Trwa ładowanie...

Pił 10 litrów wody dziennie. Diagnoza była wstrząsająca

 Katarzyna Prus
19.07.2023 19:01
Nie mógł ugasić pragnienia - taki objaw dawał guz mózgu
Nie mógł ugasić pragnienia - taki objaw dawał guz mózgu (Facebook)

Jonathan Plummer zmagał się z ekstremalnym pragnieniem. Mężczyzna wypijał nawet 10 litrów wody dziennie. Choć lekarze początkowo obwiniali cukrzycę, prawda okazała się znacznie gorsza.

spis treści

1. 10 litrów wody dziennie

Objawy, na które skarżył się Jonathan Plummer wskazywały, że na to, że ma problem z cukrzycą. Brytyjczyk wypijał w ciągu dnia ekstremalne ilości wody. Było to nawet 10 litrów.

Nadmierne pragnienie to jeden z głównych symptomów cukrzycy, więc lekarze wzięli to początkowo za przyczynę dolegliwości 41-latka.

Zobacz film: "Ile zrobisz pompek? Prosty test pozwala określić ryzyko chorób serca"
Jonathan Plummer zmagał się z nadmiernym pragnieniem
Jonathan Plummer zmagał się z nadmiernym pragnieniem (facebook)

Okazało się jednak, że ten kierunek był błędny. Wyniki badań nie potwierdziły przypuszczeń lekarzy. Co więcej, wykryto znacznie gorszą przyczynę.

41-latek miał guza w przysadce mózgowej. To on wywołał zaburzenia, których efektem było nadmierne picie.

2. "Nie mogłem ugasić pragnienia"

- Czułem ciągłe pragnienie, którego nie mogłem ugasić i doszedłem do punktu, w którym oddawałem tyle wody, ile wypiłem. To był okropny czas. Opuszczałem kilka dni w pracy i odczuwałem skrajne zmęczenie - wspomina cytowany przez "Daily Mail" Brytyjczyk.

Wyznał, że diagnoza była dla niego druzgocąca. Oprócz radioterapii dostał też leki sterydowe, przez które dodatkowo przybrał na wadze. Udało mu się zrzucić nadprogramowe kilogramy, a także - co najważniejsze - pokonać guza.

Mężczyzna musiał przejść 30 serii radioterapii, ale udało się go wyleczyć.

Nowotwory złośliwe mózgu odpowiadają za około 3 proc. wszystkich zgonów związanych z chorobą nowotworową u dorosłych, ale jednocześnie u dzieci są najczęstszym po białaczkach rodzajem nowotworu i stanowią aż 20 proc. wszystkich nowotworów złośliwych przed 18. rokiem życia.

Najbardziej powszechne nowotwory mózgu to oponiaki i glejaki.

Plummer zaangażował się teraz w pomoc i zbiórkę na rzecz organizacji charytatywnej Brain Tumour Research. - Jesteśmy wdzięczni Jonathanowi za podzielenie się swoją historią. Przypomina nam o tym, że guzy mózgu występują na masową skalę, mogą dotknąć każdego, w każdym wieku - zaznacza Mel Tiley z Brain Tumour Research.

Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze