Pasożyty – charakterystyka, zarażenie, diagnostyka, leczenie

Można zarazić się nimi wszędzie. Gdy trafią np. do jelit, wywołują szereg komplikacji zdrowotnych. Pasożyty, bo o nich mowa, to wciąż ważny problem w medycynie. Z powodu chorób przez nie wywołanych każdego roku na świecie umierają miliony osób, a – jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia – pasożyty nie bytują tylko w jednej osobie na dziesięć.

1. Pasożyty – charakterystyka

Pasożyty to organizmy cudzożywne. Oznacza to, że do życia i zdobywania pokarmu wykorzystują one inne organizmy. W organizmie człowieka mogą bytować przeróżne odmiany pasożytów. Te najbardziej znane to:

Zobacz film: "Pierwsza pomoc - wyjęcie kleszcza"

Pasożyty nie bytują jednak tylko i wyłącznie wewnątrz ciała ludzkiego. Równie dobrze mogą się one „zadomowić” na zewnątrz. Tego typu pasożyty to np. kleszcze, wszy, świerzbowce.

Niektóre pasożyty mogą być przenoszone przez zwierzęta domowe
Niektóre pasożyty mogą być przenoszone przez zwierzęta domowe

2. Pasożyty – zarażenie

Jedną z częstszych dróg, dzięki której pasożyty trafiają do organizmu człowieka, jest pożywienie. Jeśli niedokładnie umyjemy owoce lub warzywa, możemy zarazić się glistą, z mięsem wieprzowym możemy dostarczyć sobie włośnia krętego, natomiast z surową rybą – tasiemca. Zarazić możemy się też pijąc wodę lub się w niej kąpiąc. Owsikami można zarazić się wraz z kurzem. Jak jeszcze dochodzi do zarażenia pasożytami?

  • Przez bezpośredni kontakt człowieka z człowiekiem (brudne ręce) – tak zarażamy się świerzbowcem.
  • W lesie – wiadomo, że mogą zaatakować tam kleszcze.
  • Wszy często przynoszą dzieci ze szkoły czy przedszkola.
  • Przez zwierzęta: koty zarażają tasiemcem, świerzbowcem i wszawicą, natomiast od psów można zarazić się glistą.
Najgroźniejsze pasożyty w ludzkim ciele
Najgroźniejsze pasożyty w ludzkim ciele [5 zdjęć]

Zakażenie organizmu pasożytami jest szczególnie niebezpieczne dla naszego zdrowia, ponieważ takie drobnoustroje...

zobacz galerię

3. Pasożyty – najczęstsze pasożyty w Polsce

W naszym kraju to właśnie owsiki są typem pasożyta, którym zarażamy się najczęściej, a owsica to najczęstsza choroba wywołana przez te pasożyty. Jak się one rozwijają? Z układu pokarmowego trafiają do jelita grubego, a gdy osiągną dojrzałość „przenoszą się” do odbytnicy. Tam samice tych pasożytów składają jaja. Glista ludzka, bytująca w jelicie grubym, to kolejny najczęściej występujący w Polsce pasożyt. Często nic nie świadczy o tym, że w jelicie zagnieździł się ten pasożyt. Symptomy (utrata apetytu i spadek masy ciała, kaszel, gorączka) są typowe dla przeróżnych schorzeń, dlatego rzadko kiedy kojarzone są właśnie z zarażeniem pasożytem. Pasożyt ten jest niebezpieczny, gdyż może złożyć w ciągu doby aż 250 tysięcy jaj, co z kolei może doprowadzić do niedrożności jelit. Jeśli w jelicie „zadomowiła się” glista ludzka, potrzebna jest operacja.

Zobacz także:

4. Pasożyty – diagnostyka

Badanie kału lub badanie krwi to podstawowe analizy wykorzystywane na sprawdzenie obecności pasożyta w organizmie człowieka. Badania te trzeba wykonać, jeśli zachodzi podejrzenie obecności pasożytów, gdyż mogą one bytować w różnych narządach i doprowadzić do wielu schorzeń, jak chociażby reumatyzm, cukrzycę, utratę wzroku, zapalenie mózgu. Niestety, zarówno badanie kału, jaki krwi nie daje stuprocentowej pewności co do obecności pasożytów.

Groźne choroby odzwierzęce – czym możemy się zarazić od naszych pupili?
Groźne choroby odzwierzęce – czym możemy się zarazić od naszych pupili? [6 zdjęć]

Posiadanie zwierząt niesie wiele pozytywnych właściwości dla zdrowia. Przebywanie w towarzystwie kota...

zobacz galerię

5. Pasożyty – leczenie

Leczenie pasożytów trwa długo. W terapii przyjmuje się leki przeciwpasożytnicze. Najważniejsza jest profilaktyka, bo pasożyty są zazwyczaj wykrywane zbyt późno. Trzeba przede wszystkim przestrzegać podstawowych zasad higieny osobistej, by nie doszło do zarażenia pasożytami – myć ręce, warzywa, owoce, odrobaczać zwierzęta domowe, często wymieniać pościel i ręczniki.

spis treści
rozwiń
Następny artykuł: Polipy jelita grubego

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Podoba Ci się ten artykuł? Chcesz więcej? Polub
    i bądź na bieżąco!