Pierwszy objaw to swędzenie. Od razu odstaw alkohol
Cholestaza to schorzenie, które objawia się przede wszystkim uporczywym świądem skóry. Jest to stan, który wymaga natychmiastowej interwencji medycznej, włączając w to wprowadzenie odpowiedniego leczenia oraz zmiany w codziennym odżywianiu. Przyczyny tego schorzenia są bardzo różnorodne - mogą to być zarówno nadużywanie alkoholu, jak i stosowanie tabletek antykoncepcyjnych.
1. Czym jest cholestaza i jak się objawia??
Cholestaza to stan, który występuje, kiedy stężenie kwasów żółciowych we krwi i w tkankach organizmu zaczyna się zwiększać. Jest to stan, który wymaga natychmiastowej diagnozy i leczenia. Zalegające w drogach żółciowych i wątrobie kwasy mają toksyczny wpływ na organizm. Są one odpowiedzialne za zaburzenia trawienia i prowadzą do uszkodzenia komórek wątrobowych. Cholestaza może również towarzyszyć żółtaczka.
Najczęściej występującymi symptomami, które mogą świadczyć o cholestazie, są:
- uporczywe swędzenie skóry rąk i nóg,
- powiększenie wątroby,
- powiększenie śledziony,
- odbarwienie stolca,
- zaburzenia trawienia,
- podwyższone stężenie enzymów wytwarzanych przez komórki wątroby.
Powodem do niepokoju powinien być świąd skóry, który nie jest związany z alergią lub chorobą skórną. Swędzenie skóry w przebiegu cholestazy jest bardzo uciążliwe i nasila się zwłaszcza wieczorem. Ten objaw znacząco obniża jakość życia pacjentów, często prowadząc do nadpobudliwości, problemów z koncentracją oraz zaburzeń snu. Gdy dochodzi do zastoju żółci w drogach żółciowych i wątrobie, pacjenci często zauważają zmianę zabarwienia stolca, który staje się biały. Mogą również wystąpić zaburzenia trawienia, które prowadzą do utraty masy ciała. Skóra i błony śluzowe pacjenta mogą być ponadto zażółcone.
2. Przyczyny choroby i leczenie
Żółć jest substancją wytwarzaną przez komórki wątroby. Jest niezbędna do trawienia pokarmów i przyswajania witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Zastój żółci ma negatywny wpływ na organizm. Cholestazę można podzielić na dwa typy: cholestazę wewnątrzwątrobową (zaburzenie wytwarzania żółci) i cholestazę zewnątrzwątrobową (upośledzenie odpływu żółci).
Przyczyną pojawienia się cholestazy wewnątrzwątrobowej mogą być wszelkie czynniki prowadzące do uszkodzenia wątroby. Ich toksyczne działanie na ten narząd niszczy obecne w nim komórki i zaburza produkcję żółci. Do problemów tego rodzaju mogą przyczynić się choroby zakaźne, niektóre leki oraz alkohol. Zaburzenie to może być również wynikiem stłuszczenia wątroby, infekcji czy sepsy. Z kolei cholestaza zewnątrzwątrobowa jest związana z drogami żółciowymi lub trzustką sąsiadującą z przewodami żółciowymi. Kamica żółciowa, choroby trzustki, zapalenie trzustki czy rak dróg żółciowych - to tylko niektóre z chorób, które mogą upośledzać odpływ żółci, prowadząc do jej zastoju.
Leczenie cholestazy jest ściśle związane z dolegliwością, która wywołała ten stan. Odpowiednia terapia choroby podstawowej pozwoli na poprawę przepływu żółci w drogach żółciowych i wątrobie. Lekarz może również zdecydować o zastosowaniu leków żółciopędnych, które mają za zadanie rozszerzyć przewody żółciowe. Wskazane jest również przestrzeganie zaleceń dietetycznych.
W pewnym stopniu cholestazie można zapobiec. W ramach profilaktyki konieczne jest dbanie o odpowiednią jakość spożywanych posiłków. Ogromne znaczenie ma również umiarkowane spożywanie alkoholu, które przyczynia się do stłuszczenia wątroby. Kobiety przyjmujące tabletki antykoncepcyjne oraz hormonalną terapię zastępczą powinny być świadome ryzyka pojawienia się cholestazy.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.