Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dr n. med. Piotr Sawicki

Perforacja błony bębenkowej - objawy, przyczyny, leczenie

Avatar placeholder
15.06.2023 12:40
Perforacja błony bębenkowej może wystąpić jako powikłanie zapalenia ucha środkowego.
Perforacja błony bębenkowej może wystąpić jako powikłanie zapalenia ucha środkowego. (adobestock)

Perforacja błony bębenkowej może wystąpić jako powikłanie zapalenia ucha środkowego. Najczęściej jednak powodują ją urazy mechaniczne, np. uderzenie w głowę, nieprawidłowe czyszczenie uszu patyczkami higienicznymi. Czasami przedziurawienie błony bębenkowej może być wynikiem badania ucha wewnętrznego. Uszkodzenie błony bębenkowej może być brzeżne lub centralne. W wyniku perforacji błony bębenkowej mogą pojawić się zawroty głowy, szumy uszne czy pogorszenie słuchu.

spis treści

1. Perforacja błony bębenkowej - objawy

Błona bębenkowa to element budowy ucha, oddzielający przewód słuchowy zewnętrzny, kontaktujący się z otoczeniem, od ucha środkowego. Jej grubość wynosi 1 mm. Składa się z dwóch części: napiętej, która obejmuje większą część błony bębenkowej i jest przymocowana do części bębenkowej kości skroniowej pierścieniem włóknisto-chrzęstnym oraz części wiotkiej, leżącej w górnej jej części.

Wytrzymałość błony bębenkowej jest mała; ulega uszkodzeniu pod wpływem czynników mechanicznych. Również w wyniku przewlekłych zmian zapalnych ucha środkowego dochodzi do uszkodzenia błony bębenkowej, czyli perforacji.

Zobacz film: "Sukces polskich naukowców. Wymyślili i wszczepili pierwszą protezę ucha środkowego"

W innych przypadkach może dojść do uszkodzenia kosteczek słuchowych z rozłączeniem ich ciągłości. Perforacja, czyli inaczej ubytek błony bębenkowej, polega na wytworzeniu ziejącego otworu na jej obszarze. Gdy dochodzi do wciągnięcia błony bębenkowej, mówimy o retrakcji. W obu przypadkach ciągłość błony bębenkowej jest nieprawidłowa.

Objawy perforacji błony bębenkowej:

  • wyraźne pogorszenie się słuchu,
  • szumy w uszach,
  • zawroty głowy,
  • uczucia zatkania przewodu słuchowego.

2. Perforacja błony bębenkowej - przyczyny

Przyczyny uszkodzenia błony bębenkowej mogą być różne:

Błona bębenkowa - budowa
Błona bębenkowa - budowa

Błona bębenkowa prawa (zaznaczona na niebiesko) widziana od strony jamy bębenkowej. Widoczny fragment

zobacz galerię

Podczas uraz okolicy ucha dochodzi do wzrostu ciśnienia wewnątrz przewodu słuchowego, które przenosi się na błonę bębenkową, powodując jej rozdarcie (perforacja pourazowa). Jeśli pęknięcie błony bębenkowej jest nieduże – nie daje żadnych objawów. Większe ubytki błony bebenkowej mogą powodować niedosłuch.

Wyróżniamy perforację brzeżną oraz perforację centralną. O pierwszym typie perforacji mówimy, gdy otwór powstaje na brzegu błony bębenkowej. Z kolei perforacje centralne błony bębenkowej powstają w jej środkowej strefie.

Dla chorego zdecydowanie groźniejsze w skutkach są perforacje brzeżne błony bębenkowej. Mogą one spowodować perlakowe zapalenie ucha. Dochodzi do niego, gdy komórki naskórka wrastają do jamy bębenkowej. Konsekwencją tego może być niedosłuch.

3. Perforacja błony bębenkowej - leczenie

Małe pęknięcia błony bębenkowej goją się same w ciągu kilku tygodni. Jednak te większe zmiany wymagają operacji naprawczej w celu przywrócenia ciągłości błony. W przypadku perforacji błony bębenkowej należy unikać kontaktu ucha z wodą, nie wolno nurkować, gdyż grozi to utratą orientacji pod wodą oraz stanem zapalnym.

Zobacz także

Gdy objawy trwają zbyt długo, powinniśmy skonsultować się z lekarzem. Lekarz na podstawie wywiadu ustala przyczyny pogorszenia słuchu oraz innych objawów. Może zlecić także wykonanie badania otoskopowego czy też wideootoskopii.

Wideootoskopia polega na zbadaniu stanu ucha za pomocą niewielkiej kamerki. Dzięki niej możliwe jest stwierdzenie, czy doszło do perforacji błony bębenkowej. W przypadku, gdy pojawiają się problemy ze słuchem, warto zasięgnąć opinii laryngologa lub audiologa. Specjalista oceni, czy u danej osoby występuje niedosłuch.

Uszkodzenie błony bębenkowej jest leczone operacyjnie w sytuacjach, gdy zniszczeniu ulegają kosteczki słuchowe. Zabieg operacyjny wskazany jest także wówczas, gdy istnieją tendencje do wrastania komórek naskórka do jamy bębenkowej - perlak lub występuje znaczny niedosłuch

Operacja naprawcza to tzw. myringoplastyka. Jest to zabieg rekonstrukcji błony bębenkowej. Do rekonstrukcji błony wykorzystuje się fragment innych tkanek, np. powięzi lub ochrzęstnej. Po tygodniu obserwuje się pierwsze efekty operacji.

Zazwyczaj skutki operacji są zadowalające – następuje poprawa słuchu. Niekiedy jednak niedosłuch utrzymuje się nadal. Czasami zabieg ten przeprowadza się, aby zabezpieczyć ucho przed rozwojem stanu zapalnego.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Problemy ze słuchem
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze