Trwa ładowanie...

Paweł Królikowski nie żyje. Aktor miał guza mózgu

Paweł Królikowski miał guza mózgu
Paweł Królikowski miał guza mózgu (East News)

Widzowie pokochali Pawła Królikowskiego przede wszystkim za kultową kreację w serialu "Ranczo". Aktor miał 58 lat. Od długiego czasu walczył z trudnym przeciwnikiem, miał guza mózgu.

1. Paweł Królikowski walczył z guzem mózgu

Paweł Królikowski chorował od kilku lat. Cztery lata temu przeszedł poważną operację usunięcia tętniaka. Potem powoli odzyskiwał siły. W ubiegłym roku jego stan zdrowia znów się pogorszył. Początkowo podejrzewano, że wróciły problemy dotyczące naczyń krwionośnych. Ostatecznie padła diagnoza nie pozostawiająca złudzeń - aktor ma guza mózgu. W grudniu trafił do szpitala, w którym został już do śmierci. Odszedł rankiem 27 lutego.

Aktor miał 58 lat
Aktor miał 58 lat (East News)

"Ludzie, których dotyka choroba onkologiczna, oni jedyni wiedzą, jak to jest i co ja teraz czuję. To nigdy się nie kończy, zawsze będziemy zagrożeni, dotknięci najcięższą chorobą. To są bardzo poważne sprawy. Nie chcę o tym więcej mówić. Życzę wszystkim tym, których dotyka taka choroba, żeby przyszedł taki moment, żeby przeżyli tę chorobę i zyskali znowu zdrowie" - mówił Paweł Królikowski w jednym z ostatnich wywiadów, które udzielił dziennikarzom.

Zobacz film: "W jej głowie rozwijał się guz mózgu"
Paweł Królikowski miał guza mózgu
Paweł Królikowski miał guza mózgu (East News)

Za niespełna miesiąc aktor skończyłby 59 lat.

2. Guz mózgu - rozwój choroby, objawy, rokowania

Większość guzów mózgu to nowotwory. Mogą mieć charakter łagodny lub złośliwy. Nowotwory złośliwe są przyczyną ok. 3 proc. śmiertelnych przypadków u osób, które cierpią na choroby onkologiczne. Najbardziej powszechne nowotwory mózgu to oponiaki i glejaki.

Objawy są uzależnione od rodzaju guza. U większości pacjentów w pierwszym etapie pojawiają się przede wszystkim silne bóle głowy. Bardzo często jedynym symptonem choroby może być zmiana nastroju lub zachowania, którą na początku ciężko powiązać z tą konkretnie chorobą.

Ilustracja przedstawiająca rodzaje tętniaków
Ilustracja przedstawiająca rodzaje tętniaków

A: Rodzaj tętniaka De Bakey I, B: Rodzaj tętniaka De Bakey II, C: Rodzaj tętniaka De Bakey III.

zobacz galerię

Rozrastający się guz uciska na inne struktury znajdujące się w czaszce w wyniku czego dochodzi do stopniowego podnoszenia się ciśnienia w jej wnętrzu. Prowadzi to do wystąpienia obrzęku mózgu i pojawienia się symptomów ogólnych.

Z czasem pacjenci narzekają też na nudności i wymioty. U większości z nich pojawiają się problemy z pamięcią, zaburzenia równowagi, zaburzenia świadomości, część opowiada o tym, że widzą jak przez mgłę. U niektórych wystepują też dodatkowe zaburzenia psychiczne, wahania nastroju, zmiany aktywności.

Objawy guza mózgu:

  1. ból głowy (stopniowo coraz bardziej intensywny i częstszy),
  2. nudności,
  3. uczucie senności,
  4. wymioty,
  5. bradykardia,
  6. zaburzenia świadomości,
  7. zaburzenia przytomności,
  8. śpiączka.

Zobacz także: Guz mózgu - objawy, diagnostyka, rodzaje, leczenie

3. Jak dużo osób w Polsce ma guza mózgu? Rokowania u chorych

Leczenie guzów mózgu polega na połączeniu metod zachowawczych i zabiegowych. W przypadku złośliwych glejaków dostępne metody leczenia umożliwiają jedynie wydłużenie przeżycia chorego. W przypadku nowotworów łagodnych rokowania są lepsze, a standardowym postępowaniem jest leczenie chirurgiczne.

Co roku trzy tysiące Polaków dowiaduje się, że ma złośliwy guz mózgu. Największą grupę chorych stanowią dzieci poniżej 10. roku życia i dorośli po 60. Rokowania w przypadku tego rodzaju nowotworów nie są dobre, w związku z tym, że choroba najczęściej jest wykrywana na zaawansowanym etapie.

Rokowania zależą od umiejscownienia guza
Rokowania zależą od umiejscownienia guza (iStock)

Agencja Badań nad Rakiem szacuje, że Polska jest w Europie na czwartym miejscu pod względem ilości pacjentów, u których zdiagnozowano ten typ nowotworu.

W przypadku dorosłych szansę na 5-letnie przeżycie po rozpoznaniu guza mózgu szacuje się na 12 proc. u mężczyzn i 19 proc. u kobiet. W przypadku dzieci rokowania są dużo lepsze, ale wszystko zależy przede wszystkim od rodzaju guza.

Zobacz także: Co to jest rak mózgu?

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze