Trwa ładowanie...

Zauważysz w toalecie. Sygnał, że rak opanował trzustkę

Avatar placeholder
10.09.2023 09:54
Kolor moczu ujawni stan zdrowia trzustki
Kolor moczu ujawni stan zdrowia trzustki (Getty Images)

Rak trzustki to jedna z najbardziej śmiertelnych form nowotworów, a rokowania dla pacjentów nie są optymistyczne. Jest to choroba, która jest niezwykle trudna do zdiagnozowania i leczenia, a jej pierwsze symptomy są często niecharakterystyczne i mogą być mylone z innymi dolegliwościami, takimi jak zapalenie trzustki czy zaburzenia pracy żołądka.

spis treści

1. Jeden z najgroźniejszych nowotworów

Rak trzustki to rzadki nowotwór, który jest bardzo trudny do zdiagnozowania i leczenia. Najczęściej choroba nie powoduje żadnych dolegliwości do momentu, aż guz nie osiągnie zaawansowanego stadium i nie pojawią się przerzuty.

Pierwsze symptomy są niecharakterystyczne i mogą wskazywać na zapalenie trzustki lub zaburzenia pracy żołądka. Przez to większość pacjentów zgłasza się do lekarza zbyt późno, a to wpływa na rokowania. Rak trzustki jest jednym z najbardziej śmiertelnych nowotworów na świecie, z pięcioletnim wskaźnikiem przeżycia na poziomie zaledwie 5 proc.

Zobacz film: "Lekarze o polskiej lekomani. Pacjenci wierzą, że pigułka pomoże na wszystko"

Jednym z pierwszych objawów raka trzustki, który powinien wzbudzić niepokój i skłonić do konsultacji z lekarzem, jest zmiana koloru moczu na brązowy. Choć nie zawsze jest to bezpośrednio związane z poważnymi dolegliwościami, to jednak jest to jeden z objawów raka trzustki. W takim przypadku warto od razu skonsultować się z lekarzem, bo to jeden z najgroźniejszych nowotworów.

2. Objawy raka trzustki

Zmiany w moczu mogą być sygnałem ostrzegawczym, który powinien zaniepokoić i skłonić do skonsultowania się z lekarzem. Jest to szczególnie istotne, gdyż takie zmiany są często związane z żółtaczką, która jest jednym z pierwszych objawów rozwijającego się nowotworu.

American Cancer Society podkreśla, że u większości osób cierpiących na raka trzustki, żółtaczka pojawia się jako jeden z pierwszych objawów. Zmiany te mogą objawiać się poprzez ciemniejszy mocz. Organizacja wyjaśnia, że mocz staje się brązowy wraz ze wzrostem poziomu bilirubiny we krwi.

Rak trzustki może objawiać się na wiele różnych sposobów. Oprócz brązowego moczu, skutkiem nagromadzenia bilirubiny są zmiany w stolcu. Kolor stolca może zmienić się na jasny lub szary, a także staje się tłusty. Objawy żółtaczki są również widoczne na skórze, która zaczyna żółknąć i swędzieć. Mimo, że te objawy nie wszystkim mogą kojarzyć się z trzustką, warto zgłosić się do lekarza, aby poznać ich przyczynę.

Rak trzustki może objawiać się również poprzez:

  • brak apetytu,
  • nudności,
  • ból brzucha,
  • uczucie przelewania w brzuchu,
  • wzdęcia,
  • wymioty,
  • nietolerancję glukozy,
  • biegunkę lub zaparcia,
  • osłabienie,
  • pocenie się,
  • utratę masy ciała,
  • omdlenia,
  • krwotoki z przewodu pokarmowego.

3. Zadbaj o swoje zdrowie

Badania przeprowadzone przez Mayo Clinic wykazały, że szczególnie groźne w kontekście ryzyka raka trzustki jest połączenie palenia papierosów, nieprawidłowej diety i cukrzycy. Kombinacja tych czynników zwiększa ryzyko raka trzustki bardziej, niż którykolwiek z nich występujący osobno.

Można zatem zmniejszyć ryzyko zachorowania na ten nowotwór poprzez zmianę nawyków żywieniowych i odstawienie używek. W diecie nie powinno zabraknąć owoców i warzyw oraz produktów pełnoziarnistych. Według American Cancer Society, powinno się też unikać wysokoprzetworzonej żywności i słodkich napojów.

Zalecane są także produkty bogate w białko. Chodzi o lekkostrawną żywność jak grillowane lub gotowane chude mięso (drób, ryby), jajka, fasola, produkty sojowe. Optymalna ochrona przed rakiem trzustki powinna obejmować nie tylko zdrową dietę, ale również regularną aktywność fizyczną.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze