Trwa ładowanie...

Historyczna chwila dla medycyny. "Wielu myślało, że to niemożliwe"

Pierwszy w historii przeszczep całego oka. Jednym z lekarzy był Polak
Pierwszy w historii przeszczep całego oka. Jednym z lekarzy był Polak (Instagram)

Aaron James, 46-letni weteran, jest pierwszym na świecie pacjentem, który przeszedł przeszczep całego oka. To nowatorska operacja. Lekarze przyznają, że nie ma pewności, że pacjent odzyska w pełni wzrok, ale i tak świat medyczny okrzyknął zabieg - przełomowym. Do tej pory nikt nie podjął się takiego przedsięwzięcia.

spis treści

1. Stracił wzrok po porażeniu prądem

46-letni Amerykanin, elektryk i weteran Gwardii Narodowej z Arkansas, stracił wzrok dwa lata temu podczas nieszczęśliwego wypadku w pracy. Aaron James był monterem linii wysokiego napięcia. W trakcie jednego ze zleceń dotknął twarzą kabla, który był pod napięciem 7 200 volt.

Mężczyzna w ciężkim stanie trafił do szpitala, lekarze mówili, że cudem udało się go uratować. W wyniku porażenia doznał rozległych obrażeń, stracił m.in. nos, podbródek, policzek i oko. Lekarze musieli amputować lewe ramię mężczyzny, ze względu na trudny do zniesienia ból zdecydowali się też na usunięcie oka.

Zobacz film: "Ciche oznaki udaru mózgu"

Żona Jamesa wspomina, że stopień uszkodzenia twarzy był tak duży, że dosłownie widać było kości.

- Widziałam jego oczodół. Widziałam jego czaszkę i pomyślałam: on nie ma twarzy - opowiadała Megan James.

Chirurg dr Eduardo Rodriguez z Aaronem Jamesem przed przeszczepem
Chirurg dr Eduardo Rodriguez z Aaronem Jamesem przed przeszczepem (NYU Langone Health)

2. Operacja trwała 21 godzin

Zespół lekarzy pod kierownictwem dra Eduardo Rodriguez'a podjął się operacji 46-latka. Mężczyźnie przeszczepiono twarz i gałkę oczną razem z nerwem wzrokowym, oczodołem i powiekami. Narządy były pobrane od 30-letniego dawcy. Dla wsparcia regeneracji nerwu pacjentowi wszczepiono komórki macierzyste pobrane ze szpiku tego samego dawcy.

W przygotowania do zabiegu i operację zaangażowano sztab specjalistów, łącznie - 140 osób, jednym z nich był Polak - dr Patryk Filipiak. Lekarz odpowiadał za przeprowadzenie u pacjenta rezonansu magnetycznego, aby zbadać reakcje mózgu pacjenta na światło.

Sama operacja trwała 21 godzin i była przeprowadzona pod koniec maja.

Aaron James po raz pierwszy widzi swoją nową twarz
Aaron James po raz pierwszy widzi swoją nową twarz (NYU Langone Health)

Aaron James nadal jest w trakcie rekonwalescencji, ale już wiadomo, że przeszczep zakończył się sukcesem. To pierwszy tego typu zabieg w historii medycyny - do tej pory wykonywano jedynie przeszczepy rogówki.

- Sam fakt, że dokonaliśmy pierwszego udanego przeszczepu całego oka z twarzą, jest ogromnym wyczynem, o którym wielu myślało, że jest niemożliwy - podkreśla dr Eduardo Rodriguez z NYU Langon Health w Nowym Jorku.

Aaron James z chirurgiem, który przeprowadził przeszczep całego oka i części twarzy
Aaron James z chirurgiem, który przeprowadził przeszczep całego oka i części twarzy (NYU Langone Health)

Dopiero cztery miesiące po zabiegu lekarze potwierdzili, że nowe oko się przyjęło. Badania potwierdziły też, że mózg 46-latka odpowiada na bodźce światła kierowane na lewą źrenicę, jednak pacjent nie jest w stanie poruszać powieką. James głęboko wierzy, że z czasem odzyska wzrok.

- Czuję się dobrze. Wciąż nie mam w nim żadnego ruchu, nie mogę jeszcze mrugać powieką, ale mam teraz w niej czucie - opowiadał w rozmowie z agencją AP.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze