Pielęgnacja stóp jest bardzo często pomijana podczas codziennych zabiegów. Tymczasem to duży błąd, ponieważ odpowiednia pielęgnacja stóp gwarantuje ich zdrowie. Na stopach nie ma gruczołów łojowych, ale jest sporo gruczołów potowych, dlatego też łatwo ulegają przesuszeniu, ale także łatwo je "zaparzyć".
Na co dzień chowamy stopy w butach i nie dbamy o nie tak, jak o inne części ciała. Należy jednak wiedzieć o kilku ważnych zabiegach.
Najważniejszą kwestią jest nie tyle sama pielęgnacja, ile noszenie odpowiedniego obuwia i skarpet. Nie można dopuścić do przegrzania stóp, ponieważ to zwiększa ryzyko wystąpienia grzybicy. Obuwie nie powinno być za małe i ciasno przylegać do stopy, a skarpety powinny być wykonane z oddychającej bawełny.
W kwestii pielęgnacji, przede wszystkim warto regularnie robić kąpiele solne. Mogą przynieść ulgę po całym dniu, a także zmiękczyć zrogowaciały naskórek.
Do takich kapieli można używać soli kuchennej, sody oczyszczonej, a także ziół, które wykazują działanie przeciwpotne i pomagają leczyć odparzenia i otarcia. Kąpiel nie powinna trwać dłużej niż 15 minut.
Po wykonaniu kąpieli należy zetrzeć martwy, zrogowaciały naskórek tarką lub pumeksem, a następnie wymasować stopy peelingiem, który dodatkowo złuszczy skórę i przywróci jej gładkość i elastyczność. Na rynku dostępne są także preparaty złuszczające na bazie alkoholu (np. skarpety złuszczające).
Nie należy jednak ścierać naskórka zbyt mocno, dlatego, że skóra może się wówczas bronić i może powstawać więcej zrogowaceń. Należy robić to stopniowo i delikatnie.
Pielęgnacja stóp to także odpowiednie zadbanie o paznokcie. Należy je piłować za pomocą papierowego lub szklanego pilnika (metalowy powoduje uszkodzenia płytki). Piłować trzeba zawsze na prosto - okrągły kształt paznokcia sprzyja wrastaniu. Skórki należy usunąć patyczkiem lub specjalnym preparatem, a na paznokcie nałożyć odżywkę - dobrym rozwiązaniem są te przeciwgrzybicze, ponieważ działają profilaktycznie.
Ważne jest też codzienne nawilżanie stóp. W ciągu dnia lepiej używać lekkich kremów, które nie "zapchają" gruczołów potowych, natomiast na wieczór można śmiało stosować treściwe kremy i maski.
Jeśli zaniedbaliśmy nasze stopy i nie potrafimy sami poradzić sobie z pielęgnacją, warto odwiedzić gabinet kosmetyczny albo umówić się na wizytę u podologa, który profesjonalnie zajmie się problemem i pomoże szybko się go pozbyć.