Przejdź na WP

Sposoby na pamięć i koncentrację

Trzeba pamiętać, że mózg należy traktować jak mięsień - im częściej go używamy, tym lepiej pracuje. Dlatego świetnym pomysłem na zachowanie pamięci jest po prostu trening pamięci.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

Pamięć i koncentrację wspomogą krzyżówki, sudoku, puzzle, gry logiczne, w które możesz grać z rodziną i przyjaciółmi, a także - uwaga - gry komputerowe!

Osoby uczące się nowego języka mogą starać się zapamiętywać chociaż jedno słówko dziennie - pamięć i koncentracja na pewno na tym skorzystają. Możesz też zapamiętywać nowe polskie słowo, którego wcześniej nie znałeś.

Jeśli przyczyną problemów z koncentracją i zapamiętywaniem jest stres - pomoże "wyrzucenie go z siebie" podczas ćwiczeń na basenie lub siłowni.

spis treści

1. Dieta na poprawę pamięci

Zdrowa dieta na pamięć nie tylko zapobiega problemom z pamięcią, zanim się pojawią. Okazuje się, że odżywianie może sprawić, że pamięć i koncentracja powrócą. Przeciwutleniacze bronią organizm przed wolnymi rodnikami, które niszczą nasze komórki. Odpowiednia dieta może więc nawet przywrócić naszą pamięć i koncentrację.

2. Przeciwutleniacze na koncentrację

Możesz je znaleźć przede wszystkim w:

Kolejnym składnikiem na poprawę pamięcikwasy tłuszczowe omega-3. Wspomagają one reakcje systemu nerwowego i przekazywanie impulsów między neuronami. Co więcej, działają one także przeciwrakowo, zmniejszają ryzyko chorób kości i choroby Alzheimera. Najlepszym źródłem tych kwasów tłuszczowych są ryby, takie jak łosoś, sardynki, śledzie, makrele, tuńczyk. Staraj się je jeść dwa razy w tygodniu.

3. Jak poprawić pamięć i koncentrację?

Najnowsze badania wskazują, że aby jak najlepiej zapamiętać nową informację, powinniśmy sobie zrobić po niej przerwę. Pamięć i koncentracja potrzebują czasu na "ułożenie sobie" wszystkich danych, szczególnie tych nowych. Dlatego też wiele informacji przeczytanych czy odebranych tuż przed zaśnięciem jest wyjątkowo dobrze zapamiętywanych.

Zalecane są też drzemki w ciągu dnia. Ale sen nie jest niezbędny - wystarczy przez chwilę po prostu nic nie robić. To wystarczy, aby umysł "przerobił" otrzymane informacje. Inne badanie przeprowadzone na kobietach sugeruje, że te regularnie pijące kawę (lub herbatę, ale w większych ilościach) rzadziej chorowały na choroby, związane z utratą pamięci i problemami z koncentracją. U mężczyzn taka zależność między kofeiną a pamięcią nie istnieje.

Następny artykuł: Sposoby na poprawę koncentracji

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy