Perforacja błony bębenkowej

Perforacja błony bębenkowej może wystąpić jako powikłanie zapalenia ucha środkowego. Najczęściej jednak powodują ją urazy mechaniczne, np. uderzenie w głowę, nieprawidłowe czyszczenie uszu patyczkami higienicznymi. Czasami przedziurawienie błony bębenkowej może być wynikiem badania ucha wewnętrznego. Uszkodzenie błony bębenkowej może być brzeżne lub centralne. W wyniku perforacji błony bębenkowej mogą pojawić się zawroty głowy, szumy uszne czy pogorszenie słuchu.

Objawy perforacji błony bębenkowej

Błona bębenkowa to element budowy ucha, oddzielający przewód słuchowy zewnętrzny, kontaktujący się z otoczeniem, od ucha wewnętrznego. Jej grubość wynosi 1 mm. Składa się z dwóch części: napiętej, która obejmuje większą część błony bębenkowej i jest przymocowana do części bębenkowej kości skroniowej pierścieniem włóknisto-chrzęstnym oraz części wiotkiej, która stanowi warstwę włóknistą i przyczepia się do okostnej łuski kości skroniowej.

Polecane wideo:

Błona bębenkowa - budowa

Błona bębenkowa prawa (zaznaczona na niebiesko) widziana od strony jamy bębenkowej. Widoczny fragment rękojeści młoteczka (3), częściowo usunięty.

Sprężystość błony bębenkowej jest mała; ulega uszkodzeniu pod wpływem czynników mechanicznych. Również w wyniku przewlekłych zmian zapalnych ucha środkowego dochodzi do uszkodzenia błony bębenkowej, czyli perforacji. W innych przypadkach może dojść do uszkodzenia kosteczek słuchowych z rozłączeniem ich ciągłości.
 
Perforacja, czyli inaczej ubytek błony bębenkowej, polega na wytworzeniu ziejącego otworu na jej obszarze. Gdy dochodzi do zniszczenia błony bębenkowej, mówimy o retrakcji. W obu przypadkach ciągłość błony może pozostać niezmieniona, jednak wskutek uszkodzenia defektowi ulega jej sprężystość.Objawy: 


  • wyraźne pogorszenie się słuchu, 

  • szumy w uszach, 

  • zawroty głowy, 

  • zatkanie przewodu słuchowego.Przyczyny uszkodzenia mogą być różne:Po uszkodzeniu błony bębenkowej dochodzi do wzrostu ciśnienia wewnątrz ucha, które przenosi się na błonę bębenkową, powodując jej rozdarcie. Jeśli pęknięcie jest nieduże – nie daje żadnych objawów. Większe ubytki mogą powodować niedosłuch.

Wyróżniamy perforację brzeżną oraz perforację centralną. O pierwszym typie perforacji mówimy, gdy otwór powstaje na brzegu błony bębenkowej. Z kolei perforacje centralne powstają w jej środkowej strefie. Dla chorego zdecydowanie groźniejsze w skutkach są perforacje brzeżne. Mogą one spowodować perlakowe zapalenie ucha. Dochodzi do niego, gdy komórki naskórka wrastają do jamy bębenkowej. Konsekwencją tego może być niedosłuch.


Leczenie uszkodzenia błony bębenkowej


Małe pęknięcia błony bębenkowej goją się same w ciągu kilku tygodni. Jednak te większe zmiany wymagają operacji naprawczej w celu przywrócenia ciągłości błony. W przypadku perforacji błony bębenkowej należy unikać kontaktu ucha z wodą, nie wolno nurkować, gdyż grozi to utratą równowagi pod wodą. Gdy objawy trwają zbyt długo, powinniśmy skonsultować się z lekarzem. Lekarz na podstawie wywiadu ustala przyczyny pogorszenia słuchu oraz innych objawów. Może zlecić także wykonanie badania otoskopowego czy też wideoskopii.

