Pasożyty we włosach

Wesz ludzka (łac. pediculus humanus) – bo o niej mowa – atakuje owłosioną skórę głowy powodując silne swędzenie.

Polecane wideo:

1. Wszy we włosach

Wszy są owadami pozbawionymi skrzydeł osiągającymi 0,5-4,5 mm długości. Mają one zwykle barwę biało-szarą, jednak posiadają także zdolność tzw. mimetyzmu. Oznacza to, że pasożyt upodabnia kolor swojego ciała do koloru włosów żywiciela, na którym żeruje. Samce z reguły są mniejsze, samice znacznie większe. Pasożyty te posiadają trzy pary nóg oraz tzw. pazury czepne, które pozwalają im na utrzymanie ciężaru ok. 2000 razy przewyższającego ciężar ich ciała. Kłująco-ssące (tzw. hemipteroidalne) narządy gębowe służą wszom do wysysania krwi, którą się żywią.

2. Składanie jaj przez wesz

Na skórze żywiciela, samica składa jaja, zwane gnidami, spajając je u nasady włosa specjalną wydzieliną. W ciągu miesiąca składanych jest około 200 jaj. Okres wylęgania gnid wynosi około trzech tygodni.

3. Optymalne warunki dla życia pasożyta we włosach

Korzystne czynniki sprzyjające rozmnażaniu się i rozwojowi wszy to duża wilgotność otoczenia oraz temperatura ok. 300 C. Takie środowisko zapewnia im owłosiona skóra głowy. Zapach potu ludzkiego jest czynnikiem wabiącym wszy. Jego skład (a szczególnie wysoka zawartość w nim kwasu mlekowego) sprawia, że pasożyt „decyduje się" na rozpoczęcie żerowania na skórze danego żywiciela.

4. Objawy wszawicy

Podczas napełniania się krwią ludzką, pasożyty te wydzielają substancje powodujące stan zapalny skóry, na której żerują. Efektem tego jest miejscowe zaczerwienienie skóry głowy oraz silny świąd. Drapanie swędzących miejsc powoduje zakażenia bakteryjne. Powstają małe ranki, z których wydostaje się ropna wydzielina. Następnie, na miejscu rozdrapanych ranek powstają strupy. W okolicach skóry, wokół których pojawiły się zmiany zapalne i ranki, mogą powiększać się węzły chłonne (np. za uszami lub potyliczne). Wszy najczęściej umiejscawiają się w okolicy skroniowej i potylicznej głowy.

5. Rozprzestrzenianie się wszy

Kontakt bezpośredni z osobą zarażoną stanowi najłatwiejszą drogę zarażenia – dotyczy on jednak głównie wszawicy łonowej niż głowowej. Zarażenie tą ostatnią występuje znacznie częściej podczas używania wspólnych grzebieni, szczotek, ubrań oraz spania pod tą samą pościelą, pod którą śpi osoba zarażona.

6. Diagnostyka wszawicy

Jaja (gnidy) składane są przez samicę na skórze głowy u podstawy włosa. Przyczepione są one do włosa specjalnymi wydzielinami, produkowanymi przez wszy. Charakterystyczne białe jaja są widoczne wraz ze wzrostem włosa. Nierzadko można także zauważyć aktywne stadia rozwojowe wszy w postaci niewielkich, spłaszczonych grzbietowo-brzusznie „robaczków".

7. Profilaktyka wszawicy

Znacznie łatwiej jest zapobiegać wszawicy głowowej niż ja leczyć. Najważniejszą czynnością profilaktyczną jest częste mycie i kontrolowanie skóry głowy dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Należy również zadbać o utrzymanie szczególnej czystości w przedszkolach, szkołach, hotelach, czy zakładach fryzjerskich. W tych miejscach notuje się najwięcej przypadków masowych zarażeń wszy ludzkiej.

8. Leczenie wszawicy

Leczenie wszawicy głowowej polega na stosowaniu środków owadobójczych na skórę głowy. Preparaty te wystepują w postaci szamponów, żelów lub kremów. Kurację należy wykonywać pod opieką lekarza. W przypadku powikłań bakteryjnych, nierzadko istnieje konieczność zastosowania antybiotyków.

Na rynku aptecznym dostępne są bez recepty leki przeciw wszawicy pochodzenia roślinnego i syntetycznego. Do tych pierwszych zalicza się: nalewkę z piołunu, nalewkę z wrotycza, nalewkę z ostróżeczki, olej kokosowy, wyciąg olejowy z kopru włoskiego. Substancje syntetyczne działające owadobójczo na wesz głowową, to: permetryna, pyriproxyfen, dimetikon (olej silikonowy), cyklodimetikon 5.

