Trwa ładowanie...

Pieczenie języka - pokarmy, choroby, urazy

Avatar placeholder
27.12.2022 14:31
Pieczenie języka - pokarmy, choroby, urazy
Pieczenie języka - pokarmy, choroby, urazy

Pieczenie języka to nieprzyjemna dolegliwość. Przyczyn jej wystąpienia może być wiele. Czasami pojawia się ze względu na występowanie jakichś schorzeń lub chorób, a może być też spowodowane spożyciem pokarmów. Pieczenie języka może mieć różną intensywność. Czasami ból obejmuje cały język, a niekiedy tylko jego fragmenty. Ból może też pojawiać się wyłącznie przy poruszaniu językiem.

spis treści

1. Jakie pokarmy mogą spowodować pieczenie języka?

Pieczenie języka może mieć związek ze spożywaniem pewnych produktów. Zdarza się tak, gdy zjemy czekoladę, ser, orzechy, figi, a nawet ziemniaki. Pieczenie języka zdarza się pod wpływem działania kwasów owoców po spożyciu kiwi, a także ananasa. Także ostre przyprawy mogą wywołać ból i uczucie gorąca nie tylko na języku, ale również w jamie ustnej.

Bardzo rzadko, pieczenie języka może pojawić się u osób uczulonych na gluten. Czasami występuje także po wypiciu kawy lub alkoholu, którego działanie podrażnia błony śluzowe zarówno jamy ustnej, jak też układu pokarmowego. Na skutek spożycia pokarmów, reagujących z alergenami pyłków drzew może wystąpić zespół alergii jamy ustnej, którego jednym z objawów jest pieczenie języka. Pojawia się ono również przy spożywaniu leków oraz pokarmów ze środkami konserwującymi.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

To musisz wiedzieć

2. Czy odczucie pieczenia języka może być objawem choroby?

Pieczenie języka może być objawem występowania wielu chorób. Jedną z nich jest [refluks żołądkowo-przełykowy. Pieczenie języka i inne objawy takie jak zgaga i ból w klatce piersiowej, w tym przypadku wynikają z uszkodzenia błony śluzowej przełyku. Zgaga, ból brzucha, niesmak w ustach, brak apetytu, nudności, biegunka i oczywiście pieczenie języka występują przy chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy.

Czasami pieczenie język oznacza braki witamin w organizmie oraz takich pierwiastków jak cynk i żelazo. Jest też spowodowane chemioterapią oraz zażywaniem antybiotyków. Pieczenie języka występuje przy niedokrwistości złośliwej i objawia się także zapaleniem kącików ust, aftami oraz nadżerką błon śluzowych. Chory również bywa zmęczony, ma zawroty głowy i problemy z chodzeniem.

Pieczenie języka mogą też być spowodowane chorobami skóry. Występuje także przy cukrzycy oraz niedoczynności tarczycy. W tym ostatnim schorzeniu dodatkowym objawem są również zaburzenia wydzielania śliny. Na pieczenie języka często cierpią kobiety w okresie menopauzy oraz osoby z zaburzeniami hormonalnymi. Taki ból pojawia się również u pacjentów z chorobami psychicznymi.

Pieczenie języka może być objawem występowania wielu chorób
Pieczenie języka może być objawem występowania wielu chorób

3. Czy pieczenie języka może być objawem zakażenia grzybicznego lub wirusowego?

Pieczenie języka może mieć związek z zakażeniami grzybiczymi. Dzieje się tak, gdy grzybica opanowała jamę ustną. Dodatkowo na języku i podniebieniu występuje biały nalot, owrzodzenia, bolesność w okolicach jamy ustnej oraz środkowym romboidalnym zapaleniem języka. Pieczenie języka może wywołać zakażenie wirusem HIV oraz bakteryjne. Tak dzieje się w przypadku kiły i gruźlicy.

Jakie choroby można zdiagnozować na podstawie stanu zdrowia jamy ustnej?
Jakie choroby można zdiagnozować na podstawie stanu zdrowia jamy ustnej? [6 zdjęć]

Masz biały nalot na języku, nieprzyjemny posmak w ustach albo nieświeży oddech? Nie ignoruj takich dolegliwości.

zobacz galerię

4. Czy mechaniczne urazy języka mogą wiązać się z jego pieczeniem?

Język może piec, gdy uszkodzi się go np. podczas piercingu, a także przy używaniu protezy zębowej, wtedy gdy jest niedopasowana lub nieprawidłowo zrobiona. Pieczenie języka mogą spowodować urazy podczas ataku padaczki, ale również oparzenia. Należy pamiętać, aby dbać o jamę ustną i zęby, gdyż ból może się pojawiać przy próchnicy oraz zapaleniu miazgi zębowej. Pieczenie języka wywołują także choroby przyzębia brzeżnego oraz suche zapalenie zębodołu.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze