Trwa ładowanie...

Pieczenie ucha - przesądy, przyczyny, zapobieganie

 Kinga Olchowy
Kinga Olchowy 26.10.2021 14:57
Pieczenie ucha to charakterystyczne uczucie gorąca
Pieczenie ucha to charakterystyczne uczucie gorąca (AdobeStock)

Pieczenie ucha to charakterystyczna dolegliwość, która urosła do rangi legendy. Istnieją przesądy co to znaczenia takiego objawu, ale pieczenie uszu może mieć także medyczne uzasadnienie. Skąd się bierze i jak można sobie z nim poradzić?

spis treści

1. Przyczyny pieczenia ucha

Pieczenie ucha to charakterystyczne uczucie gorąca, które bardzo często pojawia się nagle i utrzymuje przez kilkanaście lub kilkadziesiąt minut. Jeśli by wierzyć przesądom, pieczenie ucha oznacza, że ktoś właśnie o nas mówi.

Jeśli piecze lewe ucho, ktoś nas chwali i mówi o nas dobrze, jeśli prawe – obgaduje nas lub mówi o nas przykre rzeczy. Przesąd tak mocno zakorzenił się w kulturze, że nawet osoby, które nie są zabobonne, przynajmniej przez chwilę pomyślą o nim w momencie wystąpienia objawu.

Zobacz film: "Odczuwał dyskomfort w uchu. Okropne, co laryngolog znalazł w środku"

Jednak uczucie gorąca w okolicach ucha może mieć także medyczne przyczyny. Nie zawsze dolegliwość wiąże się z chorobami. Bardzo często pojawia się na skutek dużej zmiany temperatury – kiedy wchodzimy z ciepłego do zimnego lub odwrotnie.

Problem może pojawić się także wtedy, kiedy jesteśmy ubrani nieodpowiednio do pogody – wówczas w uszach rozszerzają się lub kurczą naczynia krwionośne, co może doprowadzić do zaczerwienienia i pieczenia.

W takiej sytuacji pieczenie dość szybko mija. Pieczenie ucha może pojawić się także w nocy lub rano, jeśli obraliśmy niewygodną pozycję do spania, a także wtedy, kiedy zdejmujemy za ciasną czapkę lub opaskę.

Bardzo często uczucie rozgrzania w uszach towarzyszy osobom cierpiącym na zaburzenia nerwicowe o charakterze psychosomatycznym. Wówczas pieczenie jest reakcją na stres i odpowiedzią organizmu na emocjonalny bodziec. Nie oznacza wówczas żadnej dolegliwości i może pojawiać się w losowych momentach w ciągu doby.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

1.1. Pieczenie ucha a inne choroby

Pieczenie ucha bywa czasem objawem chorób, mniej lub bardziej poważnych. Mogą świadczyć o alergii lub zapaleniu małżowiny usznej, szczególnie o podłożu bakteryjnym.

Inną przyczyną pieczenia ucha mogą być także zaburzenia neurologiczne, szczególnie dotyczące uszkodzenia splotu szyjnego, błędnika lub nerwu żuchwowego (trójdzielnego).

2. Do jakiego lekarza się zgłosić?

W przypadku podejrzenia, że za pieczeniem ucha stoi jakaś choroba, warto zgłosić się do laryngologa, neurologa lub internisty. Warto także skonsultować objawy z lekarzem pierwszego kontaktu, który wypisze skierowanie do konkretnego specjalisty, abyśmy nie musieli sami szukać przyczyny choroby u wielu lekarzy.

3. Leczenie pieczenia ucha

Leczenie pieczenia ucha zależy od jego przyczyny. W przypadku stanów zapalnych konieczne jest wdrożenie antybiotykoterapii. Jeśli dolegliwość wskazuje na chorobę neurologiczną, o sposobie leczenia decyduje neurolog lub laryngolog.

W przypadku, kiedy pieczenie ucha wiąże się z zaburzeniami nerwicowymi, warto podjąć się psychoterapii, która pomoże zapanować nad emocjami i lepiej je zrozumieć.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze