Wesz ludzka - charakterystyka, tryb życia, objawy wszawicy, profilaktyka, leczenie

Wesz ludzka (łac. pediculus humanus) – bo o niej mowa – atakuje owłosioną skórę głowy powodując silne swędzenie.

Wesz ludzka - charakterystyka

Wesz ludzka jest owadem pozbawionym skrzydeł osiągającym 0,5-4,5 mm długości. Wszy mają zwykle barwę biało-szarą, jednak posiadają także zdolność tzw. mimetyzmu. Oznacza to, że wesz ludzka upodabnia kolor swojego ciała do koloru włosów żywiciela, na którym żeruje. Samce wszy ludzkiej z reguły są mniejsze, samice znacznie większe. Pasożyty te posiadają trzy pary nóg oraz tzw. pazury czepne, które pozwalają im na utrzymanie ciężaru ok. 2000 razy przewyższającego ciężar ich ciała. Kłująco-ssące (tzw. hemipteroidalne) narządy gębowe służą wszom ludzkim do wysysania krwi, którą się żywią.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

Wesz ludzka - tryb życia

Na skórze żywiciela, samica wszy ludzkiej składa jaja, zwane gnidami, spajając je u nasady włosa specjalną wydzieliną. W ciągu miesiąca składanych jest około 200 jaj. Okres wylęgania gnid wynosi około trzech tygodni.

 

Korzystne czynniki sprzyjające rozmnażaniu się i rozwojowi wszy to duża wilgotność otoczenia oraz temperatura ok. 30 C. Takie środowisko zapewnia im owłosiona skóra głowy. Zapach potu ludzkiego jest czynnikiem wabiącym pasożyty. Jego skład (a szczególnie wysoka zawartość w nim kwasu mlekowego) sprawia, że wesz ludzka „decyduje się" na rozpoczęcie żerowania na skórze danego żywiciela.

Wesz ludzka - objawy wszawicy

Podczas napełniania się krwią, wesz ludzka wydziela substancje powodujące stan zapalny skóry, na której żerują. Efektem tego jest miejscowe zaczerwienienie skóry głowy oraz silny świąd. Drapanie swędzących miejsc powoduje zakażenia bakteryjne. Powstają małe ranki, z których wydostaje się ropna wydzielina. Następnie, na miejscu rozdrapanych ranek powstają strupy. W okolicach skóry, wokół których pojawiły się zmiany zapalne i ranki, mogą powiększać się węzły chłonne (np. za uszami lub potyliczne). Wszy ludzkie najczęściej umiejscawiają się w okolicy skroniowej i potylicznej głowy.

Wesz ludzka - rozprzestrzenianie

Kontakt bezpośredni z osobą zarażoną stanowi najłatwiejszą drogę zarażenia – dotyczy on jednak głównie wszawicy łonowej niż głowowej. Zarażenie wszą ludzką głowową występuje znacznie częściej podczas używania wspólnych grzebieni, szczotek, ubrań oraz spania pod tą samą pościelą, pod którą śpi osoba zarażona.

Wesz ludzka - diagnostyka wszawicy

Jaja (gnidy) składane są przez samicę na skórze głowy u podstawy włosa. Przyczepione są one do włosa specjalnymi wydzielinami, produkowanymi przez wesz ludzką. Charakterystyczne białe jaja są widoczne wraz ze wzrostem włosa. Nierzadko można także zauważyć aktywne stadia rozwojowe wszy w postaci niewielkich, spłaszczonych grzbietowo-brzusznie „robaczków".

Wesz ludzka - profilaktyka wszawicy

Znacznie łatwiej jest zapobiegać wszawicy głowowej niż ja leczyć. Najważniejszą czynnością profilaktyczną jest częste mycie i kontrolowanie skóry głowy dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Należy również zadbać o utrzymanie szczególnej czystości w przedszkolach, szkołach, hotelach czy zakładach fryzjerskich. W tych miejscach notuje się najwięcej przypadków masowych zarażeń wszy ludzkiej.

Wesz ludzka - leczenie wszawicy

Leczenie wszawicy głowowej polega na stosowaniu środków owadobójczych na skórę głowy. Preparaty usuwające wesz ludzą wystepują w postaci szamponów, żelów lub kremów. Kurację należy wykonywać pod opieką lekarza. W przypadku powikłań bakteryjnych, nierzadko istnieje konieczność zastosowania antybiotyków.

Na rynku aptecznym dostępne są bez recepty leki przeciw wszawicy pochodzenia roślinnego i syntetycznego. Do tych pierwszych zalicza się: nalewkę z piołunu, nalewkę z wrotycza, nalewkę z ostróżeczki, olej kokosowy, wyciąg olejowy z kopru włoskiego. Substancje syntetyczne działające owadobójczo na wesz ludzką głowową, to: permetryna, pyriproxyfen, dimetikon (olej silikonowy), cyklodimetikon 5.

