Trwa ładowanie...

Palce poduszeczkowate - przyczyny, rozpoznanie, leczenie, rokowania

 Kinga Olchowy
11.01.2023 15:33
Palce poduszeczkowate nie są groźne i nie dają poważnych objawów
Palce poduszeczkowate nie są groźne i nie dają poważnych objawów (GettyImages)

Palce poduszeczkowate, czyli tzw. knuckle pads, to bardzo rzadkie schorzenie obejmujące kłykcie. Nazywane są także guzkami kłykciowymi, jednak nie są to zmiany nowotworowe. To niegroźne schorzenie, niemniej jednak dotąd nie ustalono skutecznego leczenia. Zobacz, na czym polega ta tajemnicza dolegliwość i jak sobie z nią radzić. Czy palce poduszeczkowe mogą z czasem się rozwinąć w inne choroby?

spis treści

1. Co to są palce poduszeczkowate

Palce poduszeczkowate, czyli knuckle pads lub guzki Garroda, to rzadka i tajemnicza choroba, objawiająca się niewielkimi guzkami zlokalizowanymi przy kłykciach. To łagodne zgrubienia tkanki poskórnej o charakterze włóknisto-tłuszczowym. Obejmują grzbietową okolicę stawów międzypaliczkowych. Schorzenie zaliczane jest do grupy chorób mięśniowo-szkieletowych.

Guzki przypominają niewielkie wypryski, które w dotyku są twarde. Kłykciny nie są bolesne, a same zmiany powiększają się. Dodatkowo pojawiają się zazwyczaj symetrycznie na obu dłoniach. Zwykle proces ich powstania trwa kilka miesięcy, jednak najczęściej chory dostrzega je, kiedy są już rozwinięte do pełnych rozmiarów.

2. Przyczyny i objawy palców poduszeczkowatych

Zmian tych nie obejmuje żaden stan zapalny ani dodatkowe objawy, dlatego też bardzo trudno jest określić przyczynę ich powstania. Naukowcy wskazują jedynie na czynniki genetyczne.

Zobacz film: "14 palców u rąk. Lekarze musieli wybierać"

Istnieje jednak pewna zależność między innymi schorzeniami lub urazami mechanicznymi, a wystąpieniem tej dolegliwości.

W grupie ryzyka są przede wszystkim osoby narażone na częste urazy, np. w przypadku bokserów. Problem może także dotyczyć osób, które w dzieciństwie miały nawyk ssania kciuka.

Ponadto palce poduszeczkowate mogą współistnieć z takimi schorzeniami, jak:

  • włókniakowatość dłoni, czyli choroba Dupuytrena
  • włókniakowatość stóp, czyli choroba Ledderhose'a
  • choroba Peyroniego

Większość przypadków ma jednak charakter idiopatyczny.

Poza widocznymi zgrubieniami, któe są twarde w dotyku, choroba nie daje wielu innych objawów.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

3. Rozpoznanie i leczenie palców poduszeczkowatych

W diagnostyce palców poduszeczkowatych przydaje się przede wszystkim badanie USG. Dolegliwość jest widoczna jako ogniskowe pogrubienie tkanki podskórnej. Na tym etapie należy także sprawdzić, czy za pojawienie się grudek nie odpowiadają ciała obce, które dostały się pod skórę (np. drzazgi). Warto wykonać także badanie histopatologiczne, aby wykluczyć nieprawidłowy rozrost komórkowy.

Metoda lecznia palców poduszeczkowatych nie została do tej pory opracowana. Choroba jednak nie jest groźna dla życia ani zdrowia i nie rozwija się.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze