Trwa ładowanie...

Palcozrost (syndaktylia)

Palcozrost (syndaktylia) to wada wrodzona, której cechą charakterystyczną jest zrost dwóch lub większej liczby palców. W 50% przypadków jest to wada symetryczna, obustronna. Częściej spotykana jest u płci męskiej. Syndaktylia prosta charakteryzuje się tym, że między zrośniętymi palcami występują połączenia z tkanki miękkiej. Z kolei w syndaktylii złożonej połączenia te mają charakter kostny. Ponadto palce mogą być zrośnięte tylko częściowo (syndaktylia częściowa) lub na całej ich długości (syndaktylia całkowita). Syndaktylia może dotyczyć tylko dwóch palców (syndaktylia pojedyncza) lub ich większej ilości (syndaktylia mnoga).

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

U podłoża palcozrostu leżą różnego typu mutacje genetyczne. Do powstania wady dochodzi około 16 tygodnia ciąży, kiedy enzymy, które w prawidłowych warunkach przyczyniają się do rozdzielenia do tego momentu zrośniętych palców dłoni i stóp nie działają poprawnie. Leczenie polega na chirurgicznym rozdzieleniu zrośniętych palców i niekiedy wymaga przeszczepów skórnych. Palcozrost palców brzeżnych powinien być operowany w ciągu pierwszych 6 miesięcy życia, inne palce powinny zostać rozdzielone do 24 miesiąca życia.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.