Trwa ładowanie...

Picie wody przed badaniem krwi. Jak się przygotować?

Avatar placeholder
01.12.2022 15:16
Picie wody przed badaniem krwi wpływa na lepsze uwypuklenia żył
Picie wody przed badaniem krwi wpływa na lepsze uwypuklenia żył (Adobe Stock)

Picie wody przed badaniem, nawet jeśli ma być wykonywane na czczo, nie jest przeciwwskazane, a wręcz przeciwnie. Zaleca się tę czynność – z jakich powodów? Dlaczego to ważne? Po jaką wodę sięgać, by płyn nie zafałszował wyników? Zobacz, jak przygotować się do zabiegu pobrania krwi.

spis treści

1. Czy picie wody przed badaniem krwi jest dozwolone?

Picie wody przed badaniem krwi nie jest przeciwwskazane nawet wtedy, gdy musi być wykonane na czczo. Co więcej zaleca się wypicie niewielkiej ilości wody (maksymalnie szklankę), najlepiej pół godziny przed pobraniem krwi. Dlaczego to ważne?

Okazuje się, że to wypicie wody przed badaniem krwi:

Zobacz film: "Popraw wyniki morfologii"
  • zapobiega odwodnieniu organizmu (żyły przy odwodnieniu stają się mniej widoczne),
  • wpływa na lepsze uwypuklenia żył, dzięki czemu łatwiej dokonać wkłucia i pobrać materiał do badania,
  • rozrzedza krew (krew po nocy jest bardziej gęsta), co ułatwia i przyspiesza jej pobranie.

2. Co pić przed badaniem krwi, a czego nie?

Jaka woda jest najlepsza do picia przed pobraniem krwi? Zdecydowanie niegazowana i bezsmakowa, to jest czysta – bez cukru i jakichkolwiek dodatków. Najlepiej sprawdzi się woda przegotowana, zwłaszcza jeśli podczas analizy krwi ma być dokonywana ocena poziomu elektrolitów (woda mineralna może zafałszować wyniki).

A co z innymi popularnymi napojami spożywanymi rano? Przed badaniem krwi nie należy spożywać kawy czy herbaty, ponieważ zawarta w nich kofeina zwiększa stężenie glukozy, cholesterolu czy elektrolitów.

Ile godzin przed badaniem krwi nie można pić alkoholu?

Ponieważ alkohol ma wpływ na wyniki badań krwi, nie należy spożywać go na 48 godzin przed zabiegiem pobrania próbki krwi. Nieprzestrzeganie tego zalecenia może skutkować zmianą wielu parametrów, takich jak:

3. Jak przygotować się do pobrania krwi?

O czym jeszcze pamiętać przed badaniem krwi? Najlepiej wykonać je rano, między godziną 7 a 10. To ważne, ponieważ stężenia niektórych hormonów, ale i innych składników krwi mają zmienny rytm dobowy (stąd istnieje konieczność ujednolicenia wyników).

Ponadto, o ile to możliwe, badanie krwi powinno się odbyć przed przyjęciem leków (chyba że lekarz zaleci inaczej) i po przespanej nocy. Zalecane jest także ograniczenie wysiłku fizycznego na dobę przed badaniem oraz ograniczenie długich, gorących kąpieli.

Ważne jest także, by bezpośrednio przed wejściem do gabinetu zabiegowego odpocząć chwilę, najlepiej kwadrans.

Badanie krwi – czy można przed nim palić?

A co z paleniem? Przed badaniem krwi również należy się od niego powstrzymać. Ma to związek z tym, że palenie na kilkadziesiąt minut przed pobraniem materiału może skutkować wzrostem poziomu wolnych kwasów tłuszczowych, a także adrenaliny, kortyzolu i aldosteronu.

4. Czy można jeść przed badaniem krwi?

Jeżeli badanie krwi ma być wykonane na czczo, nie zaleca się spożywania posiłków przez określony czas (można pić wodę). Przyjmuje się, że jest to minimum 12 godzin przed pobraniem krwi, jednak okres powstrzymania się od jedzenia może się różnić w zależności od rodzaju badania.

Dobrą praktyką jest jednak zjedzenie ostatniego posiłku do godziny 18 w dniu poprzedzającym badanie. Niewskazane jest stosowanie głodówek w dniu poprzedzającym pobranie krwi.

Niemniej ważne jest, by na dzień przed pobraniem krwi jeść jedynie lekkostrawne posiłki. Ma to duże znaczenie zwłaszcza przy ocenie poziomu glukozy, tłuszczu czy cholesterolu. Jeśli badanie nie musi być przeprowadzane na czczo, w dniu badania można spożyć niskokaloryczne śniadanie. Dlaczego to ważne?

Warto pamiętać, że pokarmy mogą oddziaływać na stężenia analizowanych składników krwi wpłynąć na wynik takich badań jak:

Na przykład konsumowanie przed badaniem posiłków wysokotłuszczowych może prowadzić do zmętnienia próbki, a posiłki zasobne w białko mogą wpłynąć na zwiększenie stężenia mocznika, kwasu moczowego, amoniaku oraz białka całkowitego we krwi.

Picie wody przed badaniem krwi, ale i spożywanie jedzenia, jest możliwe w przypadku dzieci, które nie ukończyły 3 roku życia. Niemowlętom posiłek może być podany najpóźniej 30 minut przed pobraniem. Dzieci nieco starsze, w wieku 2-3 lat, na 3 godziny przed planowanym pobraniem mogą zjeść lekkostrawne śniadanie.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze