Trwa ładowanie...

Pectodrill – skład, dawkowanie, preparaty i przeciwwskazania

Pectodrill to lek, który stosuje się w objawowym leczeniu chorób układu oddechowego, przebiegających z nadmiernym wytwarzaniem gęstej i lepkiej wydzieliny. To preparat mukolityczny rozrzedzający wydzielinę w drogach oddechowych i ułatwiający jej usuwanie. Jaki jest jego skład i dawkowanie? Co warto o nim wiedzieć?

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

spis treści

1. Skład leku Pectodrill

Pectodrill jest lekiem o właściwościach wykrztuśnych, stosowanym w objawowym leczeniu chorób układu oddechowego. Warto po niego sięgnąć, gdy infekcji towarzyszy wytwarzanie gęstej i lepkiej, trudnej do odkrztuszenia wydzieliny.

Pecto Drill zawiera karbocysteinę (5-karboksymetylo L-cysteina), która wpływa na skład wydzieliny oskrzelowej. To pochodna aminokwasu cysteiny, która normalizuje wydzielanie śluzu w drogach oddechowych.

Zastosowana substancja czynna pobudza syntezę sialomucyn i sprawia, że wydzielina jest mniej lepka i bardziej płynna. Karbocysteina w ten sposób wspomaga oczyszczanie dróg oddechowych, ułatwia odkrztuszanie, nie zaburza przy tym naturalnego odruchu kaszlowego. Oznacza to, że ma działanie mukolityczne.

Preparat jest dostępny w postaci syropu oraz tabletek. Jedna tabletka do ssania zawiera 750 mg karbocysteiny, a 100 ml syropu - 5 g karbocysteiny. Tabletki do ssania zawierają sorbitol i aspartam, a syrop - sacharozę i parahydroksybenzoesan metylu.Karbocysteina jest szybko wchłaniana po podaniu doustnym. Maksymalne stężenie w osoczu występuje w ciągu dwóch godzin. Karbocysteina i jej metabolity wydalane są przez nerki.

2. Dawkowanie i stosowanie Pecto Drill

Preparat stosuje się doustnie. Tabletkę należy żuć lub ssać, zaś syrop popić wodą. Dawkowanie preparatu ustala lekarz. Karbocysteinę podaje się w dawce 20-30 mg na kg masy ciała na dobę.

Stosowanie Pecto Drill u osób dorosłych: 1 tabletkę do ssania do 3 razy na dobę. Następnie dawkę zmniejsza się do 1 tabletki 2 razy na dobę, wraz z poprawą stanu osoby chorej, 15 ml syropu 3 razy w ciągu doby, następnie 10 ml 3 razy na dobę. Początkowo należy stosować dawkę 2,25 g karbocysteiny na dobę w 3 dawkach podzielonych, a następnie po wystąpieniu działania mukolitycznego zmniejszyć dawkę do 1,5 g karbocysteiny na dobę, tj. 500 mg.

Stosowanie Pecto Drill u dzieci: dzieci w wieku od 2-5 lat powinny zażywać 2,5-5 ml syropu 2 razy na dobę, dzieci, które ukończyły 6. rok życia - dawka początkowa 5 ml 3 razy na dobę, * dzieci po 12. roku życia na początku kuracji powinny przyjmować dawkę 15 ml 3 razy w ciągu doby, następnie 10 ml 3 razy na dobę.

3. Skutki uboczne, przeciwwskazania i środki ostrożności

Syrop Pecto Drill oraz Pecto Drill tabletki do ssania należy stosować zawsze zgodnie z zaleceniami lekarza. Nie są znane przypadki przedawkowania leku, ale wszelkie niepokojące objawy trzeba natychmiast skonsultować z lekarzem prowadzącym. Nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować.

Kiedy nie stosować leku Pectodrill?

Przeciwwskazaniem jest uczulenie na substancję czynną (karbocysteinę) lub jakikolwiek z pozostałych składników leku. Nie zaleca się stosowania preparatu w czasie ciąży i podczas karmienia piersią, a także jeśli u pacjenta stwierdzono chorobę wrzodową żołądka lub dwunastnicy (leki mukolityczne mogą uszkadzać błonę śluzową żołądka). Tabletek do ssania, ze względu na zawartość aspartamu, nie wolno stosować u chorych na fenyloketonurię. Syropu nie należy stosować u dzieci poniżej 2. roku życia.

Ponieważ alkohol nasila bądź osłabia działanie niektórych preparatów, podczas leczenia należy zachować szczególną ostrożność. Preparatu nie należy stosować bezpośrednio przed snem. W trakcie leczenia karbocysteiną nie należy stosować leków przeciwkaszlowych ani zmniejszających wydzielanie śluzu oskrzelowego.

Stosując lek Pecto Drill należy zachować szczególną ostrożność: jeśli u pacjenta występowała w przeszłości choroba wrzodowa, jeśli pacjent choruje na cukrzycę, * gdy pojawiła się obfita ropna wydzielina i gorączka.

Czasem podczas stosowania Pectodrill pojawiają się skutki uboczne. Najczęściej jest to ból brzucha, biegunka, nudności i wymioty, ból głowy, skórne reakcje alergiczne, w tym wysypka rumieniowata, świąd, pokrzywka, obrzęk naczynioruchowy oraz wysypka polekowa. U dzieci poniżej 2. roku życia istnieje ryzyko zwiększonego zastoju krwi w oskrzelach. W przypadku wystąpienia takich objawów należy zmniejszyć dawkę lub przerwać stosowanie leku. Przed zastosowaniem leku zawsze należy przeczytać ulotkę.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.