Trwa ładowanie...

Palce covidowe - przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

 Paula Komendarczuk
Paula Komendarczuk 20.12.2023 16:14
Palce covidowe to objaw występujący u niektórych osób chorych na COVID-19.
Palce covidowe to objaw występujący u niektórych osób chorych na COVID-19. (Adobe Stock)

Palce covidowe to zmiany skórne, które mogą pojawić się u niektórych osób zakażonych wirusem SARS-CoV-2. Na palcach rąk i/lub stóp obserwuje się wówczas czerwone, sine lub fioletowe plamki, niekiedy występuje również obrzęk. Palce covidowe u rąk lub nóg zwykle pojawiają się u osób, które przechodzą COVID-19 bezobjawowo lub łagodnie. Jak leczyć palce covidowe?

spis treści

1. Co to są palce covidowe?

Palce covidowe zalicza się do dermatologicznych objawów skórnych, które mogą wystąpić u niektórych pacjentów zakażonych wirusem SARS-CoV-2, odpowiedzialnym za COVID-19. Manifestują się one w postaci plam, obrzęków lub zasinienia na palcach rąk i/lub stóp.

Obserwacje kliniczne wykazały, że covidowe palce pojawiają się zwłaszcza u młodych osób, w łagodnych przypadkach infekcji. Należy jednak pamiętać, że nie są charakterystycznym objawem zakażenia i nie występują u wszystkich chorych.

Zobacz film: "Szczepienie przeciwko HPV"

Nazwa wynika z ich potencjalnego związku z koronawirusem, jednakże należy pamiętać, że nie są one typowe wyłącznie dla COVID-19 i mogą pojawić się również w przebiegu innych schorzeń.

2. Palce covidowe - przyczyny

Istnieje wiele teorii na temat powstawania palców covidowych, ale dokładne mechanizmy wciąż nie zostały poznane. Wśród potencjalnych przyczyn wymienia się nadmierną reakcję układu odpornościowego, która może powodować różne objawy skórne.

Istnieje hipoteza, że palce covidowe mogą być związane z zapaleniem naczyń krwionośnych, które wywołuje obrzęk i zmianę koloru skóry na palcach. Zakażenie wirusem SARS-CoV-2 może prowadzić także do problemów z krążeniem krwi, co może mieć wpływ na skórę.

Niektóre teorie sugerują, że wpływ wirusa na układ hormonalny może przyczynić się do wystąpienia zmian skórnych, podobnie jak reakcje zapalne tkanek. Zjawisko palców covidowych wciąż pozostaje jednak przedmiotem badań, naukowcy starają się zrozumieć, jak wirus SARS-CoV-2 wpływa na organizm.

3. Palce covidowe - objawy

Palce covidowe to zmiany skórne, które pojawiają się u niektórych osób zakażonych wirusem SARS-CoV-2. U pacjentów obserwuje się czerwone, sinawe lub fioletowe plamy na palcach stóp i/lub rąk, które występują pojedynczo lub w grupach.

Zmiana zabarwienia może obejmować większość powierzchni palców lub jedynie niewielki ich fragment. Palcom covidowym może towarzyszyć również obrzęk, uczucie dyskomfortu, swędzenie, pieczenie lub ból.

4. Diagnostyka i leczenie palców covidowych

Diagnostyka palców covidowych opiera się na obserwacji charakterystycznych zmian skórnych na powierzchni palców rąk i stóp. Ważne jest także wykonanie testu na COVID-19, który potwierdzi obecność infekcji.

Jak leczyć covidowe palce u nóg lub rąk? Nie istnieje leczenie palców covidowych, ponieważ zmiany te mają charakter łagodny i samoograniczający się. Zaleca się jedynie monitorowanie wyglądu i rozmiaru plam oraz łagodzenie symptomów towarzyszących.

W przypadku swędzenia lub pieczenia palców można sięgnąć po kremy nawilżające lub maści zawierające hydrokortyzon. Ważne jest unikanie substancji lub czynników, które mogą dodatkowo podrażnić zmienioną skórę, aby uniknąć nasilenia objawów.

Regularne mycie rąk wodą i łagodnym mydłem oraz staranne osuszanie palców może pomóc w utrzymaniu higieny, niewskazane jest drapanie oraz pocieranie skóry. Palce covidowe zazwyczaj ustępują samoistnie w ciągu kilku tygodni.

5. Palce covidowe a przebieg COVID-19

Związek pomiędzy palcami covidowymi a COVID-19 nie jest w pełni zrozumiany, ponieważ nie wszyscy zakażeni wirusem SARS-CoV-2 doświadczają tych specyficznych zmian skórnych. Palce covidowe zazwyczaj obserwuje się u osób, które nie doświadczają objawów infekcji lub przechodzą ją w sposób łagodny. Warto zaznaczyć, że palce covidowe nie są głównym objawem zakażenia COVID-19 i nie mają wpływu na przebieg choroby.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze