Pierwsze ruchy dziecka – rola, 20. tydzień ciąży, II trymestr, brak ruchów
Pierwsze ruchy dziecka do długo wyczekiwany moment przez każdą kobietę w ciąży. W którym miesiącu pojawiają się pierwsze wyczuwalne ruchy dziecka? Jakie ruchy towarzyszą w zaawansowanej ciąży? Kiedy słabe ruchy dziecka lub ich brak świadczą o zagrożeniu ciąży?
1. Pierwsze ruchy dziecka - rola
Pierwsze ruchy dziecka to jego codzienne ćwiczenia, które są bardzo istotne dla rozwoju. Kształtują stawy, mięśnie, narządy wewnętrzne, a także kości dziecka.
Pierwsze ruchy dziecka w brzuchu mamy, to również sygnał, że rozwój przebiega prawidłowo. W zależności od temperamentu dziecko porusza się bardziej żwawo i energicznie. Ilość ruchów dziecka nie jest zatem ustalona z góry – ma ich być tyle i tyle.
Z reguły kobieta odczuwa pierwsze ruchy dziecka kilkadziesiąt razy w ciągu dnia. Warto także wziąć pod uwagę, że bywają chwilę, gdy możemy nie odczuwać ruchów dziecka lub wydają nam się znacznie słabsze. Nie od razu musi to oznaczać, że z dzieckiem dzieje się coś niepokojące. Dziecko w łonie matki również ma fazę snu oraz czas, gdy odpoczywa.
2. Pierwsze ruchy dziecka – 20. tydzień ciąży
Przed 20. tygodniem ciąży pierwsze ruchy dziecka przypominają raczej delikatne bulgotanie lub pulsowanie. Pierwsze ruchy dziecka można wyraźniej wyczuć około 20. tygodnia ciąży. Dotyczy to jednak z reguły pierwszej ciąży. W kolejnej, pierwsze ruchy dziecka można wyczuć już około 14. lub 18. tygodnia ciąży.
Z reguły wcześniej pierwsze ruchy dziecka wyczuwają kobiety o szczupłej sylwetce. Słabiej odczuwają pierwsze ruchy dziecka kobiety, u których łożysko znajduje się na przedniej ścianie macicy. Wówczas ściana macicy tworzy amortyzację dla poruszającego się dziecka.
3. Pierwsze ruchy dziecka – II trymestr ciąży
Na początku II trymestru ciąży pierwsze ruchy dziecka stają się coraz bardziej wyraziste. Kobieta odczuwa jak dziecko kopie, obraca się, przeciąga i zmienia pozycję ciała.
Pierwsze ruchy dziecka są tymi wyczekiwanymi. W coraz bardziej zaawansowanej ciąży mogą być bardziej bolesne, gdyż dziecko jest coraz większe i ma coraz mniej przestrzeni, aby swobodnie się poruszać.
4. Pierwsze ruchy dziecka – brak ruchów
Jeżeli około 22. tygodnia ciąży pierwsze ruchy dziecka się nie pojawiają, należy zgłosić się do ginekologa. Naszą czujność powinna również wywołać zmniejszająca się aktywność dziecka.
Gdy pierwsze ruchy dziecka z każdym dniem stają się coraz słabsze, ale również, gdy nagle przybrały na sile. Naszą uwagę powinno również zwrócić, gdy pojawia się mniej, niż cztery ruchy dziecka na godzinę lub całkowity brak ruchów.
Konieczne jest wówczas wykonanie badania KTG, a niekiedy również USG.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.