Plamki na języku – jak wyglądają i skąd się biorą?
Plamki na języku: czerwone, białe, czarne, żółte lub brązowe, a nawet niebieskie, mogą wskazywać nie tylko na choroby miejscowe, ale i ogólnoustrojowe. Zmiany mogą mieć nie tylko różne kolory, ale i rozmiary. Czasem towarzyszy im dyskomfort czy dolegliwości. Czy powinny martwić? To zależy od wielu czynników i okoliczności. Co warto wiedzieć?
1. Co to są plamki na języku?
Plamki na języku mogą mieć różne rozmiary, faktury i kolory. Są małe i rozległe, pojawiają się zarówno na fragmencie języka, jak i całej jego powierzchni. Mogą mieć obwódkę, a i być bolesne. Wszystko zależy to od czynnika, który wpłynął na ich pojawienie się.
Zdrowy język jest różowy i czysty. Cechuje się obecnością brodawek językowych na powierzchni grzbietowej i gładką błoną śluzową na stronie bocznej i dolnej. Wszelkie zmiany w jego obrębie powinny być obserwowane i w razie konieczności diagnozowane oraz leczone.
2. Przyczyny plamek na języku
Pojawienie się plamek na języku może być wywołane przez różne przyczyny. Najczęściej odpowiadają za nie:
- schorzenia wątroby,
- niedobory żywieniowe,
- zakażenia drożdżakowe,
- cukrzyca,
- błędy w higienie jamy ustnej, używki.
Zdarza się, że czynnik wywołujący plamy na języku jest niemożliwy do ustalenia.
3. Rodzaje plam na języku
Zmiany na języku mogą mieć różny wygląd. Kluczową cechą jest kolor, ponieważ ma on związek z przyczyną ich pojawienia się. Oznacza to, że barwa może sugerować różne konkretne schorzenia lub zaburzenia w organizmie.
Najczęściej spotyka się plamki:
- czerwone,
- białe,
- brązowe,
- czarne,
- niebieskie,
- żółte.
4. Czerwone plamki na języku
Wydaje się, że na języku najczęściej pojawiają się plamy czerwone. Wywołuje je również największa liczba czynników.
Czerwone plamy na języku to najczęściej naczyniaki. Te mogą być także sinawe lub niebieskawe. Owe łagodne nowotwory wywodzą się z naczyń krwionośnych i najczęściej są widoczne na powierzchni grzbietowej języka.
Przyczyną ciemnoczerwonych plam na języku może być niedokrwistość złośliwa. Wówczas powierzchnia języka staje się także wygładzona i błyszcząca. Pojawia się też uczucie pieczenia i mrowienia, a także suchości w jamie ustnej. Typowe są zaburzenia smaku.
Trzeba również wspomnieć o języku geograficznym. Mówi się o nim, gdy na błonie śluzowej języka widoczne są czerwone lub jasnoczerwone plamy, otoczone białoszarym brzegiem. Przypominają mapę. Co ciekawe ich układ może się zmieniać, a przypadłość nie wymaga leczenia.
Warto również wspomnieć o romboidalnym zapaleniu środkowej części języka (glossitis rombica mediana). Objawem jest dobrze odgraniczona zmiana umiejscowiona na powierzchni grzbietowej tylnej części języka. To czerwona lub biała plama o kształcie owalnym lub okrągłym.
Czerwone, okrągłe lub owalne plamy z białawym nalotem to najczęściej afty.
5. Białe plamy na języku
Białe plamy na języku to najczęściej objaw infekcji drożdżakowej (drożdżyca jamy ustnej). Towarzyszy jej ból i pieczenie języka, zwłaszcza podczas jedzenia. Pojawieniu się choroby sprzyjają niedobory witaminowe, źle kontrolowana cukrzyca, niedoczynność tarczycy, chemioterapia oraz niedobory immunologiczne i antybiotykoterapia.
Zakażenie drobnoustrojami z rodzaju Candida jest częste, ponieważ bytują w jamie ustnej większości ludzi.
Inną przyczyną białych plamek na języku jest rogowacenie białe (leukoplakia). Jej istotą jest ogniskowe, nadmierne rogowacenie nabłonka.
6. Plamy brązowe i czarne
Brązowe, a nawet czarne plamy na języku mogą być objawem tak zwanego języka włochatego. Zmiany są wywołane nadmiernym przerostem i rogowaceniem brodawek językowych. Nie bez znaczenia na ich pojawienie się mają zakażenia grzybicze czy antybiotykoterapia. Bywa, że takie zmiany są objawem czerniaka.
7. Niebieskie i żółte plamki na języku
Na języku mogą się również pojawić plamy żółte i niebieskie. Żółte mogą być skutkiem picia zbyt dużej ilości kawy, przegrzania organizmu, ale i wrzodowej choroby żołądka. Z kolei zmiany niebieskie bywają objawem marskości wątroby, choć może to być również naczyniak krwionośny.
8. Jak usunąć plamy z języka?
Wszelkie zmiany na języku, które wydają się niepokojące, warto pokazać lekarzowi. Być może to sygnał, że w organizmie dzieje się coś niedobrego. W takiej sytuacji prowadzona jest diagnostyka i leczenie.
Terapia zmian na języku zależy od przyczyny, która wywołała problem. I tak na przykład, gdy dokuczają zmiany drożdżycowe, zaleca się nystatynę, amfoterycynę lub pochodne imidazolowe. W przypadku niedoboru witamin lub mikroelementów, warto skupić się na modyfikacji diety bądź sięgnąć po jej suplementy. Zmiany nowotworowe albo usuwa się chirurgicznie, albo za pomocą specjalistycznych farmaceutyków.
Zawsze gdy język sprawia ból, piecze czy mrowi, należy unikać spożywania pokarmów, które mogą drażnić zmiany, a także unikać palenia papierosów oraz urazów błony śluzowej. Można także sięgać po domowe sposoby. Pomoże sól kuchenna, którą można płukać jamę ustną kilka razy dziennie czy szałwia, którą można robić płukanki.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.