalnej bądź hormonalnej terapii zastępczej.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza