Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Iwona Radziejewska-Choma

Pierwsze objawy problemów z żyłami

 Aleksandra Miłosz
24.11.2018 17:22
Pierwsze objawy problemów z żyłami
Pierwsze objawy problemów z żyłami (Zdjęcie kobiecych nóg / Shutterstock)

Twoje nogi drętwieją, puchną, a na skórze pojawiły się charakterystyczne czerwone żyłki? Z pewnością nic sobie nie robisz z tych dolegliwości, zrzucając je na karb długiego siedzenia, chodzenia w butach na wysokim obcasie czy przylegających do nóg spodni. Tymczasem ignorowane przez ciebie dolegliwości są znakiem tego, że żyły w twoich nogach nie są w najlepszej kondycji. Co mogą oznaczać i jak poprawić ich stan?

spis treści

1. Gdy nogi stają się ciężkie

Uczucie ciężkich nóg to najczęściej pierwszy sygnał, który wysyłają ci twoje nogi. Masz wtedy wrażenie, że do twoich łydek przytwierdzone są ołowiane ciężarki, które nie pozwalają ci ruszyć nogami i sprawiają, że każdy krok to nie lada wysiłek.

Sposoby ochrony przed żylakami to:

  • sporty takie jak: marsz, pływanie, nordic walking, joga,
  • stosowanie maści na problemy z żyłami z wyciągiem z kasztanowca lub rutyną,
  • stosowanie leków doustnych,
  • stosowanie profilaktycznie rajstop przeciwżylakowych (stopień ucisku 40 DEN 8-12 mmHg).
Zobacz film: "Czy mniejsza potrzeba snu jest normalną częścią procesu starzenia?"

Skąd się bierze uczucie ciężkich nóg? Aby dopłynąć do serca, nasza krew musi pokonać sporo trudności i wbrew grawitacji płynąć w górę naszego ciała. Jej cofaniu zapobiegają zastawki znajdujące się w żyłach, które prawidłowo pracują tylko wtedy, gdy nasze nogi są w ruchu. Kiedy więc długo stoimy lub siedzimy, ciśnienie krwi w żyłach znacznie wzrasta, a zawarta w niej woda przenika przez ściany żył do tkanek. W ten sposób nasze żyły naturalnie reagują na wysokie ciśnienie, a jednocześnie prowadzą do powstawania opuchlizny. Z uczuciem ciężkich nóg zmaga się aż 47 proc. Polek, jednak wiele z nich nie zdaje sobie sprawy, że to pierwsza oznaka problemów żylnych.

Leżysz w łóżku lub siedzisz przy stole i nagle, często zupełnie bezwiednie, zaczynasz ruszać nogami, kręcić nimi lub dreptać w miejscu? Tak, to również objaw problemów z żyłami nóg. Niekiedy nieprzyjemne uczucie, jak gdyby po naszych nogach chodziły setki mrówek, jest tak dokuczliwe, że utrudnia nam zasypianie. Uczuciu mrowienia często towarzyszą: dużo niższa temperatura nóg w porównaniu z temperaturą całego ciała, bolesne kurcze, drętwienie nóg. Wszystkie te dolegliwości wynikają z nieprawidłowego przepływu krwi w żyłach dolnych kończyn i mogą świadczyć o zespole niespokojnych nóg.

Jeśli drętwienie i mrowienie jest tak silne, że nie możemy wykonać kroku, to ulgę przyniesie nam wykonanie naprzemiennych kąpieli. Przepłukujmy je na zmianę ciepłą i zimną wodą, a nieprzyjemne dolegliwości ustąpią.

2. Gdy na nogach pojawia się pajęcza sieć

Znane wszystkim pajączki to najbardziej widoczna dolegliwość związana z nieprawidłowym przepływem krwi w naszych nogach. Najczęściej jednak uznawane są jedynie za defekt estetyczny, a przez to są bagatelizowane. Wenulektazje pojawiają się zazwyczaj pod kolanami, na udach i w okolicach kostek, ale mogą pokrywać też całe nogi. Popękane naczynka na nogach powstają, gdy krew w kończynach ma problem z przepłynięciem przez naczynia krwionośne.

Jeśli ich pojawieniu się towarzyszy uporczywy ból nóg, bez zwłoki powinniśmy udać się do lekarza. Pamiętajmy też, że gdy na naszych nogach pojawiły się już pajączki, to musimy unikać masaży wykorzystujących podciśnienie, np. tych wykonywanych bańką chińską, oraz zbytniego podgrzewania tych miejsc, ponieważ na naszej skórze pojawi się więcej fioletowych lub czerwonych pajączków.

3. Skutki zaniedbania dolegliwości żylnych nóg

Jeśli na twoich nogach pojawiły się już pierwsze popękane naczynka, a wieczorem towarzyszy ci uczucie ciężkich nóg, zamiast po buty na wysokim obcasie lepiej jest sięgnąć po te nieco niższe, które nie będą zaburzały krążenia
Jeśli na twoich nogach pojawiły się już pierwsze popękane naczynka, a wieczorem towarzyszy ci uczucie ciężkich nóg, zamiast po buty na wysokim obcasie lepiej jest sięgnąć po te nieco niższe, które nie będą zaburzały krążenia

Jeśli każdego dnia towarzyszą nam powyższe dolegliwości, nasze nogi usiane są siatką popękanych naczynek, a mimo to przechodzimy obok tego obojętnie, to możemy się spodziewać, że w niedługim czasie na naszych nogach pojawią się nieestetyczne żylaki. Ich powstawanie **jest bardzo proste – zalegająca w naczyniach krwionośnych krew powoduje rozszerzanie ich naczyń i tworzenie się nieestetycznych zmian. Z czasem nieleczone żylaki mogą doprowadzić do groźnych owrzodzeń, powstawania stanów zapalnych i zakrzepów. Z kolei zakrzepowe zapalenie żył** może doprowadzić do powstania zatorów tętnic, a co za tym idzie – do śmierci.

Zamiast więc czekać na rozwój poważnych chorób naczyń krwionośnych nóg, zaraz po tym, gdy na naszych nogach pojawią się pajączki, a w ciągu dnia będzie nam towarzyszyć mrowienie, drętwienie i uczucie ciężkich nóg, powinniśmy udać się do specjalisty, który w zależności od kondycji naszych naczyń krwionośnych zaleci odpowiednie leczenie. Na początku terapii skuteczne mogą okazać się tabletki i maści, jednak wraz z rozwojem choroby potrzebne będą bardziej inwazyjne metody leczenia żylaków.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze