Trwa ładowanie...

Pectodrill – skład, dawkowanie, preparaty i przeciwwskazania

Pectodrill to lek, który stosuje się w objawowym leczeniu chorób układu oddechowego, przebiegających z nadmiernym wytwarzaniem gęstej i lepkiej wydzieliny. To preparat mukolityczny rozrzedzający wydzielinę w drogach oddechowych i ułatwiający jej usuwanie. Jaki jest jego skład i dawkowanie? Co warto o nim wiedzieć?

spis treści

1. Skład leku Pectodrill

Pectodrill jest lekiem o właściwościach wykrztuśnych, stosowanym w objawowym leczeniu chorób układu oddechowego. Warto po niego sięgnąć, gdy infekcji towarzyszy wytwarzanie gęstej i lepkiej, trudnej do odkrztuszenia wydzieliny.

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

Pecto Drill zawiera karbocysteinę (5-karboksymetylo L-cysteina), która wpływa na skład wydzieliny oskrzelowej. To pochodna aminokwasu cysteiny, która normalizuje wydzielanie śluzu w drogach oddechowych.

Zastosowana substancja czynna pobudza syntezę sialomucyn i sprawia, że wydzielina jest mniej lepka i bardziej płynna. Karbocysteina w ten sposób wspomaga oczyszczanie dróg oddechowych, ułatwia odkrztuszanie, nie zaburza przy tym naturalnego odruchu kaszlowego. Oznacza to, że ma działanie mukolityczne.

Preparat jest dostępny w postaci syropu oraz tabletek. Jedna tabletka do ssania zawiera 750 mg karbocysteiny, a 100 ml syropu - 5 g karbocysteiny. Tabletki do ssania zawierają sorbitol i aspartam, a syrop - sacharozę i parahydroksybenzoesan metylu.Karbocysteina jest szybko wchłaniana po podaniu doustnym. Maksymalne stężenie w osoczu występuje w ciągu dwóch godzin. Karbocysteina i jej metabolity wydalane są przez nerki.

2. Dawkowanie i stosowanie Pecto Drill

Preparat stosuje się doustnie. Tabletkę należy żuć lub ssać, zaś syrop popić wodą. Dawkowanie preparatu ustala lekarz. Karbocysteinę podaje się w dawce 20-30 mg na kg masy ciała na dobę.

Stosowanie Pecto Drill u osób dorosłych: 1 tabletkę do ssania do 3 razy na dobę. Następnie dawkę zmniejsza się do 1 tabletki 2 razy na dobę, wraz z poprawą stanu osoby chorej, 15 ml syropu 3 razy w ciągu doby, następnie 10 ml 3 razy na dobę. Początkowo należy stosować dawkę 2,25 g karbocysteiny na dobę w 3 dawkach podzielonych, a następnie po wystąpieniu działania mukolitycznego zmniejszyć dawkę do 1,5 g karbocysteiny na dobę, tj. 500 mg.

Stosowanie Pecto Drill u dzieci: dzieci w wieku od 2-5 lat powinny zażywać 2,5-5 ml syropu 2 razy na dobę, dzieci, które ukończyły 6. rok życia - dawka początkowa 5 ml 3 razy na dobę, * dzieci po 12. roku życia na początku kuracji powinny przyjmować dawkę 15 ml 3 razy w ciągu doby, następnie 10 ml 3 razy na dobę.

3. Skutki uboczne, przeciwwskazania i środki ostrożności

Syrop Pecto Drill oraz Pecto Drill tabletki do ssania należy stosować zawsze zgodnie z zaleceniami lekarza. Nie są znane przypadki przedawkowania leku, ale wszelkie niepokojące objawy trzeba natychmiast skonsultować z lekarzem prowadzącym. Nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować.

Kiedy nie stosować leku Pectodrill?

Przeciwwskazaniem jest uczulenie na substancję czynną (karbocysteinę) lub jakikolwiek z pozostałych składników leku. Nie zaleca się stosowania preparatu w czasie ciąży i podczas karmienia piersią, a także jeśli u pacjenta stwierdzono chorobę wrzodową żołądka lub dwunastnicy (leki mukolityczne mogą uszkadzać błonę śluzową żołądka). Tabletek do ssania, ze względu na zawartość aspartamu, nie wolno stosować u chorych na fenyloketonurię. Syropu nie należy stosować u dzieci poniżej 2. roku życia.

Ponieważ alkohol nasila bądź osłabia działanie niektórych preparatów, podczas leczenia należy zachować szczególną ostrożność. Preparatu nie należy stosować bezpośrednio przed snem. W trakcie leczenia karbocysteiną nie należy stosować leków przeciwkaszlowych ani zmniejszających wydzielanie śluzu oskrzelowego.

Stosując lek Pecto Drill należy zachować szczególną ostrożność: jeśli u pacjenta występowała w przeszłości choroba wrzodowa, jeśli pacjent choruje na cukrzycę, * gdy pojawiła się obfita ropna wydzielina i gorączka.

Czasem podczas stosowania Pectodrill pojawiają się skutki uboczne. Najczęściej jest to ból brzucha, biegunka, nudności i wymioty, ból głowy, skórne reakcje alergiczne, w tym wysypka rumieniowata, świąd, pokrzywka, obrzęk naczynioruchowy oraz wysypka polekowa. U dzieci poniżej 2. roku życia istnieje ryzyko zwiększonego zastoju krwi w oskrzelach. W przypadku wystąpienia takich objawów należy zmniejszyć dawkę lub przerwać stosowanie leku. Przed zastosowaniem leku zawsze należy przeczytać ulotkę.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Pectodrill to lek, który stosuje się w objawowym leczeniu chorób układu oddechowego, przebiegających z nadmiernym wytwarzaniem gęstej i lepkiej wydzieliny.
Pectodrill to lek, który stosuje się w objawowym leczeniu chorób układu oddechowego, przebiegających z nadmiernym wytwarzaniem gęstej i lepkiej wydzieliny. (123rf)
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza