Trwa ładowanie...

Pierwotna marskość żółciowa wątroby - przyczyny, objawy, diagnostyka, sposoby leczenia

Pierwotna marskość żółciowa wątroby, to choroba trudna do zdiagnozowania. Rozpoznaje się ją najczęściej u kobiet po 30. roku życia. Pierwszym objawem choroby jest intensywny świąd, występuje także zmęczenie i ból w okolicach klatki piersiowej. Oto pięć faktów na jej temat.

spis treści

1. Pierwotna marskość żółciowa wątroby – przyczyny

Przyczyną choroby jest trwające wiele lat uszkodzenie komórek drobnych dróg żółciowych. Zachodzi ono zazwyczaj wskutek przebytej choroby dróg żółciowych: kamicy żółciowej lub przewlekłego zapalenia trzustki. Towarzyszy także nowotworom dróg żółciowych oraz nowotworom głowy trzustki.

Zobacz film: "Wiedza i świadomość pacjentów w dobie Internetu"

Taki proces prowadzi do zmian w wydzielaniu żółci z wątroby. Kwasy żółciowe, będące jednym z podstawowych składników żółci są niezbędne do procesu tworzenia się emulsji z treści pokarmowej.

Przeczytaj koniecznie

Jeśli odpływ żółci z wątroby zostaje zaburzony, może doprowadzić do uszkodzenia narządu. Cholestaza, bo tak nazywa się proces uszkodzenia wątroby ma charakter immunologiczny, co oznacza, że układ odpornościowy powodowany nadmierną aktywnością niszczy komórki własnego organizmu.

2. Pierwotna marskość żółciowa wątroby – objawy

Pierwszym objawem choroby jest zazwyczaj przewlekłe zmęczenie. Występuje także świąd skóry. Charakterystyczną cechą jest to, że zmęczenie nie ustępuje podczas spoczynku, ale też nie nasila się po zwiększonym wysiłku fizycznym – ma stałe natężenie.

Świąd, jako najważniejszy objawy kliniczny PBC wyprzedza inne dolegliwości nawet o kilka miesięcy lub lat. Początkowo obejmuje dłonie i stopy, ale z biegiem czasu przenosi się także na całe ciało.

Na dalszym etapie choroby występują także: suchość jamy ustnej i spojówek oraz ból pod prawym żebrem.

3. Pierwotna marskość żółciowa wątroby – diagnostyka

Zgodnie z wytycznymi medycznymi, pierwotna marskość żółciowa wątroby zostaje zdiagnozowana, gdy potwierdzone zostaną 3 kryteria. Lekarz uzna chorobę za prawdopodobną jeśli badania potwierdzą 2 z 3 kryteriów.

Pierwszym etapem diagnozy jest badanie aktywności fosfatazy alkalicznej. Jest to enzym, będący wskaźnikiem zaburzeń odpływu żółci z wątroby.

W etapie drugim bada się obecność w surowicy autoprzeciwciał przeciwmitochondrialnych, a w trzecim – poddaje się biopsji próbkę pobraną z wątroby. Laborant w takim badaniu szuka typowych cech uszkodzenia dróg żółciowych.

4. Pierwotna marskość żółciowa wątroby – sposoby leczenia

Leki stosowane do leczenia pierwotnej marskości żółciowej wątroby są przepisywane na receptę. Terapia obejmuje zarówno łagodzenie objawów, jak i poprawę funkcjonowania wątroby.

Podstawowym lekami przepisywanymi na PBC są preparaty z kwasem ursodeoksycholowym. Substancja usprawnia odpływ żółci z wątroby, zmniejszając toksyczne działanie kwasów żółciowych na organ przez co poprawia jego funkcjonowanie. Natomiast substancją wspomagającą leczenie, działającą łagodząco na świąd jest najczęściej cholestyramina.

Poprawę stanu zdrowia może przynieść także aktywność fizyczna i lekkostrawna dieta.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza