Historyczna chwila dla medycyny. "Wielu myślało, że to niemożliwe"
Aaron James, 46-letni weteran, jest pierwszym na świecie pacjentem, który przeszedł przeszczep całego oka. To nowatorska operacja. Lekarze przyznają, że nie ma pewności, że pacjent odzyska w pełni wzrok, ale i tak świat medyczny okrzyknął zabieg - przełomowym. Do tej pory nikt nie podjął się takiego przedsięwzięcia.
1. Stracił wzrok po porażeniu prądem
46-letni Amerykanin, elektryk i weteran Gwardii Narodowej z Arkansas, stracił wzrok dwa lata temu podczas nieszczęśliwego wypadku w pracy. Aaron James był monterem linii wysokiego napięcia. W trakcie jednego ze zleceń dotknął twarzą kabla, który był pod napięciem 7 200 volt.
Mężczyzna w ciężkim stanie trafił do szpitala, lekarze mówili, że cudem udało się go uratować. W wyniku porażenia doznał rozległych obrażeń, stracił m.in. nos, podbródek, policzek i oko. Lekarze musieli amputować lewe ramię mężczyzny, ze względu na trudny do zniesienia ból zdecydowali się też na usunięcie oka.
Żona Jamesa wspomina, że stopień uszkodzenia twarzy był tak duży, że dosłownie widać było kości.
- Widziałam jego oczodół. Widziałam jego czaszkę i pomyślałam: on nie ma twarzy - opowiadała Megan James.
2. Operacja trwała 21 godzin
Zespół lekarzy pod kierownictwem dra Eduardo Rodriguez'a podjął się operacji 46-latka. Mężczyźnie przeszczepiono twarz i gałkę oczną razem z nerwem wzrokowym, oczodołem i powiekami. Narządy były pobrane od 30-letniego dawcy. Dla wsparcia regeneracji nerwu pacjentowi wszczepiono komórki macierzyste pobrane ze szpiku tego samego dawcy.
W przygotowania do zabiegu i operację zaangażowano sztab specjalistów, łącznie - 140 osób, jednym z nich był Polak - dr Patryk Filipiak. Lekarz odpowiadał za przeprowadzenie u pacjenta rezonansu magnetycznego, aby zbadać reakcje mózgu pacjenta na światło.
Sama operacja trwała 21 godzin i była przeprowadzona pod koniec maja.
Aaron James nadal jest w trakcie rekonwalescencji, ale już wiadomo, że przeszczep zakończył się sukcesem. To pierwszy tego typu zabieg w historii medycyny - do tej pory wykonywano jedynie przeszczepy rogówki.
- Sam fakt, że dokonaliśmy pierwszego udanego przeszczepu całego oka z twarzą, jest ogromnym wyczynem, o którym wielu myślało, że jest niemożliwy - podkreśla dr Eduardo Rodriguez z NYU Langon Health w Nowym Jorku.
Dopiero cztery miesiące po zabiegu lekarze potwierdzili, że nowe oko się przyjęło. Badania potwierdziły też, że mózg 46-latka odpowiada na bodźce światła kierowane na lewą źrenicę, jednak pacjent nie jest w stanie poruszać powieką. James głęboko wierzy, że z czasem odzyska wzrok.
- Czuję się dobrze. Wciąż nie mam w nim żadnego ruchu, nie mogę jeszcze mrugać powieką, ale mam teraz w niej czucie - opowiadał w rozmowie z agencją AP.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.