9. Mechanizm działania substancji syntetycznych

  • permetryna - powoduje zaburzenie przewodzenia w komórkach nerwowych i mięśniowych owadów, co doprowadza do śmierci tych osobników,
  • pyriproxyfen - jest analogiem (substancją o zbliżonej budowie) hormonu umożliwiającego prawidłowy rozwój wszy; środek ten, jako analog, „oszukuje" organizm owada niedopuszczając do osiągnięcia przez niego pełnej dojrzałości,
  • dimetikon i cyklodimetikon 5 - to substancje zaburzające funkcje tchawek (narząd oddechowy wszy); środki te zatykają tchawki, doprowadzając do zablokowania funkcji życiowych pasożytów.
Komentarze (3)
~Barbara
~Barbara

Kila miesięcy temu moja córka, która uczęszcza do przedszkola, zaraziła się wszawicą głowy. Baliśmy się, że choroba rozniesie się na wszystkich domowników. Natychmiast kupiłam w aptece preparaty do mycia głowy o działaniu owadobójczym. Jednakże po kilku myciach wciąż na jej głowie widziałam wszy. Wtedy postanowiłam udać się do lekarza, który przepisał jej odpowiednie antybiotyki . Kuracja przyniosła oczekiwane efekty. Boję się jednak, że wszawica może powrócić i zastanawiam się, czy profilaktyka tej choroby opiera się wyłącznie na przestrzeganiu higieny, czy może istnieją jakieś specjalne preparaty, które będą zapobiegać rozwojowi choroby.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Wszawica głowowa
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

tabletki.

~Asiorek093 • ostatni post 4 godziny temu

1
Artykuły Wszawica głowowa
Wszawica głowowa

Wesz występująca na rzęsach

Wesz występująca na rzęsach

Wesz atakuje zazwyczaj kilka części ciała (np. kończyny dolne). Na zdjęciu osoba z wszawicą na rzęsach.

Problemy z włosami

Domowe sposoby na wszy i gnidy

Domowe sposoby na wszy i gnidy

Wszy i gnidy - wydawać by się mogło, iż są to zapomniane pasożyty w XXI wieku. Otóż nie - zarówno wesz ludzka, jak i gnida to pasożyty wciąż obecne (...) problem stanowią wszy na włosach, czyli tzw....

Kosmetyki i akcesoria do włosów

Odżywka na włosach

Odżywka na włosach

Warto pozostawić odżywkę chwilę dłużej na włosach, aby mogła się spokojnie wchłonąć. Spłukuje się ją wodą odrobinę chłodniejszą, w ten sposób rezultaty jej działania widoczne są od razu.

Dobór fryzury

10 stylowych fryzur na imprezę

10 stylowych fryzur na imprezę

(świetnie sprawdza się w przypadku grubych włosów), pierwszą część upnij w miejscu, gdzie decydujesz się na kucyk (nisko czy wysoko upięty?), używając (...) grzebienia (i kosmetyku, jeśli twój kucyk ma być gładki), nakryj pozostałą...

Życie z alergią

Sprawdź, jak suche powietrze wpływa na alergię

Sprawdź, jak suche powietrze wpływa na alergię

druga: prysznic to podstawa Bierz prysznic przed pójściem spać. Bardzo często na długich włosach gromadzą się pyłki i zarodniki pleśni, więc umyj włosy (...) we włosach alergenów, które zakłócą sen. Zasada trzecia:...

Medycyna naturalna

Niezwykła moc świętej bazylii tulsi

Niezwykła moc świętej bazylii tulsi

pasożyty. Lepsza niż kawa Święta bazylia tulsi jest również znana ze swoich właściwości pobudzających. Może zastąpić szkodliwe dla zdrowia napoje

Kryptosporydioza

Pierwotniak Cryptosporidium muris

Pierwotniak Cryptosporidium muris

Choroba wywoływana przez pasożyty Cryptosporidium parvum (atakują przewód pokarmowy, aż do dróg oddechowych człowieka).

Ślub

5 trendów ślubnych na rok 2015

5 trendów ślubnych na rok 2015

już teraz zaplanuj, gdzie mogłabyś je umieścić. Panny młode w 2015 roku zamiast welonów, będą mieć wianki we włosach, a w bukietach powinny się znaleźć duże kwiaty

Produkty żywnościowe

Olej z pestek dyni tokmagolaj

Olej z pestek dyni tokmagolaj

przez wypróżnienie. Bez zabiegu wymuszonego i pełnego wypróżnienia pasożyty odżyją ponownie.Hamuje wypadanie włosów, poprawia koloryt skóry Zwolennicy (...) odpornościowy.Skuteczny w zwalczaniu pasożytów Pasożyty...