Zaburzenia pamięci i intelektu
Zaburzenia pamięci i intelektu to stan, który określa się terminem otępienie, czyli demencja. Jako definicję tego stanu przyjmuje się obniżenie funkcji intelektualnych człowieka w odniesieniu do ich poprzedniego, przedchorobowego poziomu, które powoduje problemy w życiu codziennym chorego. To obniżenie funkcji intelektualnych w otępieniu nie ogranicza się tylko do pamięci. Musi dotyczyć przynajmniej jeszcze jednej funkcji: orientacji, myślenia lub osądu. Zaburzenia pamięci i intelektu są dosyć częste w wieku starczym.
1. Przyczyny zaburzeń pamięci i intelektu
Najczęstszymi przyczynami zaburzeń pamięci i intelektu są choroby zwyrodnieniowe i naczyniowe układu nerwowego.
Mało nasilony proces zwyrodnieniowy, niewiele odbiegający od normalnego starzenia się, może spowodować tzw. zaburzenia pamięci związane z wiekiem, zwane też łagodną niepamięcią starczą lub łagodnym zaburzeniem funkcji poznawczych. Zaburzenia pamięci i intelektu mogą być niewielkie, utrzymywać się na stałym poziomie, ale również pogłębiać. W tym pierwszym przypadku zaburzenia te ograniczają się tylko do pamięci, w drugim zaburzeniom pamięci towarzyszą z reguły również inne, postępujące zaburzenia funkcji intelektualnych. Zaburzenia te niosą ze sobą konsekwencje – chory nie może kontynuować swojej pracy, a nawet sam funkcjonować w domu. Inne przyczyny otępienia to: choroba Alzheimera, otępienie czołowo-skroniowe, choroby naczyń mózgu, choroba Parkinsona, choroba Wilsona, urazy mózgu, guzy mózgu, padaczka, infekcje ośrodkowego układu nerwowego, stwardnienie rozsiane, choroba Creutzfeldta-Jakoba, porażenie nadjądrowe i choroba Huntingtona, zaburzenia metaboliczne (choroby tarczycy, choroba Cushinga, niewydolność nerek i wątroby), niedobory witamin.
2. Objawy zaburzeń pamięci i intelektu
Najczęstszym początkowym objawem otępienia jest depresja. Z czasem proces otępienny postępuje: dochodzi do zapominania nazw przedmiotów, imion najbliższych, opiekujących się osób, gubienia się w znanej okolicy, trudności w prawidłowym ubraniu się. Istotnym powikłaniem otępienia w późniejszych fazach jest zespół urojeniowy. Dominują w nim przekonania chorego, że jest okradany, podmienia się jego rzeczy albo zużywa i podrzuca zniszczone, przestawia sprzęty. Najtrudniejszym okresem otępienia jest otępienie ciężkie, w którym osoba ma trudności z chodzeniem, zanika zdolność mowy i kontrolowania czynności fizjologicznych. Powikłaniami tego okresu mogą być zachowania agresywne i krzyk.
3. Leczenie zaburzeń pamięci i intelektu
Leczenie zależy od przyczyny otępienia. Ocenia się, że otępienie jest odwracalne w ok. 10% przypadków. W przypadku stwierdzenia objawów otępienia należy zwrócić się do neurologa. Kiedy objawom tym towarzyszą objawy wytwórczepsychotyczne, należy zwrócić się o pomoc również do psychiatry. Leczenie otępienia naczyniopochodnego jest leczeniem objawowym. Chorym podaje się inhibitory acetylocholinesterazy, które powodują stymulację receptorów dla acetylocholiny. Podawane są także leki usprawniające przepływ krwi przez naczynia mózgowe, jak np. preparaty z winpocetyną czy winkrystyną (alkaloidy sporyszu), a także lecytyna, preparaty z wyciągami z liści miłorzębu japońskiego, z korzenia żeń-szenia czy liści lukrecji. Są to leki stosowane pomocniczo. Ważne są również skuteczna kontrola i leczenie nadciśnienia tętniczego, stosowanie leków antyagregacyjnych (kwas acetylosalicylowy) oraz leków przeciwzakrzepowych.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.