Pewne obszary mózgu rosną w wieku dorosłym

Rozwój ludzkiego mózgu to złożony proces, który rozpoczyna się w łonie matki i trwa przez całą drogę dorosłości. Niektórzy badacze uważają nawet, że mózg rozwija się w ciągu całego naszego życia. Nowe badanie zmuszają nas do przemyślenia rozwoju mózgu.

Uważa się, że rozwój ludzkiego mózgu rozpoczyna się w trzecim tygodniu ciąży. Następnie neuronowe progenitorowe komórki zaczynają różnicować specyficzne struktury i funkcje nerwowe – proces, na który mają wpływ zarówno geny, jak i środowisko.

Proces rozwoju płodu trwa aż do momentu urodzenia, gdy podstawowe struktury ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego są w przybliżeniu ustalone.

Po urodzeniu mózg się rozwija. W okresie przedszkolnym mózg rośnie czterokrotnie i sięga prawie 90 proc. jego dorosłej objętości w wieku 6 lat.

Gdy jesteśmy dziećmi, nasze mózgi wytwarzają nadmiar połączeń synaptycznych między neuronami. W okresie dojrzewania mózg nadal zmienia się do postaci dorosłej, odrzucając te niepotrzebne synapsy.

Uważa się, że proces ten, który trwa również w wieku 20 lat i jest znany jako "czyszczenie" synaptyczne, jest w znacznym stopniu odpowiedzialny za rozwój mózgu i ma zasadnicze znaczenie dla prawidłowego zachowania społecznego. Jednak nowe badania sugerują, że wzrost wielkości, nie powinien zaburzać czyszczenia i jest tym, co wspomaga dojrzewanie mózgu.

Nowe badanie zostało opublikowane w "Science", czasopiśmie Amerykańskiego Stowarzyszenia Rozwoju Nauki.

Międzynarodowy zespół naukowców - prowadzony przez Jesse Gomez ze Szkoły Medycznej Uniwersytetu Stanford w Kalifornii - określił, jak lepiej zrozumieć zdolności mózgu do rozpoznawania twarzy - kluczowy element zachowań społecznych i normalnego współżycia społecznego.

Jak dbać o mózg?

Prawidłowo funkcjonujący mózg to gwarancja dobrego zdrowia i samopoczucia. Niestety, wiele chorób z nim związanych rozwija się w sposób bezobjawowy lub...

Gomez i zespół wykorzystał anatomiczny, ilościowy i funkcjonalny rezonansy magnetyczny (fMRI), aby porównać tkanki mózgowe wszystkich uczestników badania.

Dzięki skanom MRI naukowcy zbadali 22 dzieci pomiędzy 5 i 12 rokiem życia oraz 25 dorosłych w wieku pomiędzy 22 i 28 lat. Sprawdzali również zdolność uczestników do rozpoznawania twarzy i miejsc.

Zadanie rozpoznawania twarzy składało się z testu pamięci twarzy Cambridge i zastąpili twarze dorosłych dziecięcymi. Rozpoznawanie miejsca oceniano przy użyciu zadania rozpoznawania o nazwie "stare-nowe", opracowanego przez naukowców.

Zespół mierzył grubość warstwy korowej - objętość wielkocząsteczkową lipidu i tkanki - jak również skład tkanek, łącznie z zawartością lipidów i cholesterolu w ścianach komórkowych i mieliny. Mielina jest tłuszczową białą substancją, która obejmuje aksony, niektóre z komórek nerwowych i zapewnia szybkie przewodnictwo między neuronami.

Gomez i zespół potwierdzili wyniki tych pomiarów in vivo w pośmiertnych analizach w mózgach dorosłych. Użyli również technik modelowania mózgu, aby odkryć mechanizmy odpowiedzialne za obserwowane zmiany w objętości tkanki mózgowej.

Pomiary wykazały, że tkanka korowa kształtowała się różnież w obszarach rozpoznawania twarzy i miejsca prawej półkuli mózgu.

U dorosłych stwierdzono zwiększony rozmiar obszaru mózgu, który umożliwia rozpoznawanie twarzy, natomiast region odpowiedzialny za rozpoznawanie miejsc pozostał taki sam.