Wesz ludzka - mechanizm działania substancji syntetycznych

  • permetryna - powoduje zaburzenie przewodzenia w komórkach nerwowych i mięśniowych owadów, co doprowadza do śmierci tych osobników,
  • pyriproxyfen - jest analogiem (substancją o zbliżonej budowie) hormonu umożliwiającego prawidłowy rozwój wszy; środek ten, jako analog, „oszukuje" organizm owada niedopuszczając do osiągnięcia przez niego pełnej dojrzałości,
  • dimetikon i cyklodimetikon 5 - to substancje zaburzające funkcje tchawek (narząd oddechowy wszy); środki te zatykają tchawki, doprowadzając do zablokowania funkcji życiowych pasożytów.
Komentarze (5)
~Barbara
~Barbara ponad rok temu

Kila miesięcy temu moja córka, która uczęszcza do przedszkola, zaraziła się wszawicą głowy. Baliśmy się, że choroba rozniesie się na wszystkich domowników. Natychmiast kupiłam w aptece preparaty do mycia głowy o działaniu owadobójczym. Jednakże po kilku myciach wciąż na jej głowie widziałam wszy. Wtedy postanowiłam udać się do lekarza, który przepisał jej odpowiednie antybiotyki . Kuracja przyniosła oczekiwane efekty. Boję się jednak, że wszawica może powrócić i zastanawiam się, czy profilaktyka tej choroby opiera się wyłącznie na przestrzeganiu higieny, czy może istnieją jakieś specjalne preparaty, które będą zapobiegać rozwojowi choroby.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Wszawica głowowa
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Wszawica głowowa
Wszawica głowowa

Wesz występująca na rzęsach

Wesz występująca na rzęsach

Wesz atakuje zazwyczaj kilka części ciała (np. kończyny dolne). Na zdjęciu osoba z wszawicą na rzęsach.

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Wszawica głowowa

również epidemicznie wśród dzieci przedszkolnych i szkolnych. Objawy wszawicy głowowej W miejscu ukąszenia przez wesz ludzką powstaje zaczerwienienie, a (...) Wszawica...

Trądzik pospolity (acne vulgaris) - charakterystyka, klasyfikacja, przyczyny, objawy, leczenie, rokowanie

Objawy trądziku pospolitego (WIDEO)

Objawy trądziku pospolitego (WIDEO) Odtwórz wideo

Trądzik pospolity to choroba skóry, która występuje u młodych ludzi pomiędzy 11. a 30. rokiem życia. Charakteryzuje się pojawieniem wykwitów (...) stanom zapalnym. Przebieg trądziku ma charakter przewlekły, a objawy...

Leczenie astmy

Odczulanie w astmie (WIDEO)

Odczulanie w astmie (WIDEO) Odtwórz wideo

zmiany, które znacznie obniżają komfort życia. Istnieją jednak sposoby, aby nieco złagodzić skutki tego schorzenia. Profilaktyka pierwotna (...) jednak nie potwierdzono. Profilaktyka wtórna - dotyczy...

Stulejka - charakterystyka, konsekwencje, leczenie, profilaktyka

Stulejka - zdjęcia

Stulejka - zdjęcia

Mężczyzna chory na stulejkę, podczas kontaktów sekualnych może odczuwać ból.

Bruceloza - charakterystyka, drogi zakażenia, profilaktyka, leczenie

Bakterie Brucella melitensis

Bakterie Brucella melitensis

Grupą najbardziej narażoną na bakterie z tego rodzaju są ludzie, którzy pracują ze zwierzętami np. lekarze weterynarii.

Problemy z włosami

Domowe sposoby na wszy i gnidy

Domowe sposoby na wszy i gnidy

Wszy i gnidy - wydawać by się mogło, iż są to zapomniane pasożyty w XXI wieku. Otóż nie - zarówno wesz ludzka, jak i gnida to pasożyty wciąż obecne (...) w naszym życiu. Na szczęście, ani wesz...

Zdrowie

Owady, które żyją w tobie...

Owady, które żyją w tobie...

także: Śmierć słynnego Bonda. Na co chorował Roger Moore? Pluskwa Ze względu na nocny tryb życia, pluskwy są trudne do zauważenia. Mogą bytować w obrębie (...) Owady w ludzkim ciele To niezwykłe, ale...

Glistnica - przebieg zakażenia, objawy i leczenie

Pasożyt glisty ludzkiej

Pasożyt glisty ludzkiej

Inwazje i powikłania glistnicy spowodowanej obecnością glisty ludzkiej, powodują ok. 20 tysięcy zgonów rocznie na całym świecie.