Wideoskopia polega na zbadaniu stanu ucha za pomocą niewielkiej kamerki. Dzięki niej możliwe jest stwierdzenie, czy doszło do perforacji błony bębenkowej. W przypadku, gdy pojawiają się problemy ze słuchem, warto zasięgnąć opinii audiologa. Specjalista oceni, czy u danej osoby występuje niedosłuch. Uszkodzenie błony bębenkowej bywa leczone operacyjnie w sytuacjach, gdy zniszczeniu ulegają kosteczki słuchowe. Zabieg operacyjny wskazany jest także wówczas, gdy istnieją tendencje do wrastania komórek naskórka do błony bębenkowej.

Niekiedy wykonywana jest także myringoplastyka. Jest to zabieg rekonstrukcji błony bębenkowej. Do rekonstrukcji błony wykorzystuje się fragment innych tkanek, np. ochrzęstnej. Po tygodniu obserwuje się pierwsze efekty operacji. Zazwyczaj skutki operacji są zadowalające – następuje poprawa słuchu. Niekiedy jednak niedosłuch utrzymuje się nadal. Czasami zabieg ten przeprowadza się, by zapobiec przenikaniu do ucha groźnych infekcji.

Angelika Ciuraj, ponad rok temu

Bibliografia

  • Durko M., Godycki-Ćwirko M., Kosiek K., Latkowski B. Choroby uszu, nosa, jamy ustnej, gardła i krtani, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2008, ISBN 978-83-200-3705-0
  • Janczewski G., Kosiek K., Latkowski B., Olszewski J. Algorytmy diagnostyki i postępowania w otorynolaryngologii, Termedia, Poznań 2010, ISBN 978-83-62138-41-8
  • Gryczyńska D. Otorynolaryngologia dziecięca, Alfa Medica Press, Bielsko-Biała 2007, ISBN 83-7522-001-8

Źródła zewnętrzne

Laryngologia

Komentarze (1)
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Perforacja błony bębenkowej
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Ból serca

Michał1028 • ostatni post 16 godzin temu

1

Pomocni lekarze

Artykuły Perforacja błony bębenkowej
Perforacja błony bębenkowej

Błona bębenkowa - budowa

Błona bębenkowa - budowa

Błona bębenkowa prawa (zaznaczona na niebiesko) widziana od strony jamy bębenkowej. Widoczny fragment rękojeści młoteczka (3), częściowo usunięty.

Zabiegi

Myringotomia (paracenteza)

Paracenteza (myringotomia) jest to zabieg przeprowadzany w otolaryngologii, a polegający na nakłuciu błony bębenkowej. Jest on najczęściej wykonywany (...) się w przednio-dolnym lub tylno-dolnym kwadrancie błony...

Laryngologia

Krwawienie z ucha - przyczyny, diagnostyka, leczenie

Krwawienie z ucha - przyczyny, diagnostyka, leczenie

przewodu słuchowego lub błony bębenkowej podczas nieodpowiedniego oczyszczania ucha lub dostania się ciała do niego obcego. W niektórych poważniejszych (...) ://portal.abczdrowie.pl/zlamania-kosci) skroniowej i rozerwania...

Zapalenie ucha zewnętrznego - przyczyny, objawy, leczenie

Zapalenie ucha (prezentacja edukacyjna)

Zapalenie ucha (prezentacja edukacyjna)

, może wywierać coraz silniejszy nacisk na błonę bębenkową, co w końcu prowadzi do pęknięcia. Objawy pęknięcia błony bębenkowej to żółty, brązowy lub biały płyn (...) wyciekający z ucha. Ból może nagle...

Kaszel

Podbiał

Podbiał

Liście i kwiaty podbiału nawilżają błony śluzowe, ułatwiają odkrztuszanie.

Powikłania cukrzycy

Problem nietrzymania moczu - które produkty go wzmagają?

Problem nietrzymania moczu - które produkty go wzmagają?

to poważny błąd, ponieważ mocz staje się mocno skoncentrowany i może podrażniać błony pęcherza, a to z kolei może zwiększyć potrzebę oddawania moczu. Owoce (...) cytrusowe oraz soki Owoce cytrusowe (pomarańcze, grejpfruty, cytryny,...