Region zidentyfikowany jako odpowiedzialny za rozpoznawanie twarzy to zakręt wrzecionowaty. Rozwój tkanki w tym obszarze był skorelowany z poprawą funkcjonowania selektywności twarzy i rozpoznawania twarzy.

Jak poprawić wydajność mózgu?

Badania wykazują, że osoby biegłe w przynajmniej jednym obcym języku mogą opóźnić u siebie rozwój choroby Alzheimera nawet o 5 lat. Taka praktyka pozwala...

Rozwój regionów selektywności twarzy okazał się zdominowany przez proliferację drobnoziarnistą. Wyniki te zostały potwierdzone przez cytoarchitektoniczny pomiar wykonany w pośmiertnych mózgach.

Naukowcy przeanalizowali pośmiertnie mózgi, aby sprawdzić, czy zmiany w wielkości były spowodowane zwiększoną mielinizacją. Stwierdzili oni jednak, że zmiany w mielinizacji nie mogą być jedynym wyjaśnieniem ekspansji w tym regionie mózgu.

W związku z tym autorzy sugerują, że ten nieoczekiwany wzrost może być spowodowany przez łączny wzrost komórek dendrytycznych organizmu i struktury osłonki mielinowej.

Marta Pawlak, 7 miesięcy temu

Psychologia

Komentarze

Pomocni lekarze

Artykuły Newsy - psychologia
Cera trądzikowa

Fakty na temat trądziku w wieku dorosłym. Jak go leczyć?

Fakty na temat trądziku w wieku dorosłym. Jak go leczyć?

Nieproszony, ale częsty gość Trądzik w wieku dorosłym jest w dzisiejszych czasach dość powszechny, zwłaszcza u kobiet między 25. a 40. rokiem życia (...) sebum. Warto włączyć do diety więcej warzyw i owoców oraz produkty...

Problemy z seksem

Zahamowania w życiu seksualnym (WIDEO)

Zahamowania w życiu seksualnym (WIDEO) Odtwórz wideo

w dorosłym życiu. Tego typu zahamowania w wieku dojrzałym wiążą się ze zmianami, które przychodzą z wiekiem. Osoba z tego typu problemami czuje (...) . Mogą się one przerodzić w kompleksy w dorosłym...

Guz mózgu - objawy, diagnostyka, rodzaje, leczenie

Objawy, które mogą świadczyć o guzie mózgu

Objawy, które mogą świadczyć o guzie mózgu

. Właśnie te obszary mózgu odpowiedzialne są za mowę i komunikację z innymi - jeden z nich pozwala zrozumieć, co mówią inni, a dzięki drugiemu jesteśmy w stanie (...) - obszaru odpowiedzialnego za balans...

Udar mózgu - klasyfikacja, rodzaje, przyczyny, objawy, diagnostyka, profilaktyka

Udar mózgu - zdjęcia

Udar mózgu - zdjęcia

Strzałka wskazuje miejsce niedokrwienia.

Zdrowie

Poznaj zdrowotny wpływ posiadania zwierzęcia

Poznaj zdrowotny wpływ posiadania zwierzęcia

, ale nie powinno się od niego wymagać, że zrobi to zupełnie samodzielnie. Dzieci w wieku szkolnym mogą przejąć pewne obowiązki, o których przypominał (...) odpowiedzialności dziecka za zwierzę do jego wieku...

Jak osiągnąć rozkosz?

Co się dzieje w twoim mózgu, gdy masz orgazm?

Co się dzieje w twoim mózgu, gdy masz orgazm?

przez naukowców z Uniwersytetu w Groningen w Holandii pokazują, że w trakcie orgazmu, kora przedczołowa - obszar mózgu, który jest odpowiedzialny za kontrolę (...) nas jednak łączy - orgazm tak naprawdę zaczyna się...

Zdrowie psychiczne

Skiba dorosłe dziecko z ADHD (WIDEO)

Skiba dorosłe dziecko z ADHD (WIDEO) Odtwórz wideo

koncentracji. Optymizmu dodaje jednak fakt, że w 50% ustępują one w dorosłym wieku, a pozostałością są jedynie niewielkie pozostałości, które świadczą (...) ADHD jest zaburzeniem, którego pierwsze objawy pojawiają się...