Pacjent spotka się z odmową. Od 1 stycznia zmiany w gabinecie dentysty
Wraz z początkiem 2025 r. w życie wchodzą przepisy bezpośrednio dotykające gabinety stomatologów. Unia chce wyeliminować powszechnie stosowaną m.in. w medycynie substancję, "gdy zagrożenia dla zdrowia są tak dobrze udokumentowane".
1. "Nie" dla plomb z rtęcią. UE wprowadza zakaz
Od 1 stycznia 2025 r. w gabinetach stomatologicznych na terenie państw Unii Europejskiej będzie obowiązywał zakaz stosowania amalgamatu. Wyjątkiem będą przypadki, kiedy wykorzystanie tego typu plomb będzie podyktowane potrzebami medycznymi lub zostaną one zlecone przez lekarza. Zakazem objęto również eksport plomb z rtęcią w większości państw członkowskich UE.
Politycy z Rady Europejskiej i Parlamentu Europejskiego już od początku 2024 r. porozumieli się w sprawie stopniowego wycofywania m.in. plomb amalgamatowych. Zakaz jest efektem uznania ich za jedno z najbardziej niebezpiecznych źródeł rtęci w środowisku.
W Polsce zakaz pojawił się już w 2022 r. i dotyczył dotychczas gabinetów, które mają podpisany kontrakt z NFZ. Przed 2022 r. plomby amalgamatowe zakładane były w zębach od czwórek do ósemek, podczas gdy w pozostałych zębach stomatolog stosował tzw. plomby kompozytowe.
2. Jeden z najbardziej toksycznych pierwiastków
Wcześniej, bo już w 2009 r., UE zadecydowała o wycofaniu termometrów rtęciowych. Kolejne zmiany będą wprowadzane sukcesywnie: od 1 stycznia 2026 do 1 lipca 2027 r. zakazem produkcji, importu i eksportu zostaną objęte także lampy zawierające ten szkodliwy pierwiastek.
- Nie ma powodu, aby nadal stosować rtęć w naszym codziennym życiu, gdy zagrożenia dla zdrowia są tak dobrze udokumentowane. Obecnie mamy skuteczne alternatywy dla stomatologii i lamp - mówił na początku 2024 r. cytowany przez PAP Virginijus Sinkevicius, unijny komisarz ds. środowiska, oceanów i rybołówstwa.
Rtęć to metal, który zaraz po plutonie, uznawany jest za jeden z najbardziej toksycznych pierwiastków chemicznych. Jest szkodliwy dla środowiska oraz zdrowia ludzkiego. Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia nawet 99 proc. rtęci i jej pochodnych w organizmie to skutek diety - głównym źródłem wyjątkowo niebezpiecznej metylortęci są ryby i owoce morza.
Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.