Palenie marihuany może tymczasowo osłabiać mięsień sercowy
Według badań zaprezentowanych podczas tegorocznej sesji naukowej Amerykańskiego Towarzystwa Kardiologicznego, aktywne palenie marihuany może podwoić ryzyko kardiomiopatii stresowej, niezwykłej wady mięśnia sercowego, która może naśladować objawy zawału serca.
Naukowcy odkryli, że użytkownicy marihuany są niemal dwukrotnie bardziej narażeni na rozwój kardiomiopatii stresowej w porównaniu do osób nie palących, nawet po wzięciu pod uwagę innych czynników ryzyka sercowo-naczyniowego.
Badanie oparto na deklaracji pacjenta, że aktywnie pali marihuanę, na podstawie informacji dostarczanych przez pacjenta w historii medycznej lub na badaniu moczu pacjenta na obecność marihuany w organizmie.
"Działanie marihuany, zwłaszcza na układ krążenia, nie jest jeszcze dobrze zbadane. Ze względu na zwiększenie jej dostępności i legalizację w niektórych stanach, ludzie muszą wiedzieć, że marihuana może mieć szkodliwy wpływ na serce i naczynia krwionośne u niektórych ludzi" - powiedział Amitoj Singh, współautor badania i szef kardiologii na St. Luke's University Health Network w Betlejem w stanie Pensylwania.
Kardiomiopatia stresowa jest to nagłe, zwykle tymczasowe, osłabienie mięśnia sercowego, które zmniejsza zdolność serca do pompowania krwi, co prowadzi do bólu w klatce piersiowej, duszności, zawrotów głowy i czasem do omdleń.
Na podstawie danych z Ogólnokrajowych Próbek Szpitalnych (Nationwide Inpatient Sample) zidentyfikowano 33 343 osoby, które były hospitalizowane z wysiłkową kardiomiopatią między 2003-2011 w Stanach Zjednoczonych. Okazało się, że wśród tych osób, 210 (mniej niż jeden procent) aktywnie paliło marihuanę.
W porównaniu z osobami niepalącymi naukowcy odkryli, że palacze marihuany z kardiomiopatią to młodzi mężczyźni z małą liczbą czynników ryzyka sercowo-naczyniowego, w tym wysokim ciśnieniem krwi, cukrzycą i wysokim poziomem cholesterolu.
Jednak, mimo że są młodsi i mają mniej czynników ryzyka sercowo-naczyniowego niż nie palacze, podczas kardiomiopatii stresowej palacze marihuany byli znacznie bardziej narażeni na ryzyko zatrzymania akcji serca (2,4 proc. w stosunku do 0,8 proc.) i wymagają wszczepienia defibrylatora, aby wykryć i skorygować niebezpiecznie zaburzenia rytmu serca (2,4 proc. w porównaniu z 0,6 proc.).
ZOBACZ TAKŻE:
"Ten rozwój kardiomiopatii stresowej u młodszych pacjentów, którzy palili marihuane, sugeruje możliwy związek, który musi zostać zbadany" - powiedział Sahil Agrawal, współautor artykułu oraz szef kardiologii w St. Luke.
U osób palących marihuanę częściej niż u osób niepalących zdarzają się przypadki depresji (32,9 proc. wobec 14,5 proc.), psychozy (11,9 proc. wobec 3,8 proc.), zaburzeń lękowych (28,4 proc. wobec 16,2 proc.), alkoholizmu (13,3 proc. wobec 2,8 proc.), palenia tytoniu (73,3 proc. w porównaniu z 28,6 proc.) oraz uzależnień od substancji różnego typu (11,4 proc. w porównaniu z 0,3 proc.).
Ponieważ niektóre z nich mogą zwiększać ryzyko wystąpienia kardiomiopatii stresowej, naukowcy postanowili uaktualnić znane czynniki ryzyka i zbadać związek pomiędzy paleniem marihuany i kardiomiopatią stresową.
"Jeśli palisz marihuanę i masz objawy takie jak ból w klatce piersiowej i duszności, powinien zobaczyć cię lekarz, aby upewnić się, że nie masz kardiomiopatii stresowej lub innych problemów z sercem" - powiedział Singh.
Badanie ma pewne ograniczenia. Ponieważ było to badanie retrospektywne, naukowcom nie udało się ustalić, jak często użytkownicy marihuany ją palili lub jakie są ramy czasowe między paleniem marihuany a występowaniem kardiomiopatii stresowej. Badania obserwacyjne nie są przeznaczone do udowodnienia związku przyczynowo-skutkowego.
Dlatego też nie można jednoznacznie stwierdzić, że marihuana jest lub nie jest bezpośrednią przyczyną kardiomiopatii stresowej. Ponadto, ponieważ naukowcy wykorzystali w badaniu raporty z baz regionalnych, a nie statystyk stanowych, naukowcy nie mogli przeanalizować, czy ewentualne problemy z sercem związane z marihuaną wzrastają, jeśli jest ona niezgodna z prawem.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.