Trwa ładowanie...

Pasożyty – charakterystyka, zarażenie, diagnostyka, leczenie

Avatar placeholder
15.06.2023 13:04
Pasożyty – charakterystyka, zarażenie, diagnostyka, leczenie
Pasożyty – charakterystyka, zarażenie, diagnostyka, leczenie

Można zarazić się nimi wszędzie. Gdy trafią np. do jelit, wywołują szereg komplikacji zdrowotnych. Pasożyty, bo o nich mowa, to wciąż ważny problem w medycynie. Z powodu chorób przez nie wywołanych każdego roku na świecie umierają miliony osób, a – jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia – pasożyty nie bytują tylko w jednej osobie na dziesięć.

spis treści

1. Charakterystyka pasożytów

Pasożyty to organizmy cudzożywne. Oznacza to, że do życia i zdobywania pokarmu wykorzystują one inne organizmy. W organizmie człowieka mogą bytować przeróżne odmiany pasożytów. Te najbardziej znane to:

  • obleńce, do których zaliczamy owsiki czy glistę ludzką,
  • płazińce, wśród których najbardziej „popularny” jest tasiemiec,
  • pierwotniaki, np. lamblie.
Zobacz film: "Uważaj na pasożyty. Możesz je mieć, nawet o tym nie wiedząc"

Pasożyty nie bytują jednak tylko i wyłącznie wewnątrz ciała ludzkiego. Równie dobrze mogą się one „zadomowić” na zewnątrz. Tego typu pasożyty to np. kleszcze, wszy, świerzbowce.

Najgroźniejsze pasożyty w ludzkim ciele
Najgroźniejsze pasożyty w ludzkim ciele [5 zdjęć]

Zakażenie organizmu pasożytami jest szczególnie niebezpieczne dla naszego zdrowia, ponieważ takie drobnoustroje

zobacz galerię

2. Jak można się zarazić pasożytami?

Jedną z częstszych dróg, dzięki której pasożyty trafiają do organizmu człowieka, jest pożywienie. Jeśli niedokładnie umyjemy owoce lub warzywa, możemy zarazić się glistą, z mięsem wieprzowym możemy dostarczyć sobie włośnia krętego, natomiast z surową rybą – tasiemca. Zarazić możemy się też pijąc wodę lub się w niej kąpiąc. Owsikami można zarazić się wraz z kurzem. Zarażenie pasożytami może nastąpić:

  • przez bezpośredni kontakt człowieka z człowiekiem (brudne ręce) – tak zarażamy się świerzbowcem.
  • w lesie – wiadomo, że mogą zaatakować tam kleszcze.
  • wszy często przynoszą dzieci ze szkoły czy przedszkola.
  • przez zwierzęta: koty zarażają tasiemcem, świerzbowcem i wszawicą, natomiast od psów można zarazić się glistą.

3. Najczęstsze pasożyty w Polsce

W naszym kraju to właśnie owsiki są typem pasożyta, którym zarażamy się najczęściej, a owsica to najczęstsza choroba wywołana przez te pasożyty. Jak się one rozwijają? Z układu pokarmowego trafiają do jelita grubego, a gdy osiągną dojrzałość „przenoszą się” do odbytnicy. Tam samice tych pasożytów składają jaja.

Zobacz także:

Glista ludzka, bytująca w jelicie grubym, to kolejny najczęściej występujący w Polsce pasożyt. Często nic nie świadczy o tym, że w jelicie zagnieździł się ten pasożyt. Symptomy (utrata apetytu i spadek masy ciała, kaszel, gorączka) są typowe dla przeróżnych schorzeń, dlatego rzadko kiedy kojarzone są właśnie z zarażeniem pasożytem.

Pasożyt ten jest niebezpieczny, gdyż może złożyć w ciągu doby aż 250 tysięcy jaj, co z kolei może doprowadzić do niedrożności jelit. Jeśli w jelicie „zadomowiła się” glista ludzka, potrzebna jest operacja.

4. Jak zdiagnozować pasożyty

Badanie kału lub badanie krwi to podstawowe analizy wykorzystywane na sprawdzenie obecności pasożyta w organizmie człowieka. Badania te trzeba wykonać, jeśli zachodzi podejrzenie obecności pasożytów, gdyż mogą one bytować w różnych narządach i doprowadzić do wielu schorzeń, jak chociażby reumatyzm, cukrzycę, utratę wzroku, zapalenie mózgu. Niestety, zarówno badanie kału, jaki krwi nie daje stuprocentowej pewności co do obecności pasożytów.

Groźne choroby odzwierzęce – czym możemy się zarazić od naszych pupili?
Groźne choroby odzwierzęce – czym możemy się zarazić od naszych pupili? [6 zdjęć]

Posiadanie zwierząt niesie wiele pozytywnych właściwości dla zdrowia. Przebywanie w towarzystwie kota

zobacz galerię

5. Leczenie pasożytów

Leczenie pasożytów trwa długo. W terapii przyjmuje się leki przeciwpasożytnicze. Najważniejsza jest profilaktyka, bo pasożyty są zazwyczaj wykrywane zbyt późno. Trzeba przede wszystkim przestrzegać podstawowych zasad higieny osobistej, by nie doszło do zarażenia pasożytami – myć ręce, warzywa, owoce, odrobaczać zwierzęta domowe, często wymieniać pościel i ręczniki.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze