Przejdź na WP

Padaczka u psa: objawy i leczenie

Padaczka u psa budzi we właścicielach czworonożnych pupili przerażenie. Jej atak wygląda bardzo źle. Jak wówczas pomóc zwierzęciu? Jak leczy się padaczkę u psa?

Zobacz film: "10 najpopularniejszych mitów na temat psów"

spis treści

1. Co wywołuje padaczkę u psa?

Nie do końca wiadomo, co odpowiada za rozwój tego schorzenia. Jest to choroba ośrodkowego układu nerwowego. Może pojawić się niezależnie od wieku i rasy zwierzęcia. Przybiera też różną częstotliwość i postać.

Padaczka u psa może też być wynikiem następstw w mózgu, jakie wywołane zostały przez uraz, zakażenie lub chorobę nowotworową.

2. Jak wygląda padaczka u psa?

Objawy padaczki u psa są stosunkowo charakterystyczne. Atak może trwać bardzo krótko, a w jego czasie pies zachowuje przytomność. Może też wykonywać ruchy łapą lub pyskiem przypominające łapanie muchy. Zwierzę jest nieobecne, a kontakt z nim utrudniony. O wiele gwałtowniejszy przebieg ma silny atak padaczkowy. Pies traci przytomność, drży całe jego ciało, a ruchy są nieskoordynowane. Może również wydawać różne dźwięki (piszczeć, szczekać) i klapać zębami.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Atak padaczki u psa może być poprzedzony aurą. Można wówczas zaobserwować, że zwierzę staje się niespokojne, chodzi bez celu po mieszaniu, ukrywa się, intensywnie się ślini.

Padaczka u psów, zwłaszcza pierwotna (idiopatyczna), może być uwarunkowana genetycznie. Wśród predysponowanych ras wyróżnia się: oczarki, boksery, beagle, jamniki, pudle, labradory, bernardyny, sznaucery miniaturowe.

3. Padaczka u psa: pierwsza pomoc

Zwierzę z napadami drgawek wymaga szczególnej obserwacji i opieki. Nigdy nie wolno zostawić psa samego. Z jego najbliższego otoczenia usunąć trzeba przedmioty, o które czworonóg mógłby się skaleczyć. Jeśli atak pojawił się po raz pierwszy, po jego ustąpieniu trzeba jak najszybciej zgłosić się do weterynarza. Specjalistę trzeba wezwać również wówczas, gdy drgawki trwają kilkanaście minut lub powtarzają się w krótkich odstępach czasu.

Jeśli atak padaczkowy u psa kiedyś już wystąpił, weterynarz może zlecić lek przeciwpadaczkowy, który przechowuje się w domu na wypadek wystąpienia drgawek. Podawany jest doodbytniczo w trakcie ataku.

Groźne choroby odzwierzęce – czym możemy się zarazić od naszych pupili?
Groźne choroby odzwierzęce – czym możemy się zarazić od naszych pupili? [6 zdjęć]

Posiadanie zwierząt niesie wiele pozytywnych właściwości dla zdrowia. Przebywanie w towarzystwie kota...

zobacz galerię

4. Leczenie padaczki u psa

Padaczka jest chorobą przewlekłą i wymaga leczenia. Najczęściej pies musi przyjmować leki do końca życia, zwłaszcza jeśli ataki zdarzają się częściej niż raz w miesiącu. W terapii stosuje się m.in. fenobarbital, bromek potasu, lewetyracetam. Niestety, zdarza się, że ich przyjmowanie wiąże się ze skutkami ubocznymi, np. spadkiem aktywności, osłabioną koordynacją.

Padaczka u psów, zwłaszcza pierwotna (idiopatyczna), może być uwarunkowana genetycznie.
Padaczka u psów, zwłaszcza pierwotna (idiopatyczna), może być uwarunkowana genetycznie. (123RF)

Tuż po ataku w lecznicy weterynaryjnej zwierzęciu podaje się leki dożylnie, a gdy jego stan się poprawi – wypisuje się go do domu z zaleceniem obserwacji i odpoczynku.

Padaczka u psa daje charakterystyczne objawy. Trudno je pomylić z czymś innym, choć u suk karmiących po porodzie drgawki mogą wystąpić w przebiegu tężyczki poporodowej. Jest to objaw niedoboru wapnia.

Padaczka u psa to choroba, która wymaga od właściciela szczególnej opieki nad zwierzęciem. Trzeba być wyczulonym na wszelkie sygnały, jakie mogą sugerować atak i w razie jego wystąpienia pomóc czworonożnemu przyjacielowi.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy