Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Prof. dr hab. n. med. Bartłomiej Kałużny

Pięć poważnych dolegliwości oczu. Nie ignoruj ich

Avatar placeholder
13.11.2017 14:22
Kobieta na badaniu oczu
Kobieta na badaniu oczu (123RF)

W narządzie wzroku znajdują receptory sensoryczne w tzw. czopkach i pręcikach (w oku mamy aż 6 mln czopków i 100 mln pręcików), które dostarczają nam 80 proc. informacji o świecie. Dlatego nawet niewielkie dolegliwości ze strony oczu powodują uczucie dyskomfortu i utrudniają normalne funkcjonowanie. Co więcej, mogą być objawem poważnych chorób.

spis treści

1. Najczęstsze dolegliwości oczu

Nie należy lekceważyć zaczerwienienia, łzawienia, bólu oka i podwójnego widzenia. Po zaobserwowaniu niepokojących objawów należy jak najszybciej udać się do okulisty, gdyż mogą one prowadzić do poważnych powikłań.

Symptomy oczne mogą być spowodowane chorobą okulistyczną lub współwystępować w takich schorzeniach jak: cukrzyca, choroby alergiczne, nadciśnienie tętnicze, choroby autoimmunologiczne, nowotwory, kiła czy choroby tarczycy.

2. Zaczerwienienie i łzawienie oczu

Zobacz film: "Bakteryjne zapalenie spojówek - powikłania"

Zaczerwienione oczy nie zawsze są wynikiem niewyspania, stresu, zmęczenia czy zbyt długiego czytania lub oglądania telewizji. Jak się okazuje, podrażnione spojówki mogą być konsekwencją zapalenia rogówki, a także nieprawidłowo dobranych okularów.

Spędzenie kilku godzin w klimatyzowanym pomieszczeniu oraz pływanie w basenach i jeziorach bez okularów ochronnych również mogą być przyczynami dolegliwości. Na stan oczu źle wpływa też promieniowanie słoneczne.

Niestety, przekrwienie spojówki gałkowej może także świadczyć o jaskrze, która prowadzi do trwałego uszkodzenia nerwu wzrokowego, a tym samym do pogorszenia widzenia, a nawet utraty wzroku.

Nadmierne łzawienie często jest objawem zespołu suchego oka. Pomimo ciągłego łzawienia, powierzchnia gałki ocznej jest niedostateczne nawilżona, gdy został zaburzony skład filmu łzowego. Jeśli brakuje składowej tłuszczowej i/lub śluzowej filmu łzowego, to wodna jego część nie trzyma się powierzchni oka. Niedostatecznie nawilżone oko jest bardziej podatne na infekcje, co potęguje dolegliwości oczne. Dym papierosowy, kurz, pomieszczenia klimatyzowane lub ogrzewane mogą wzmagać dolegliwość. Łzawienie występuje także na skutek zimna i silnego oświetlenia.

3. Podwójne widzenie

Podwójne widzenie, zwane diplopią, może pojawiać się przy patrzeniu jednym okiem bądź przy patrzeniu obuocznym i polega na widzeniu dwóch obrazów zamiast jednego. Najczęściej pojawia się w początkowej fazie zaćmy, w astygmatyzmie lub przy podwichnięciu soczewki, np. po urazie.

Główną przyczyną diplopii w jednym oku są zaburzenia z funkcjonowaniem rogówki. Obuoczne podwójne widzenie przede wszystkim wywołują choroby prowadzące do zaburzenia ruchów gałek ocznych. Jeśli więc zauważysz ból oka, osłabienie, niewyraźną mowę połączoną z podwójnym widzeniem, udaj się jak najszybciej do lekarza.

Kobieta u okulisty / 123RF
Kobieta u okulisty / 123RF

4. Nierówność źrenic (anizokoria)

Anizokoria jest schorzeniem, w którym rozmiar źrenic różni się między sobą. Dolegliwość ta pojawia się u niewielu osób. Najczęstszymi przyczynami są: stan po urazie oka, porażenie nerwów czaszkowych, ropień mózgu, guz mózgu, zapalenie opon mózgowych, migrena i tętniak. Anizokoria może wystąpić w przebiegu jaskry, stwardnienia rozsianego lub być efektem niewyleczonej kiły.

Niejednakową wielkość źrenic zauważysz patrząc w lustro. Udaj się jak najszybciej do specjalisty i poinformuj o tych objawach.

5. Ból oczu

Jeśli dokucza ci ból oka, nie ignoruj go, gdyż może świadczyć o poważnych dolegliwościach. Często spowodowany jest obecnością w ciała obcego. Sygnalizuje także zapalenie brzegów powiek, tęczówki, spojówek, ostry atak jaskry czy podwinięcie powieki. Ból oka może być także objawem reakcji alergicznej, np. na pyłki roślin.

6. Zespół suchego oka

Zespół suchego oka polega na niedostatecznym nawilżeniu powierzchni oka. W rezultacie spojówka i rogówka mogą ulec zadrażnieniu, a tym samym stają się bardziej podatne na zakażenia drobnoustrojami.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze