Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Joanna Lida

Pentedron - właściwości, skład, skutki uboczne, opinie

Avatar placeholder
30.03.2021 22:25
Środki psychotoropowe
Środki psychotoropowe (pixabay.com)

Pentedron to dopalacz. Bardzo niebezpieczna i szkodliwa dla życia oraz zdrowia substancja. Pomimo wielu ostrzeżeń ciągle jest zażywana przez ludzi, którzy nie zdają sobie sprawy na jakie niebezpieczeństwo się narażają. Postaramy się przybliżyć właściwości oraz działanie Pentedron w poniższym artykule.

spis treści

1. Pentedron – właściwości

Substancja Pentedron jest to organiczny związek chemiczny z grupy katynonów, Jest stosowany jako stymulant, jeden z tzw. dopalaczy. Od lipca 2015 roku znajduje się w grupie I-P ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Jest więc substancją zabronioną, za posiadanie której grożą konsekwencje prawne.

Związek ten zaczął występować na polskim rynku około 2010 roku. Pentedron był składnikiem oferowanej „legalnie” soli do kąpieli. O jego właściwościach narkotycznych wiedzieli konsumenci zażywający dopalacze.

Zobacz film: "Dopalacze? "To jakby zjeść trutkę na szczury""

Od lipca 2015 roku znajduje się w wykazie substancji psychotropowych w grupie I-P. Pentedron jest nielegalny również m.in. w Czechach, Niemczech, Stanach Zjednoczonych oraz Chinach.

Jak rozpoznać, czy dziecko zażywa dopalacze? - galeria
Jak rozpoznać, czy dziecko zażywa dopalacze? - galeria [7 zdjęć]

Nowa moda w polskich szkołach Dopalacze stały się nowym utrapieniem rodziców. Temat został nagłośniony

zobacz galerię

2. Pentedron – skład

Skład substancji Pentedron jest charakterystyczny dla leków psychotropowych. Wszystkie składniki są syntetyczne i przetworzone chemicznie. Wzór sumaryczny substancji przedstawia się następująco: C12H17NO. Masa molowa substancji wynosi zaś 191,27 g/mol.

Pentedron ma działanie empatogenne i psychostymulujące, jest inhibitorem wychwytu zwrotnego dopaminy, serotoniny i noradrenaliny. Objawy po zażyciu Pentedronu mogą spowodować między innymi przyśpieszenie i spłycenie oddechu, wzrost ciśnienia tętniczego, rozszerzenie źrenic i hipertermię.

Pojawić się mogą również huśtawki nastrojów w postaci euforii oraz stanów lękowych. Pentedron może wywołać zwiększenie pewności siebie i koncentracji. Odwrotnym działaniem może być uczucie niepokoju oraz halucynacje.

Po odstawieniu Pentedronu mogą pojawić się zmęczenie, bezsenność, poczucie rozbicia czy rozdrażnienia. Objawy takie jak zmniejszenie koncentracji i silne stany lękowe mogą spowodować rozwój depresji lub psychoz.

3. Pentedron – skutki uboczne

Osoby, które miały do czynienia z substancją twierdzą, że w trakcie działania dopalacza Pentedron odczuwały rozluźnienie mięśniowe, pobudzenie i ekscytację. Kiedy substancja przestawała działać pojawiały się oznaki otumanienia, stany depresyjne, lęki, przyśpieszone bicie serca, spłycenie oddechu.

To musisz wiedzieć

Znane są przypadki śmierci po zażyciu pentedronu. W 2014 roku opisano przypadek mężczyzny, który zmarł w wyniku niewydolności wielonarządowej, a jego krwi wykryto pentedron i UR-144 (w stężeniach odpowiednio 290 ng/ml i 4,0 ng/ml). W 2015 roku opisano przypadek śmierci po zażyciu pentedronu i α-pirolidynopentiofenonu.

W 2016 roku opisano kolejne trzy przypadki, przy czym w jednym z nich, pentedron był jedyną wykrytą substancją mogącą prowadzić do zgonu (tym samym autorzy uznali, że oznaczona zawartość pentedronu we krwi wynosząca 340 ng/ml może odpowiadać dawce śmiertelnej

4. Pentedron – opinie

Przerażające jest to, że w Internecie można znaleźć bez problemu opinie o Pentedron. Większość z nich jest pozytywna. Substancja pomimo, że niebezpieczna i zakazana w Polsce jest polecana jako środek relaksujący. Zachwalane są jego właściwości oraz łatwość stosowania.

Wydaje się, że ludzie zapewne młodzi nie zdają sobie sprawynie tylko z zagrożeń dla zdrowia, ale również prawnych, które niesie za sobą zażywanie substancji Pentedron.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze