Trwa ładowanie...

Oto główni sprawcy zgagi. Zobacz, czego unikać (WIDEO)

 Magdalena Bury
Magdalena Bury 28.08.2019 14:25

Zgaga to już choroba cywilizacyjna. Możemy się jej jednak pozbyć bądź zniwelować przykre objawy, zmieniając nasze nawyki żywieniowe. Czego unikać? Oto kilka wskazówek.

Nieprzyjemne pieczenie w okolicach przełyku i mostka to skutek cofania się soków żołądkowych. To zaburzenie funkcji przełykania, z którym możemy walczyć. Zacznijmy od wyeliminowania niektórych produktów z naszego codziennego jadłospisu.

Dręczy cię zgaga? Zobacz jak jej zapobiec. Oto kilka wskazówek. Jedną z głównych przyczyn zgagi jest spożywanie cytrusów, szczególnie na pusty żołądek. Dlaczego? Są bardzo kwasowe.

Podobnie na nasz organizm działają warzywa, na przykład brokuł, kalafior czy brukselka. Powodując gazy, również wywołują zgagę. Zgagę wywołują też niektóre przyprawy, na przykład czosnek, gorczyca czy gałka muszkatołowa.

Osobom z wrażliwym żołądkiem nie polecamy kawy. Jej kwasowy odczyn wzmaga wydzielanie kwasów żołądkowych. Co dalej na czarnej liście? Smażone, ociekające tłuszczem potrawy. Odradzamy fast food, topiony ser żółty czy steki.

Tego rodzaju produkty trawimy znacznie dłużej. W efekcie żołądek przez długi czas jest pełny, co pogarsza pieczenie. Nie mówimy też potrawom ostrym, które podrażniają przełyk. Mamy złe wiadomości dla wielbicieli czekolady.

Zawarta w niej metyloksantyna rozluźnia mięśnie między przełykiem, a żołądkiem. Sprawcą zgagi są również napoje gazowane i alkohol. Picie kolorowych wód z bąbelkami zwiększa nacisk na dolny zwieracz przełyku.

Rezultatem jest odbijanie się i otwieranie zwieracza, a tak właśnie powstaje zgaga. Na zgagę stosujesz napar z mięty? To błąd. Mięta rozluźnia mięśnie przełyku, co powoduje cofanie się kwasów żołądkowych.

Sprawdź również:

Jak udzielić pierwszej pomocy osobie porażonej prądem?

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze