Trwa ładowanie...

Ph moczu – badanie, wyniki, nieprawidłowości

Ph moczu może wykryć choroby nerek, a także ciężkiej choroby płuc. Badania moczu mogą również pomóc rozpoznać inne dolegliwości. Jakie normy przyjmuje się dla ph moczu? Jak analizuje się wyniki moczu? Jakie nieprawidłowości można wykryć w badaniach moczu?

spis treści

1. Jak zbadać Ph moczu?

Badanie moczu aby sprawdzić ph moczu i inne wyniki, pozwala na wykrycie chorób nerek, wątroby, a także dróg moczowych. Na podstawie wyników moczu można sprawdzić, czy ktoś ma predyspozycje do tworzenia się kamieni. Dzięki wykonaniu ph moczu oraz innych analiz moczu, możemy ułatwić diagnozę żółtaczki, cukrzycy, a także zapalenia trzustki. Co więcej, badanie moczu przeprowadza się, gdy istnieje podejrzenie infekcji. Możemy wówczas odczuwać ból i pieczenie przy oddawaniu moczu, parcie na pęcherz, ból w podbrzuszu. Niekiedy przy powyższych objawach towarzyszy również gorączka. Dokładne badania moczu wraz z ph moczu wykonuje się również przy monitorowaniu leczenia kamicy nerkowej, nadciśnienia tętniczego, infekcji układu moczowego, przy niektórych chorobach nerek i wątroby.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

Dobę przed pobraniem moczu należy unikać większego wysiłku. Nie należy również spożywać buraków, jagód, porzeczek, ani dużych ilości marchwi. Zjedzenie powyższych produktów może zmienić zabarwienie moczu. Warto również zrezygnować z picia alkoholu przed badaniem moczu. Dotyczy to także dużych ilości kawy i herbaty. Mogą one zaburzyć wynik moczu.

Próbkę moczu należy oddać do specjalnego pojemniczka. Ważne jest, aby wykorzystać środkowy strumień moczu oddanego rano.

Badanie moczu wraz z ph moczu, może wykryć schorzenia dróg moczowych, nerek a także wątroby.
Badanie moczu wraz z ph moczu, może wykryć schorzenia dróg moczowych, nerek a także wątroby.

2. Jak czytać wyniki moczu?

Wyniki badania moczu analizują barwę moczu, ph moczu, przejrzystość, ciężar właściwy, białko, glukozę, ciała ketonowe i analizę mikroskopową. Interpretacja ph moczu polega na sprawdzeniu poziomu ph i sprawdzenie odpowiadających mu norm. Norma dla ph moczu to od 4,6 do 8,0. Zaburzyć ph moczu mogą niektóre pokarmy, jak cytrusy lub nabiał, a także leki stosowane, na przykład w chorobie refluksowej przełyku.

3. Nieprawidłowe wskaźnik Ph w moczu

Wysokie ph moczu może wskazywać na choroby nerek, niektóre infekcje układu moczowego, ale także astmy. Jeżeli ph moczu jest zbyt niskie, może to świadczyć o ciężkiej chorobie płuc, odwodnieniu, niewłaściwie kontrolowanej cukrzycy, biegunce lub nadużywania alkoholu.

Zobacz też

Nieprawidłowości, które możemy znaleźć w analizie moczu to również obecność krwinek czerwonych, które wskazują na uszkodzenie nerek, pęcherza, kamicy nerkowej lub infekcji układu moczowego. Czerwone krwinki w moczu mogą jednak świadczyć również o nowotworze nerek lub nowotworze pęcherza. O infekcji świadczy również obecność bakterii, pasożytów i grzybów w moczu.

Badanie moczu, które sprawdzi m.in. ph moczu, dobrze jest wykonywać raz w roku.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Wyniki badania moczu
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza