Trwa ładowanie...

Wrastający paznokieć - przyczyny, objawy, leczenie

Paznokieć wrastający – to zaburzenie, które najczęściej dotyczy paznokcia dużego palca u stopy. Płytka paznokciowa palucha zawija się i wrasta w otaczającą ją skórę, czyli tzw. wał paznokciowy, co powoduje przykre dolegliwości. Paznokieć może wrastać tylko z jednej strony lub też z obu stron. Schorzenie to może dotknąć każdego, chociaż częściej obserwuje się je u ludzi młodych.

spis treści

1. Wrastający paznokieć - przyczyny

Problem, jakim jest wrastający paznokieć, może być spowodowane różnymi przyczynami. Dwie najważniejsze przyczyny wrastających paznokci to:

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"
 • noszenie zbyt ciasnych butów, zwłaszcza ze zwężanymi noskami uciskającymi paznokcie, a także na wysokim obcasie,
 • nieprawidłowe przycinanie paznokci - obcinanie paznokci „na okrągło” powoduje, że rosną one nie tylko wzdłuż, ale też wszerz (paznokcie należy obcinać "na kwadratowo"!)

Inne przyczyny wrastającego paznokcia:

 • nadwaga,
 • uszkodzenia skóry wału paznokcia np. wskutek wycinania skórek wokół paznokcia czy wprowadzania ostro zakończonego pilniczka między paznokieć a wał,
 • wrodzona predyspozycja niektórych osób do wrastania paznokci.

2. Wrastający paznokieć - objawy

Do objawów wrastającego paznokcia należą:

 • ból, nasilający się podczas chodzenia, nakładania skarpet czy butów i wszystkich innych czynności powodujących głębsze wbijanie się wrastającego paznokcia w ranę,
 • zaczerwienienie, obrzęk wała paznokciowego, świadczące o rozwoju stanu zapalnego,
 • z czasem może też dojść do nadkażenia bakteryjnego rany powodowanej przez wrastający paznokieć, co objawia się nasileniem dolegliwości bólowych, które stają się ciągłe i mogą sprawiać wrażenie pulsowania oraz wyciekiem z rany ropnej wydzieliny pod wpływem ucisku,
 • w przypadkach bardzo zaniedbanych może dojść do rozprzestrzenienia się zakażenia na cały palec, który staje się obrzęknięty, bolesny i zaczerwieniony (tzw. ropowica palucha).

3. Wrastający paznokieć - leczenie

W przypadkach niewielkiego zaawansowania zmian, wrastający paznokieć nie stanowi poważnego problemu. Czasem odpowiednie postępowanie wystarcza, by pozbyć się dolegliwości. Zaleca się w przypadku wrastającego paznokcia noszenie wygodnego, dobrze dobranego obuwia, ścinanie paznokci na „kwadratowo”, przestrzeganie higieny paznokci, by nie dopuścić do nadkażenia.

W razie niewielkiego stanu zapalnego wału paznokcia można stosować kilka razy dziennie moczenie palca w ciepłej wodzie z mydłem, smarowanie maścią lub płynem. Gdy występują duże dolegliwości bólowe, można zażywać leki przeciwbólowe o dodatkowym działaniu przeciwzapalnym, dostępne w aptece bez recepty, np. ibuprofen.

Zobacz także:

W bardziej zaawansowanych zmianach przy wrastającym paznokciu konieczne staje się postępowanie zabiegowe. Stosuje się:

 • zakładanie klamer na powierzchnię paznokcia, których zadaniem jest ciągnięcie paznokcia ku górze, co uwypukla go i uniemożliwia dalsze wrastanie,
 • wycięcie klinowe ok. 2-3 mm wrastającego paznokcia wraz ze zmienionym wałem paznokciowym, zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym i skutecznie przywraca paznokciowi właściwy tor wzrastania,
 • usunięcie wrastającego paznokcia w całości, co powoduje odrastanie całkiem nowego paznokcia, który nie ma już tendencji do wrastania - obecnie zabieg coraz rzadziej stosowany.

Leczenie operacyjne wrastajacego paznokcia jest obecnie rzadko stosowane, ze wględu na to, że proces ten jest inwazyjny, wymaga znieczulenia, a także nie może być wykonany w przypadku toczącego się ostrego stanu zapalnego. Zakładanie klamer natomiast jest procesem nieinwazyjnym, może być przeprowadzone w dowolnym czasie, jest bezbolesne i nie wymaga znieczulenia miejscowego. Brak jest także po nich powikłań i dolegliwości pozabiegowych. Metoda ta pozwala także na uzyskanie długotrwałych efektów leczniczych.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Lek. Izabela Lenartowicz
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza